Zoom F2-BT to malutki rejestrator audio, który może zrobić ogromną różnicę w sposobie, w jaki nagrywamy materiał dźwiękowy – a także w jego jakości! Czy japoński producent po raz kolejny trafił w dziesiątkę? Sprawdźmy…

W dziedzinie przenośnych rejestratorów audio kilka firm na świecie wiedzie wyraźny prym. Jedną z nich jest bezapelacyjnie japoński Zoom, którego ciekawe, praktyczne, niekiedy wręcz rewelacyjne (by nie rzec rewolucyjne) produkty mieliśmy okazję nie raz już testować. Wspomnijmy chociażby ambisoniczny H3-VR, nagrywające miksery LiveTrak czy przeznaczoną szczególnie dla twórców podcastów serię PodTrak.

Tym razem przedstawiamy Wam jednego z najnowszych przedstawicieli serii „F“ od Field Recording, czyli przeznaczonych do nagrywania w terenie. Obok typowych recorderów wielośladowych, takich jak F6 i F8, popularnych do zastosowań filmowych, znajdziemy w niej też bardziej kompaktowy model F1 przeznaczony między innymi do montażu na kamerze. Wbrew logicznemu założeniu, które mogłoby wynikać z wyższego numeru modelu, Zoom F2 jest jeszcze mniejszy i bardziej ograniczony w funkcjach niż F1… i w tym właśnie leży jego siła!

Budowa zewnętrzna

Do testów otrzymaliśmy model F2-BT, który od standardowego F2 różni się jedynie (lub aż) dodaniem bezprzewodowego modułu Bluetooth – poza tym oba modele są identyczne, dlatego niniejszy test można w większej części odnieść do obu wersji Zoom F2.

ZOOM F2-BT

Po wyjęciu rejestratora z pudełka okazało się, że w rzeczywistości jest on jeszcze mniejszy niż spodziewałem się po zdjęciach i filmach; jego obudowa, wykonana z tworzywa sztucznego, ma wymiary niecałych 6 na 5 centymetrów i nieco ponad 2 cm grubości! Dodając do tego znikomą wagę 32 gramów bez baterii (z bateriami 55 g), możemy schować F2 w każdej kieszeni, albo z pomocą mocnego, zdejmowanego w razie potrzeby klipsa przypiąć rejestrator do paska lub innego elementu ubioru i całkowicie zapomnieć o jego istnieniu.

ZOOM F2-BT

Ma to niebagatelne znaczenie dla dyskrecji sprzętu, a także wygody i swobody poruszania się z nim. Gdyby jednak z jakiegoś powodu wygląd tego malutkiego urządzenia miał istotniejsze znaczenie dla naszego poczucia estetyki, to Zoom F2 dostępny jest w wersji czarnej i białej.

ZOOM-F2-White

Obsługa

Na górnym, metalowym panelu I/O jest skromnie: wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, oba na złączach mini jack 1/8“ (3,5 mm) TRS i wyposażone w gwint do przykręcenia wtyczki; obok nich port USB-C pełniący funkcję trojaką: umożliwia zgranie plików z karty pamięci bez jej wyciągania z urządzenia, obsługę ustawień F2/F2-BT w aplikacji F2 Editor (do pobrania za darmo ze strony Zoom), a także opcjonalne zasilanie rejestratora zewnętrznym źródłem 5 V DC (np. z komputera, tabletu, power banku czy adaptera sieciowego, takiego jak Zoom AD-17).

ZOOM-F2-BT

Na panelu obsługi znajdziemy 4 gumowe przyciski: play, stop, a także + i – do regulacji poziomu sygnału wychodzącego. Ostatnim elementem jest przycisk nagrywania oraz zintegrowany z nim włącznik zasilania i funkcji „Hold“, która blokuje działanie wszystkich przycisków, tak by nie przerwać rejestracji lub nie zmienić głośności odsłuchu przypadkowym naciśnięciem któregoś z nich.

W górnej części panelu zobaczymy też 3 kolorowe diody LED: jedna z nich sygnalizuje aktualny poziom baterii, druga poziom sygnału wchodzącego, trzecia włączenie nagrywania, odtwarzania lub, w wypadku F2-BT, połączenie z aplikacją F2 Control na sparowanym urządzeniu Bluetooth.

