Jeśli szukasz instrumentu, która zapewni Ci odczucia gry gitary elektrycznej oferując jednocześnie brzmienie gitary klasycznej z nylonowymi strunami to najnowszy model Ibanez FRH10N jest dokładnie tym czego potrzebujesz. Zapraszamy do naszego testu!

Ibanez FRH10N to, zaprezentowany w tym roku przez japońskiego producenta, najnowszy model gitary elektro-klasycznej oferującej klasyczne brzmienie (dzięki nylonowym strunom) przy jednoczesnym odczuciu gry na gitarze elektrycznej. Niezwykle interesujący i kompaktowy kształt, praktycznie bezobsługowa elektronika i wyjątkowe brzmienie czynią z tego instrumentu bardzo ciekawą alternatywę dla gitarzystów pragnących wyróżnić się na scenie.

Budowa

Na początku warto zaznaczyć, że instrument dostępny jest w dwóch wykończeniach. Testowanym przez nas Brown Sunburst Flat [BSF], a także Natural Flat [NTF].

Ibanez-FRH10N

Top gitary wykonany został z litego świerku Sitka, który zapewnić ma spory zakres częstotliwości, od lśniących wysokich tonów przez skoncentrowany środek na bogatych dołach kończąc. Do budowy tyłu i boków instrumentu wykorzystano drewno Sapele. Gryf wykonany został z drewna Nyatoh zapewniając tym samym bogate średnie i niskie tony, a orzechowa podstrunnica dobrze wyważony charakter tonalny od niskich do wysokich tonów. Ibanez-FRH10N

Bardzo ważnym elementem jest oczywiście także mostek, wykonany również z orzecha włoskiego, który przenosi wibracje strun bezpośrednio na korpus, zapewniając naturalne i ciepłe brzmienie.ibanez-frh10n

Na szczególną uwagę zasługuje zmodyfikowany i wydrążony korpus FR, znany z bardzo popularnych, choć już nieprodukowanych gitar elektrycznych japońskiego Ibaneza. Inżynierowie postanowili jednak sięgnąć do tej konstrukcji i ją nieco zmodyfikować poprzez wydrążenie wnętrza i zastosowania specjalnego ożebrowania, które jest stosowane w gitarach klasycznych, pozwalając tej gitarze na uzyskanie ciepłego i naturalnego brzmienia nylonowych strun. Ibanez-FRH10N

Cienki i zwarty korpus z wycięciem zapewnia bardzo dobry dostęp do wysokich progów przyczyniając się do świetnej grywalności tej gitary. Do tego ma zdecydowanie mniej sprzężenia zwrotnego, często spotykanego przy gitarach akustycznych z otworem rezonansowym na topie korpusu. W tym przypadku otwór ten został przeniesiony na górę korpusu, co pozwala gitarzyście na lepszą kontrolę brzmienia akustycznego instrumentu. Bo choć gitara stworzona jest głównie do pracy z wbudowaną elektroniką (o której za chwilę) to dzięki wspomnianej, semi-akustycznej konstrukcji korpusu gitary, mamy także możliwość gry bez podpinania instrumentu do prądu, co sprawdzi się szczególni podczas wieczornych ćwiczeń w domowych zaciszu.

Elektronika

Ibanez T-bar Undersaddle

W gitarze tej zastosowano przetwornik Ibanez T-bar Undersaddle, który bardzo dokładnie przenosi pełny dźwięk na dowolny system wzmacniający, do którego go podłączysz. W zamontowanej elektronice Ibanez Custom Electronics AHA-1 nie znajdziemy żadnych potencjometrów, a jedyny przełącznik znajduje się z tyłu gitary, którym włączamy lub wyciszamy elektronikę.

ibanez-custom-electronics-AHA-1

Obok niego znajdziemy także czerwoną diodę, która poinformuje nas o niskim stanie baterii, a dokładnie dwóch baterii CR2032.

Podsumowanie

Ibanez-FRH10N

Ibanez FRH10N to bardzo atrakcyjna gitara zarówno pod względem grywalności jak i wyglądu, która spełni oczekiwania wielu gitarzystów. Docenią ją zwłaszcza gitarzyści elektryczni pragnący zaznać brzmienia klasycznego w wygodnej dla siebie formie instrumentu, coraz częściej wykorzystywanej przez współczesnych artystów praktycznie w każdym gatunku muzycznym. Wysoka jakość wykonania oraz konkretny sound, który dostajemy od razu na start, sprawia że obcowanie z tym instrumentem jest prawdziwą przyjemnością i wyzwala w nas kreatywne podejście do poszukiwania własnego i wyjątkowego brzmienia.

Ibanez-FRH10N

Mimo, że instrument jest przeznaczony głównie do gry na scenie czy w studiu, to dzięki swojej konstrukcji i otworowi rezonansowemu umieszczonemu w górnej części, pozwala także na akustyczną grę np. w domowym zaciszu bez potrzeby podpinania jej do wzmacniacza, co czyni go praktycznym rozwiązaniem do ćwiczeń bez zakłócania domowej ciszy.

Wraz z instrumentem w zestawie otrzymujemy także miękki ale dobrze wykonany pokrowiec z wystarczającą ilością kieszeni i przegródek na nuty czy akcesoria, oraz paskom, dzięki którym gitarę możemy transportować na plecach, ramieniu czy po prostu w dłoni. Wszystko to w cenie ok. 2.400 zł co jest bardzo przyzwoitą kwotą jak na instrumenty wychodzące od japońskiego Ibaneza. Polecam!

Mateusz Jaremko
uptone.pl

Ibanez-FRH10N

Specyfikacja techniczna:

 • Kształt korpusu: FRH
 • Ożebrowanie: FRH
 • Top: Lity Świerk Sitka
 • Boki i tył: Sapele
 • Gryf: Nyatoh / C Shape
 • Podstrunnica: Orzech
 • Mostek: Orzech
 • Progi: 22
 • Klucze: Gold Classical
 • Pickup: Ibanez T-bar Undersaddle
 • Preamp: Ibanez Custom Electronics
 • Struny: D’Addario® XTC45
 • Kolor: BSF : Brown Sunburst Flat

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ibanez.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Cena / Jakość
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj