Gitara Samick FA-1 – czyli Tele pełną gębą

519

Założenie, jakie przyświecało twórcom instrumentu FA-1, był powrót do klasycznego typu Tele. Zamiast zmieniać to co wypracowano przez dziesiątki lat, firma Samick & Greg Bennett postanowiła skupić się na tym, co sprawdzone i uwielbiane przez fanów jednych z najstarszych konstrukcji gitar elektrycznych.

Specjaliści marki Samick, postanowili stworzyć instrument jak najbliższy pierwotnym konstrukcjom Tele. Jak sami tłumaczą, mieli dość ciągłych zmian i poprawiania tego, co wydawało się być idealne. Czy im się to udało? Sprawdźmy.

FA-1, to gitara, której korpus wykonano z azjatyckiego drzewa Agatis (Agathis Damara). Gatunek ten występuje głównie na filipińskich i indonezyjskich wyspach. Należy do gatunków stabilnych, toteż w przemyśle niedrogich.
Walory brzmieniowe Agatis cenione były już wiele lat temu, a dziś mamy szczęście cieszyć się nim również w gitarze Samick FA-1.
Do budowy gryfu, producent wykorzystał klon, na którym umieszczono palisandrową podstrunnicę z 22 progami.
Na szczycie znajduje się sprawdzona przez lata, nachylona pod kątem główka w typie “S”, zapewniająca silny i stabilny docisk strun do siodełka.
W gitarze Samick FA-1 zastosowano również most typu Tremolo oraz przełożenie strun Thru-Body. Wszystko po to, by wydłużyć sustain i podkreślić bardzo wyraźny atak dźwięku. Ostatnim elementem tej, jest zastosowana elektryka. Tutaj Samick wykorzystał proste, sprawdzone przetworniki 2x Single dające subtelne, klasyczne brzmienie Tele.

Seria Samick FORMULA™, do której należy model FA-1 wyznacza zupełnie nowe standardy w zakresie stosunku ceny do jakości. Samick wyraźnie podkreśla, że przy wykorzystaniu tańszych gatunków drewna, nie odbiegających znacząco w charakterystyce akustycznej, może stworzyć instrumenty dobre, świetnie brzmiące za ułamek ceny jaką znamy ze sklepowych półek.

Samick FA-1, to instrument niedrogi. Można by powiedzieć, że wręcz tani. Czy zatem zły? Nie sądzę. Niemal 900 PLN jakie trzeba wydać na tą gitarę, to kwota dzięki której otrzymamy instrument stworzony z głową. Klasyczny, prosty – po prostu Tele.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta www.gregbennettguitars.com oraz na stronie polskiego dystrybutora www.fxmusic.com.pl