SPL Series One – studyjna jakość odsłuchu w każdych warunkach!

0

Niemiecka firma SPL słynie z wysokiej klasy preampów, przetworników analogowo-cyfrowych i cyfrowo-analogowych, a także innych urządzeń, takich jak korektory czy kompresory do nagrań, miksu i masteringu. Drugim filarem jej oferty są analogowe przedwzmacniacze, końcówki mocy oraz wzmacniacze słuchawkowe dla domowych systemów audio.

SPL Series One to najnowsza seria urządzeń plasujących się na styku świata studyjnego i audiofilskiego, oferujących profesjonalną jakość odsłuchu na słuchawkach lub głośnikach, przy stosunkowo niedużej cenie i niewielkich wymiarach.

Precyzyjny, przejrzysty, miarodajny i wiarygodny odsłuch to podstawa przy każdej formie pracy z dźwiękiem – bez tego realizatorzy nagrań, sound designerzy, inżynierowie miksu czy masteringu nie są w stanie podejmować trafnych decyzji.

SPL Series One przede wszystkim wychodzi naprzeciw tym osobom, które pracując głównie na słuchawkach, nie osiągają tak dobrych rezultatów jak przy użyciu monitorów studyjnych – ale nie zawsze mogą sobie pozwolić na taki komfort. Z drugiej strony, wielu profesjonalistów z różnych względów wolałoby pracować więcej przy użyciu słuchawek, ale męczy ich wielogodzinny, bezpośredni odsłuch odseparowanych od siebie kanałów stereo, potrafiący do tego przekłamywać rzeczywisty obraz całości.

Phonitor Matrix – rewolucja w odsłuchu słuchawkowym

Wszystkie 4 nowe urządzenia Series One wyposażono w system Phonitor Matrix opracowany przez inżynierów SPL w celu wiernego odwzorowania odsłuchu głośnikowego w słuchawkach. 

Przy standardowym odsłuchu słuchawkowym, sygnały z kanału lewego i prawego trafiają oddzielnie i bezpośrednio do lewego i prawego ucha. Powoduje to nienaturalne przejaskrawienie stereofonii, efektów pogłosowych, a także dolnego pasma w materiale dźwiękowym. Dla porównania, podczas korzystania z pary głośników, sygnał z każdego z nich trafia do obojga uszu, tyle że w nieco innym czasie i proporcjach – w ten sposób, na podstawie różnicy czasu i głośności nasz mózg potrafi poprawnie zinterpretować położenie źródła dźwięku w przestrzeni.

System Phonitor Matrix przekłada to naturalne zjawisko akustyczne także na słuchawki dzięki odpowiednio kontrolowanym przesłuchom z kanału lewego na prawy i odwrotnie. Stopień przechodzenia sygnałów do przeciwległego kanału możemy płynnie regulować potencjometrem  “Crossfeed” na przednim panelu każdego z urządzeń SPL Series One, dostosowując efekt do swoich preferencji, aby jak najwierniej oddać typowe warunki akustyczne znane z odsłuchu na głośnikach. Oczywiście nie musimy stale korzystać z tej możliwości – układ Phonitor Matrix może być całkowicie pominięty w torze odsłuchowym, jeśli odpowiadający za niego potencjometr “Crossfeed” skręcimy maksymalnie w lewo, do pozycji zerowej.

Jedno rozwiązanie na wszystkie bolączki?

Typowe interfejsy audio często nie zapewniają zadowalającej jakości wyjść słuchawkowych, w tym mocy wystarczającej do “napędzenia” profesjonalnych modeli słuchawek o wyższej impedancji, aby wydobyć z nich pełnię szczegółów i dynamiki. Inne być może nie pozostawiają w tym zakresie nic do życzenia, ale mają tylko jedno wyjście słuchawkowe, podczas gdy przydałoby się jeszcze jedno dla nagrywających muzyków – tutaj pojawia się potrzeba zastosowania zewnętrznego, dobrej jakości wzmacniacza słuchawkowego.

Idąc o krok dalej, SPL zaproponował wachlarz kompleksowych rozwiązań, z których każde może posłużyć jako swego rodzaju szwajcarski scyzoryk, ułatwiający przetrwanie w gąszczu dźwięków – i połączeń audio. W skład Series One wchodzą zarówno typowe i dość proste w swojej koncepcji (choć technologicznie zaawansowane) wzmacniacze słuchawkowe, jak i ich bardziej rozbudowane warianty, pozwalające nie tylko na zarządzanie samym odsłuchem (w tym słuchawkowym i monitorowym), ale nawet na wielopoziomową współpracę z innymi urządzeniami analogowymi i cyfrowymi.

Odpowiadając na potrzeby zawodowców branży audio o wszelakich specjalizacjach: muzyków i producentów, realizatorów dźwięku pracujących stacjonarnie lub mobilnie, masteringowców pozostających w domenie “in the box”, jak i tych korzystających z analogowego outboardu, a także osób pragnących cieszyć się profesjonalną jakością odsłuchu w warunkach domowych, niemiecka firma opracowała spójną linię produktów, na którą składają się następujące modele:

SPL Phonitor One – Headphone Monitoring Amplifier

Wzmacniacz słuchawkowy wykorzystujący autorską technologię SPL Phonitor Matrix i oferujący niespotykaną jakość dźwięku. W jego sekcji przedwzmacniacza pracują dwa wzmacniacze operacyjne Burr-Brown OPA 2134 SoundPlus, znane z obwodów audiofilskich, charakteryzujące się ekstremalnie niskimi szumami własnymi oraz mikroskopijnym przesterowaniem sygnału na poziomie 0.00008%.