ZOOM-F2

Większą część obudowy zajmuje komora baterii, mieszcząca dwa paluszki AAA. Czas pracy waha się od 10 do 18 godzin zależnie od rodzaju zastosowanych baterii – Zoom F2 może korzystać z jednorazowych baterii alkalicznych, akumulatorów litowych lub NiMH (wybór ich typu należy odpowiednio zaznaczyć w ustawieniach urządzenia!). Standardowo F2 skonfigurowany jest do pracy z alkalicznymi jednorazówkami, których parę dołączono w komplecie, aby można było od razu po zakupie sprawdzić urządzenie i dokonać pierwszych nagrań.

ZOOM-F2-MicroSD

Z tyłu, w dolnej części obudowy znajdziemy małą zaślepkę gniazda karty micro SD. Jest ona dość trudna do otworzenia, co ma swoje plusy i minusy: na pewno przypadkiem jej nie otworzymy, a do karty nie dostanie się żaden pył czy piasek, jednak kiedy już chcemy się do niej dostać, trzeba mieć dobre paznokcie…

Mikrofon

ZOOM LMF-2

W komplecie z Zoomem F2/F2-BT otrzymamy mikrofon LMF-2 typu lavalier, czyli tzw. krawatówkę, z kabelkiem o długości 160 centymetrów. Dołączono do niego 3 gąbkowe filtry przeciwpodmuchowe oraz klamerkę umożliwiającą przypięcie do ubrania pod dowolnym kątem (obracany uchwyt mikrofonu).

Wtyczkę mini jack TRS wyposażono w pierścień umożliwiający przykręcenie jej na sztywno do gniazda wejściowego. Warto to zrobić, ponieważ bez unieruchomienia wtyczki, niektóre jej ruchy w gnieździe potrafią powodować niepożądane trzaski!

ZOOM-LMF-2

Zoom LMF-2 jest mikrofonem dookólnym, wymagającym zasilania plug-in power. F2 zapewnia takie zasilanie o napięciu 2,5 V i może współpracować także z innymi kompatybilnymi mikrofonami, również innych firm, w tym np. kierunkowymi typu shotgun. Nie jesteśmy więc ograniczeni do wyboru zaproponowanego przez producenta, ale fakt dołączenia do F2 mikrofonu w standardzie daje tę przewagę, że nie musimy już zajmować się dokupowaniem go osobno.

Jakość dźwięku

Dołączony w zestawie z F2 mikrofon LMF-2 jest już wystarczająco dobry, aby uzyskać w pełni zadowalającą jakość nagrań dialogowych w większości warunków – nie licząc oczywiście wyjątkowo hałaśliwego otoczenia, gdzie mógłby lepiej sprawdzić się mikrofon o wąskiej kierunkowości (ale i on nie zawsze rozwiąże wszystkie tego typu problemy: patrz nasz wideo-test kierunkowego shotguna).

ZOOM-F2_uptone

Dookólny lavalier Zooma równomiernie zbiera dźwięki w bezpośredniej bliskości, a jego barwa jest zaskakująco pełna i bogata, zwłaszcza w dolnym paśmie częstotliwości; środek nie jest zamulony ani pudełkowy, a góra wystarczająco precyzyjna, by wyłapywać wszystkie potrzebne niuanse mowy, za to nie na tyle przerysowana, aby towarzyszące jej standardowo mlaśnięcia przysparzały większych problemów w post produkcji. Maksymalne ciśnienie akustyczne, jakiemu poddany może być mikrofon wynosi wedle specyfikacji 115 dB – niby nie tak dużo, ale trudno mi wyobrazić sobie sytuację, w której moglibyśmy przekroczyć ten próg, a która sama w sobie nie byłaby dyskwalifikująca dla jakichkolwiek nagrań mowy (wywiad na tle startującego odrzutowca?). 

