Firma Spitfire Audio przygotowała nie lada gratkę dla miłośników starych brzmień – symulację słynnego pianina Steinway & Sons będącego na wyposażeniu londyńskiego studia Abbey Road i uwiecznionego na płytach wielu znanych artystów, na czele z The Beatles.
Pianino Steinway Vertegrand z 1905 roku stanęło w Abbey Road Studios w roku 1931 i po dziś dzień służy nagrywającym tam artystom. Nazwane pieszczotliwie przez pracowników studia Mrs Mills Piano na cześć brytyjskiej pianistki Gladys Mills, która większość swoich płyt nagrała właśnie na tym instrumencie.
Pianino to pojawiło się też między innymi w nagraniach The Zombies, Russa Conwaya czy The Beatles – można je dobrze usłyszeć chociażby w utworach „Penny Lane“ oraz „With A Little Help From My Friends“.
Próbki brzmienia tego pianina nagrano w Abbey Road Studio Two, czyli tam, gdzie powstały niezliczone przeboje największych światowych gwiazd. Do ich rejestracji użyto bliskiego ujęcia z pary mikrofonów Neumann U67, dwóch pojemnościowych mikrofonów ambientowych o charakterystyce dookólnej dla oddania pełnego brzmienia pomieszczenia, a także bardzo rzadkiego mikrofonu AKG D19c ustawionego nad strunami na środku pianina, z którego sygnał przepuszczono przez preamp EMI REDD.47 wprost do lampowego magnetofonu taśmowego Studer J37. Wszystkie trzy ujęcia znajdziemy w pluginie Spitfire Audio kolejno pod nazwami Close, Room oraz Vintage, i miksować je możemy w dowolnych proporcjach.
Ponadto otrzymamy pięć fabrycznych presetów, z których każdy to inna mieszanka powyższych ujęć, dopracowana dla uzyskania konkretnych efektów stylistycznych:
- Close – bezpośredni sygnał z bliskiego ujęcia stereo, łącznie z odgłosami pracujących młoteczków i pedałów;
- Clean – dobrze wyważona proporcja mikrofonów w pozycjach Close i Room dla osiągnięcia czystego i przestrzennego dźwięku z minimalną ilością słyszalnej mechaniki pianina;
- All Together – miks wszystkich trzech źródeł dający wszechstronne i charakterystyczne brzmienie;
- 1968 – uchwycenie klasycznego brzmienia Beatlesów dzięki łańcuchowi Vintage;
- Distant – połączenie ujęć Room i Vintage z dodaną większą ilością pogłosu;
Parametry Reverb (stereofoniczny pogłos bazujący na parze EMT 140 z wybrzmieniem o długości 2,5 sekundy), Hammers (odgłosy młoteczków), Pedal (dźwięk przyciskania pedału pianina) można oczywiście także regulować samodzielnie, łącznie z ustawieniami Tightness, Expression i Dynamics dla precyzyjnego dostrojenia brzmienia i uzyskania jak najwyższego stopnia realizmu.
Poniżej próbka możliwości w wykonaniu mistrza Jordana!
Plugin Spitfire Audio Mrs Mills Piano dostępny jest w formatach AAX, AU, VST2 i VST3, a także kompatybilny z NKS czyli Native Instruments Kontrol Standard, dla komputerów Mac i Windows. Jego cena to zaledwie 29 euro!
Więcej szczegółów:
https://www.spitfireaudio.com/originals/#mrs-mills-piano
https://www.spitfireaudio.com/info/faq/spitfire-originals/mrs-mills-piano