SPL Phonitor One wyposażono w dwie pary wejść liniowych na złączach RCA i TRS (symetrycznych), do których można podłączyć takie źródła dźwięku, jak odtwarzacze CD, analogowe magnetofony szpulowe lub kasetowe, miksery, syntezatory czy konwertery cyfrowo-analogowe. Umożliwia wzmocnienie sygnału wejściowego do + 22,5 dB, a jego maksymalny poziom wyjściowy wynosi 2 x 190mW (przy 600 Ohm), 2 x 330mW (przy 250 Ohm) i 2 x 400mW (przy 47 Ohm).

Urządzenie zasilane jest z sieci zasilaczem 12 V, a jego wymiary to 21 (szer.) x 5 (wys.) x 22 (gł.) cm przy wadze poniżej 1,45 kg. Może być więc nie tylko wykorzystywane w profesjonalnych studiach albo domowych pokojach odsłuchowych, ale także łatwo je zabrać ze sobą w podróż, mając profesjonalnej jakości dźwięk zawsze przy sobie.

Sugerowana cena: 1.769 PLN brutto


SPL Phonitor One D – Headphone Monitoring Amplifier With D/A Converter

Phonitor One D to ten sam układ wzmacniacza słuchawkowego, co w podstawowym modelu Phonitor One, tyle że wzbogacony o wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy, umożliwiający bezpośrednie odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych czy komputerów przez złącze USB.

W sekcji konwertera wykorzystano nowoczesny chip Premium AK4490, oferujący 32-bitową konwersję w technologii AKM Velvet Sound i częstotliwość próbkowania aż do 768 kHz, a także odtwarzanie w systemie DSD (Direct Stream Digital) w zakresie rozdzielczości DSD4 lub DSD256 (11,2MHz). 

Komputery z systemem MacOS oraz urządzenia mobilne iOS współpracują z Phonitor One D od razu po podłączeniu kablem USB (może być wymagane użycie odpowiedniego adaptera), natomiast komputery Windows będą wymagały instalacji dedykowanych sterowników.

Ponadto SPL Phonitor One D – w odróżnieniu od Phonitor One – oferuje także parę analogowych wyjść liniowych na złączach TRS (symetrycznych), dzięki czemu może być użyty także w połączeniu z innymi urządzeniami w bardziej rozbudowanym systemie.

Sugerowana cena: 2.660 PLN Brutto


SPL Control One – Monitoring Controller

SPL Control One to kontroler odsłuchu umożliwiający podłączenie dwóch stereofonicznych źródeł liniowych (jednego przez złącza TRS symetryczne, drugiego przez TS niesymetryczne), a także dwóch par aktywnych kolumn głośnikowych (lub wzmacniaczy mocy z kolumnami pasywnymi) i dowolne przełączanie pomiędzy nimi.

Dodatkowo dla pierwszej pary monitorów przewidziano osobne wyjście na subwoofer, a oprócz wyjść monitorowych Control One ma także parę wyjść liniowych, na które bezpośrednio wypuszczany jest sygnał z aktualnie wybranego wejścia. Komplet wyjść uzupełnia wyjście słuchawkowe wyposażone w ten sam układ Phonitor Matrix co wzmacniacze słuchawkowe wchodzące w skład Series One.

Profesjonalnych użytkowników SPL Control One ucieszy nie tylko sama jakość dźwięku i możliwości połączeń, ale także przełączanie trybu odsłuchu na mono, standardowe stereo lub odwrócone stereo (L/R > R/L). Dzięki temu miksowanie muzyki czy sprawdzanie przestrzennych efektów dźwiękowych staje się łatwiejsze. Z kolei opcja obniżenia poziomu wyjściowego o -10 dB specjalnym mikro-przełącznikiem pozwala na dostosowanie do różnych głośników i końcówek mocy, a także precyzyjne operowanie w szerszym zakresie potencjometru głośności.

Sugerowana cena: 2.229 PLN Brutto


SPL Marc One – Monitoring & Recording Controller With AD/DA Converter

SPL Marc One to najbardziej rozbudowane i wszechstronne urządzenie z rodziny Series One. Łączy w sobie pełnię możliwości profesjonalnego kontrolera odsłuchu (znanych z Control One), wzmacniacza słuchawkowego (jak Phonitor One), konwertera cyfrowo-analogowego (takiego jak w Phonitor One D), jak również analogowo-cyfrowego.

Dzięki temu SPL Marc One pozwala nie tylko dowolnie kierować torem odsłuchowym, ale może także działać jako pełnoprawny interfejs audio – także do nagrywania (przy czym dwie pary analogowych wejść liniowych mogą być nagrywane zamiennie lub jednocześnie!).

Z możliwością podłączenia dwóch stereofonicznych źródeł i dwóch par monitorów (w tym jednej z subwooferem), niezależnym wyjściem liniowym, przełączanym trybem odsłuchu (mono, stereo, L/R > R/L), wyjściem słuchawkowym z systemem Phonitor Matrix oraz 32-bitową konwersją AD/DA o częstotliwości próbkowania do 768 kHz, SPL Marc One to bardzo wszechstronne narzędzie pracy, ale i doskonały sposób na kontrolowanie zróżnicowanych systemów audio do użytku osobistego.

Sugerowana cena: 3.120 PLN Brutto

Więcej szczegółów
Producent: https://spl.audio/en
Dystrybutor: https://musictoolz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here