Sam rejestrator jest zresztą przygotowany na ewentualność rejestracji wyjątkowo głośnych sygnałów. Jedną z głównych cech reklamujących F2 jest bowiem podwójny konwerter analogowo-cyfrowy pozwalający na rejestrację dźwięku w 32-bitowej rozdzielności floating point. Jak pisze producent, każdy z konwerterów operuje na innym poziomie wzmocnienia sygnału wchodzącego, dzięki czemu zarówno bardzo ciche, jak i bardzo głośne dźwięki rejestrowane są w odpowiednio wysokiej jakości. Z kolei szeroki zakres dynamiki 32-bitowych, zmiennoprzecinkowych plików WAV pozwala na bezstratne odzyskanie uciętych szczytów sygnałowej sinusoidy w późniejszej edycji.

dual-AD-converterZapis monofonicznych plików WAV odbywa się na karcie microSD, microSDHC lub microSDXC o pojemności do 512 GB (karty oczywiście nie ma w zestawie z recorderem). Format częstotliwości próbkowania możemy ustawić na 44.1 kHz lub 48 kHz, 32-bit float, a ustawień tych możemy dokonać w aplikacji komputerowej F2 Editor (dla F2 i F2-BT) lub mobilnej F2 Control (tylko F2-BT). Ostatni nagrany plik możemy odsłuchać bezpośrednio z urządzenia za pomocą wbudowanych przycisków start i stop. W przypadku F2-BT możliwości odsłuchu nagrań są nieco szersze dzięki aplikacji mobilnej.

Aplikacja F2 Editor

Zoom-F2-Editor-app

Po podłączeniu F2/F2-BT do komputera Mac lub Windows za pomocą kabelka USB-C (zakończonego złączem USB-C lub USB-A), w aplikacji F2 Editor mamy dostęp do następujących ustawień wewnętrznych rejestratora:

 • filtr górnoprzepustowy (odcinający niepotrzebny dół pasma poniżej 80 Hz)
 • poziom wyjściowy (monitorowy)
 • format rejestrowanych plików
 • nazewnictwo zapisywanych plików
 • data i czas nagrania
 • typ baterii
 • funkcje Bluetooth (dla F2-BT)
 • automatyczne wyłączanie
 • formatowanie karty pamięci
 • sprawdzenie wersji oprogramowania systemowego
 • powrót do ustawień fabrycznych

Bluetooth

Testowany przez nas model F2-BT ma tę przewagę nad podstawowym F2, że możemy go sparować przez Bluetooth w celu bezprzewodowej synchronizacji time code’u lub zdalnej obsługi rejestratora z użyciem mobilnej aplikacji F2 Control dla urządzeń iOS lub Android. Domyślnie jest to ta druga opcja, a zmienić ją możemy we wspomnianej wyżej aplikacji F2 Editor.

ZOOM-F2-Control-Bluetooth

Aplikacja F2 Control pokrywa większość funkcji wspomnianej wyżej aplikacji F2 Editor (oprócz ustawień Bluetooth, formatowania karty pamięci i resetu fabrycznego), a ponadto daje większe możliwości kontroli pracy urządzenia, takie jak:

 • obsługa nagrywania i odtwarzania (w tym także przewijania)
 • monitorowanie poziomu sygnału wchodzącego
 • regulacja poziomu wyjściowego
 • widok nazwy nagrywanego lub odtwarzanego aktualnie pliku
 • widok dotychczasowej długości oraz pozostałego dostępnego czasu nagrania
 • dodawanie i edytowanie notatek do wybranych plików audio
 • przeglądanie i zmiana nazwy plików audio zapisanych na karcie pamięci
 • monitorowanie stanu naładowania baterii

Dzięki temu nie musimy nawet mieć fizycznego dostępu do rejestratora, aby na bieżąco zarządzać nagraniami – może też robić to za nas operator.

Podsumowanie

zoom-f2-bt

Zoom F2 / F2-BT jest najdyskretniejszym i najbardziej bezobsługowym rejestratorem audio, jaki można sobie wymyślić, oferując przy tym wyjątkowo wysoką jakość dźwięku, niespotykaną dotąd na szerszą skalę w większości konkurencyjnych – nawet dużo większych i droższych – urządzeń.

Dzięki miniaturowym rozmiarom, piórkowej wadze i bardzo mocno trzymającej klamrze można z nim swobodnie chodzić, biegać, prowadzić samochód, jeździć rowerem, motocyklem, na hulajnodze, deskorolce czy konno, wspinać się po górach, latać na lotni, skakać na bungee…

chyba tylko pływanie i nurkowanie z nim nie byłoby wskazane (tutaj widzimy pewne pole do zagospodarowania w przyszłości). Wracając na ziemię, możemy go też łatwo przymocować do paska od aparatu lub kamery i mieć dzięki temu nieporównywalnie lepszej jakości dźwięk niż ten rejestrowany przez ich wbudowane układy audio – a przy okazji także nagrywać na nich sygnał wychodzący z F2 celem późniejszej synchronizacji z obrazem.

