TEST: Sylenth1- virtualny analog

0

Mimo iż Sylenth1 powstał kilka lat temu wciąż jego brzmienie jest świeże i zaskakujące. Jest to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najwyżej cenionych instrumentów VST symulujących analogowy syntezator.

Lenar Digital stworzył Sylenth1 chcąc osiągnąć optimum jeśli chodzi o możliwości brzmieniowe i kreacji komputerowego dźwięku. Sprawdza się przede wszystkim w produkcji muzycznej. Wizualnie program jest przyjemny dla oka choć nie powala. Dopiero w momencie interakcji odkrywamy jego potencjał.

Całość programu składa się z czterech podstawowych modułów.

sylenth1AB

Części A/B które osobno zawierają po dwa oscylatory, edycję krzywej formującą przebieg brzmienia i filtry dla każdego. Oscylatory czyli generatory fal dźwiękowych wytwarzają czysty przejrzysty dźwięk. Jest osiem podstawowych form, a także różne możliwości ich nakładania, tonacji , mnożenia czy położenia w stereo. Występują trzy rodzaje filtra wysoko, nisko tonowy oraz wyciągający partię częstotliwości. Możemy edytować położenie, rezonans tegoż filtra, a także wzmocnienie. Każdy filtr może działać dla części A i B wspólnie co daje efekt zespolenia brzmień oscylatorów lub oddzielnie nadając większej przestrzeni pomiędzy nimi.

sylenthMASTER

Wszystko to ostatecznie przechodzi przez główny filtr i przez ustalenie głośności osobno i razem dla obu części A i B.

sylenthFX

Kolejnym modułem jest zestaw efektów składających się z ośmiu etapów które nakładają się na siebie kolejno warstwa na warstwę. Od dołu jest to arpegiator, przester, phaser, efekt chóru, equalizer, delay, pogłos i kompresja. Wszytko to daje ogromne możliwości kształtowania charakteru dźwięku. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim przepiękny pogłos.

sylenthmodul

Osobnym modułem, który działa równolegle jest zestaw narzędzi do modulacji. Dzięki niemu ustalamy przebieg przeróżnych modyfikacji filtrów, oscilatorów, efektów w czasie, a także możliwość uzależnienia brzmienia od siły nacisku klawiatury MIDI lub pozycji w sekwencerze.

sylenthmidi

Sylenth1 daje także możliwość ustawienia podstawowych parametrów związanych z grą na żywo. Polifonia do 16 dźwięków jednocześnie, synchronizacja sekwencji z programem matką którego używamy lub swobodny podział czasowy, ustawienia czułości pitcha, portamento z pewnością zadowolą miłośników kontrolerów MIDI z którym program w pełni współpracuje.

Sylenth1 jest prosty i przejrzysty, a zarazem potężny jeśli chodzi o ilość kombinacji i jakość dźwięku. Wszytko brzmi czysto i wyraziście wykorzystując przy tym minimalnie moc komputera co stanowi kolejny atut. Nadaje się praktycznie do tworzenia każdego gatunku muzyki elektronicznej, efektów dźwiękowych. Korzystają z niego między innymi The Prodigy, Skrillex czy Paul Oakenfold.

Poniżej link do przykładowych utworów z użyciem Sylenth1 z oficjalnej strony producenta, a także klip The Prodigy, w którym wykorzystany został jeden z instrumentów stworzonych przez program: https://www.lennardigital.com/sylenth1/listen.php

oraz przykładowy zestaw brzmień

https://www.youtube.com/watch?v=19DNABoJb1A

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here