Jak powstają niezwykłe kolory i wykończenia gitar Paul Reed Smith?

0

Na stronie PRS Guitars przeczytać można wywiad z pracownikami zakładu produkcyjnego odpowiadającymi za zapierające dech w piersiach kolory i wykończenia tych instrumentów.

“Naszym celem jest wywołanie “estetycznego zawału” u osób, które po raz pierwszy widzą gitary PRS– czytamy na stronie producenta. Tegoroczne dodatki do katalogu wykończeń, czyli Cobalt Blue, Purple Iris oraz największy faworyt w postaci trawiastego Eriza Verde zdają się w pełni wpisywać w tę koncepcję.

Skąd biorą się nowe kolory gitar PRS?

Jim Cullen: Każdego roku odbywa się spotkanie, na którym kluczowi członkowie działu wykończenia oraz działu produkcyjnego rozpatrują propozycje nowych kolorów i decydują, które z nich wejdą w fazę testów. Pierwszym kryterium jest wrażenie estetyczne i reakcja, jaką wywołuje dany kolor – musi od samego początku powodować zatrzymanie serca!

Najpierw są to próbki kolorów na klonowych bloczkach, a wybrane spośród nich wspólną decyzją kolory są następnie aplikowane na serię testowych instrumentów. Nie zawsze wiadomo, czy dany kolor z próbki będzie dobrze wyglądał na całej gitarze. Kiedy efekt jest równie satysfakcjonujący co pierwsze wrażenie, można myśleć o wdrożeniu koloru do produkcji.

Matt Eriza: Z punktu widzenia produkcji musimy dążyć do spójności kolorów. Klon wzorzysty występuje w różnych odmianach, od odcieni ciemniejszej żółci do jaśniejszej bieli. Testujemy kolory zarówno na ciemnych kawałkach klonu, jak i na jasnych kawałkach klonu, różne odcienie koloru będą się pojawiać w zależności od tego, jak jasne lub ciemne jest drewno.

Jakie są kulisy powstania nowych wykończeń na rok 2021?

Jim Cullen: Jeśli chodzi o Cobalt Blue, to niebieskie gitary cieszą się dużą popularnością wśród klientów PRS. Jest to również związane z historią firmy – niebieski był jednym z trzech pierwszych kolorów, które Paul Reed Smith przedstawił na naszych pierwszych targach NAMM w 1985 roku. Kobaltowy błękit jest po prostu przedłużeniem tej idei.

W przypadku Purple Iris wiedzieliśmy, że nasz starszy kolor Violet dokonał swego żywota i szukaliśmy nowego odcieniu fioletu. John, jeden z naszych malarzy, położył Purple Iris na biurku i od razu wiedzieliśmy, że to jest to.

Jaka była geneza koloru Eriza Verde?

Jim Cullen: Eriza Verde to już kawałek historii PRS. Wiele lat temu, chyba około 2011 roku, zobaczyłem próbkę koloru w rogu biura Matta. Matt powiedział mi, że to po prostu coś, z czym się bawił. Nalegałem, żeby sprawdził ten kolor na pełnej gitarze.

Matt Eriza: Ta próbka koloru ożyła, ponieważ chciałem stworzyć coś niemal nieprzyjemnie jasnego, jak biurowy zakreślacz. Nie sądziłem, że coś z tego wyjdzie, ale Jim w zasadzie ośmielił mnie, żebym uruchomił go na próbnym instrumencie.

Jim Cullen: Kiedy gitara pojawiła się na spotkaniu dotyczącym jakości, prezes PRS Jamie Mann (wówczas wiceprezes ds. Operacyjnych) zobaczył ją i założył się o dwie skrzynki piwa, że nie sprzedalibyśmy nawet 100 sztuk tego koloru – nie wiedział, że sprzedałem już 200 sztuk.

Matt Eriza: Myślę, że przez pierwsze trzy miesiące od wydania w 2011 roku był to najpopularniejszy pod względem sprzedaży kolor. Teraz wraca w roku 2021 – i to przypomina mi, że Jamie chyba nadal jest nam winien to piwo.

Jim Cullen: Kiedy nadszedł czas, aby nazwać ten zielony kolor, wiedziałem, że chcemy uhonorować Matta za jego stworzenie (tak jak to robiliśmy wcześniej z Blue Matteo). Dlatego dodaliśmy „Eriza” – nazwisko Matta. Większość ludzi jednak nie wie, że „Eriza Verde” (po hiszpańsku “verde” oznacza zielony) jest w rzeczywistości grą słów od pseudonimu, który nadaliśmy Mattowi. Po pracy, kiedy wychodziliśmy na drinka, Matt zawsze wydawał się znikać bez właściwego pożegnania. Zaczęliśmy więc nazywać go Eriza Derci, od arrivederci, co po włosku oznacza „do zobaczenia”. Stąd jako wariacja od Eriza Derci wzięło się Eriza Verde. To trochę naciągane, ale uwielbiamy tę nazwę.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.prsguitars.com
Dystrybutor: https://www.fxmusic.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here