ZOOM-F2-BT

Ponadto mając F2, nie potrzebujemy komputera z interfejsem audio ani dużych mikrofonów, aby w dowolnych warunkach nagrać podcast czy wywiad. Przede wszystkim jednak, nie trzeba nic tu ustawiać, nawet poziomu wejściowego (co często jest piętą achillesową i pierwszą oznaką mniej profesjonalnych nagrań), w zasadzie nie trzeba umieć ani robić nic oprócz włączenia zasilania i naciśnięcia przycisku REC! Dlatego Zoom F2 to dobra propozycja dla zupełnych laików w temacie rejestracji dźwięku.

Dając nam do wyboru wersję podstawową lub rozbudowaną o łączność Bluetooth, a także dwie wersje kolorystyczne w cenie znacznie poniżej tysiąca złotych (z czego 200 to wartość rynkowa samego mikrofonu!), wraz z dołączonym oprogramowaniem WaveLab Cast firmy Steinberg do zaawansowanej edycji dźwięku, Zoom F2 wydaje się całkiem atrakcyjną propozycją dla szerokiego grona odbiorców: od nagrywających podcasty hobbystów po profesjonalistów z branży medialnej.

Mikołaj Służewski
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://zoomcorp.com
Dystrybutor: https://www.sound-service.eu

Cena w sklepach: 

 • ZOOM F2 – ok. 650-700 PLN
 • ZOOM F2-BT – ok. 850-900 PLN

Specyfikacja techniczna rejestratora Zoom F2 / Zoom F2-BT

Wejście audio

mini jack 1/8“ (3,5 mm) TRS, zasilanie plug-in power 2,5 V

Impedancja wejściowa

2 kOhm lub więcej

Max. poziom wejściowy

– 5,5 dBu

Wyjście audio

mini jack 1/8“ (3,5 mm) TRS

Max. poziom wyjściowy

20 mW + 20 mW (przy obciążeniu 32 Ohm)

Karta pamięci

micro SD/SDHC/SDXC, Class 4 (lub wyższa), 512 GB max.

Format plików

44,1kHz / 48kHz, 32-bit float mono WAV, wsparcie formatu BWF

Złącze USB

USB Type-C, protokół USB 2.0 (pamięć masowa, aplikacja PC)

Zasilanie

2 x AAA (Alkaline, Li, NiMH) lub źródło 5V/1A przez złącze USB-C

Max. czas nagrania (48 kHz z mikrofonem lavalier LMF-2)

Baterie alkaliczne – ok. 14 godzin, NiMH – ok. 10 godzin, litowe – ok. 18 godzin

Bluetooth* (tylko model F2-BT)

Bluetooth Ver 4.2

Wymiary

57,5 mm (szer.) × 46,4 mm (wys.) × 22,4 mm (głęb.)

Waga

32 g – bez baterii, 55 g – z bateriami

Specyfikacja techniczna mikrofonu Zoom LMF-2

Charakterystyka kierunkowa

dookólna (omnidirectional)

Czułość

-32 dB/1 Pa @ 1kHz

Max. SPL

115 dB

Impedancja wyjściowa

1,6  k Ω ± 30

Pasmo przenoszenia

60 Hz 20 kHz

Stosunek sygnału do szumu (SNR)

74 dBtyp) A weighted /1 Pa, 1 kHz

Napięcie zasilające 

3,0 V (1,5 10 V)

Pobór mocy

poniżej 0,55 A

Długość przewodu

160 cm

Złącze

mini jack 1/8“ (3,5 mm) TRS, z nakrętką mocującą

3 KOMENTARZE

 1. […] Czym jest najnowsza technologia 32-Bit Float? W skrócie… Technologia ta pozwala między innymi uniknąć niepożądanych i nieprzewidzianych zniekształceń, a także znacząco wzmocnić w post-produkcji zbyt cicho nagrany sygnał bez niekorzystnego wzrostu poziomu szumów. W urządzeniach oferujących ten rodzaj przetwarzania, nie trzeba nawet ręcznie ustawiać poziomu wzmocnienia sygnału wejściowego! Mieliśmy okazję już ją poznać przy okazji testu jednego z najbardziej kompaktowych i przenośnych rejestratorów na świecie ZOOM F2. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj