ROLI Blocks – grające klocki i kontrolery!

0

Najpierw pojawiły się niesamowite klawiatury/kontrolery w technologii 5D, następnie grające dotykowe klocki, które stworzyły zupełnie nowe możliwości kreowania brzmienia i produkcji muzycznej. Czym jeszcze zaskoczy nas firma ROLI? Nie wiemy ale podsumujmy ich dotychczasowe i przełomowe instrumenty, które zdobywają coraz większą popularność.

Na początek grające klocki czyli cała seria ROLI Blocks. Zapraszamy najpierw do obejrzenia videoprezentacji, a następnie wszystko wam wyjaśnimy 🙂

Jak zapewne zauważyliście w powyższym materiale,  podstawowym elementem jest Lightpad Block M, czyli dotykowy podświetlany klocek. Reaguje na dotyk w wielu wymiarach. Dzięki wielokolorowemu podświetleniu urządzenie pokazuje, kiedy jest dotykane, ale co ważniejsze potrafi sygnalizować działanie w kilku różnych trybach. Ma wbudowaną baterię ładowaną przez złącze USB-C oraz potrafi łączyć się przez Bluetooth z naszym smartfonem, tabletem bądź komputerem. Na każdym z boków urządzenia znajdują się jeszcze specjalne złącza magnetyczne pozwalające łączyć elementy systemu Blocks w rozbudowane zestawy, bo oprócz samych Lightpadów ROLI oferuje jeszcze kilka dodatków.

Jednym z nich jest dwuoktawowa klawiatura Seaboard Block, działająca w technice 5D jak jej większe, niemodularne odpowiedniki. Oprócz niej są jeszcze trzy klocki służące do kontroli poszczególnych funkcji oprogramowania Noise, z myślą o którym powstał w ogóle cały zamysł ROLI Blocks.

Dedykowana aplikacja NOISE!

Noise to bardzo prosta w obsłudze aplikacja mobilna do tworzenia muzyki. Potrafi działać samodzielnie, ale dopiero po podłączeniu do niej klocków ROLI zaczyna się prawdziwa zabawa. Jest tu kilka trybów działania, można nagrać do czterech różnych pętli na czterech różnych ścieżkach.

Do dyspozycji są gotowe paczki brzmień tworzone przez najlepszych sound designerów i artystów, takich jak chociażby Steve Aoki, Grimes, czy RZA z WU-Tang Clan’u. Poszczególne tryby działania dzielą się na klawiaturę 5×5, która wyświetla skale, pady 4×4 do grania bębnów, dające możliwość wykonywania rytmicznych powtórzeń i dodawanie efektów poprzez przesuwanie palców w różnych kierunkach oraz pady 2×2 do grania elementów perkusyjnych na żywo.

Te wszystkie tryby działają na wyświetlaczu dotykowym, a po podłączeniu do Blocks powodują wyświetlanie się odpowiednich siatek na Lightpadzie. Jest też arpeggiator i możliwość grania akordami, kwantyzacja oraz mnogość ustawień dotyczących responsywności dotykowej kontrolerów.

Wszystko to da się ustawić w aplikacji, ale istnieją do tego specjalne kontrolery Blocks, każdy do sterowania innym zestawem funkcji:

Live Block. Element dający bezpośredni dostęp do funkcji przydatnych przy grze na żywo. Pozwala on zmieniać głośność ścieżek, wybierać skale czy akordy, uruchomić arpeggiator. Ma też przycisk Sustain, pozwalający przedłużyć wybrzmiewanie granych nut, oraz przycisk zmiany oktawy klawiatury. Na koniec jest jeszcze przycisk z serduszkiem pozwalający dodać do ulubionych brzmienia, które przypadną nam do gustu.

Loop Block. Znacząco usprawnia proces produkcji muzycznej. Jest tu włącznik od metronomu, przycisk kwantyzacji, który powoduje wyrównanie zagranych nut do siatki tempa, jak również przycisk Undo, usuwający ostatnio nagraną pętlę. Dalej są typowe przyciski transportu, czyli Play/Pause oraz Rec, a na końcu przycisk Learn, powodujący wyświetlenie instrukcji dotyczących obchodzenia się z wybranym przez nas brzmieniem.

Touch Block. Daje pełną kontrolę nad funkcjami 5d Lightpad Blocka M czy Seaboard Blocka. Za jego pomocą można ustawić czułość każdego z pięciu wymiarów ekspresji, zablokować Strike na ustalonym poziomie lub włączyć tryb portamento. Jest też przełącznik trybu Piano, który powoduje ignorowanie przez program sygnałów 5D z klawiatury, przełączając ją w tryb zbliżony działaniem do standardowej klawiatury.

Sposobów wykorzystania tych modularnych kontrolerów jest sporo. Można zdecydować, które są potrzebne, a które nie, można je ze sobą połączyć w różny sposób w zależności od potrzeb. Fakt ten czyni z pozornie prostej aplikacji na telefon bardzo rozbudowaną platformę do grania live i produkcji muzycznej.

Kolejna aplikacja ROLI Dashboard!

W tym miejscu warto wspomnieć o genialnej aplikacji ROLI Dashboard. Jest to kreator kontrolera MIDI, pozwalający zmienić elementy systemu Blocks w rozbudowany, modularny kontroler dotykowy do dowolnego programu DAW. Dashboard wykrywa, w jakim układzie podłączone są do siebie elementy systemu Blocks i w taki sposób wyświetla je na ekranie komputera, gdzie można nadać im różne funkcje. Podobnie jak w Noise, można tutaj skonfigurować Lightpady, by wyświetlały klawiaturę z wyszczególnioną skalą, czy pady do gry elementami perkusyjnymi. Dodatkowo można wyświetlać na nich wirtualne suwaki, przydatne na przykład przy obsłudze miksera w środowisku DAW, czy powierzchnię XYZ, którą można na przykład obsługiwać efekty. Daje to nieskończone możliwości programowania kontrolera w taki sposób, jaki jest w danym momencie potrzebny.

Po co i dla kogo to wszytko?

ROLI ze swoimi urządzeniami walczy o wszelkiej maści producentów muzycznych, skupiających się głównie na elektronicznych brzmieniach, choć bawiliśmy się tymi klockami w tworzenie orkiestry symfonicznej z dużym powodzeniem 🙂

Muzyczni nowicjusze docenią prostotę obsługi i radość obcowania z ładnie i mądrze zaprojektowaną “zabawką” oraz możliwość wejścia w świat produkcji muzyki od dosyć nieoczywistej, a zarazem szalenie ciekawej i ekspresywnej strony. Bardziej doświadczeni muzycy poszerzą swoją paletę brzmień i odnajdą szereg niecodziennych zastosowań Blocksów jako kontrolerów MIDI, a klawiatura Seaboard Block pozwoli wejść w świat ROLI tym, którzy mają do wydania mniej niż trzeba, by zapłacić za pełnowymiarowy Seaboard.

Wszystko zaczęło się od techniki 5D!

Firma ROLI weszła na rynek w 2013 roku z produktem, który wprowadził spore poruszenie wśród klawiszowców. Mowa tu o silikonowej klawiaturze Seaboard Grand, będącej jednocześnie syntezatorem. Co prawda istniały już podobne rozwiązania z elastycznych materiałów, ale nie dawały one aż tylu możliwości kształtowania brzmienia. Z czasem w ofercie ROLI pojawiły się klawiatury sterujące wykonane w tej samej technologii, oferujące tak zwany system 5D Touch, czyli pięć wymiarów ekspresji: Strike, Press, Glide, Slide oraz Lift.

Strike to coś na kształt velocity, z tą różnicą, że daje o wiele dokładniejszą kontrolę nad parametrem ataku. W klasycznym syntezatorze atak ustala się globalnie dla całego brzmienia, natomiast ROLI pozwala panować nad nim w sposób dynamiczny, podczas gry.
Press można porównać do aftertouch, przy czym należy pamiętać, że zarówno ten, jak i każdy inny komunikat jest wysyłany z kontrolera “polifonicznie”. Oznacza to, że podczas grania akordu można zastosować na przykład vibrato na wybranej nucie, niekoniecznie na całości.
Glide to funkcja przypominająca działanie kontrolera wstęgowego. Na górnej i dolnej części klawiatury znajduje się strefa, po której można przesuwać palce w lewo lub w prawo, powodując typowy efekt pitch bend.
Slide to kolejny wymiar ekspresji, tym razem w pionie. Można do niego zmapować na przykład częstotliwość odcięcia filtra i przez przesuwanie chwytu w górę lub w dół klawiatury otwierać filtr lub go zamykać.
Lift to prędkość oderwania ręki od kontrolera, dający sporo możliwości rozmaitej artykulacji dźwięku, podobnie jak w przypadku Strike.

Pięć wymiarów ekspresji daje po raz pierwszy rzeczywistą możliwość grania instrumentami o akustycznym brzmieniu w realistyczny sposób. Wszelkie brzmienia smyczków, kontrabasu czy nawet gitary zagrane w umiejętny sposób na ROLI nie brzmią plastikowo czy udawanie. Solówka gitarowa grana na Seaboard daje wrażenie, że jest wykonywana na prawdziwym instrumencie, a to wszystko ze względu na możliwość zasymulowania charakterystycznych dla danego instrumentu zagrywek, takich jak podciągnięcia czy vibrato. Aby móc w pełni wykorzystać potencjał tego nietuzinkowego kontrolera, do zestawu dołączany jest syntezator software’owy Equator. Jest to narzędzie, które potrafi odczytywać mnogość komunikatów płynących z klawiatury i w odpowiedni sposób je uszeregować. Equator to hybrydowy syntezator, posiadający zarówno oscylatory jak i operatory, możliwość wykorzystywania sampli, różne filtry oraz kilka efektów, ale co najważniejsze, każdy parametr tego wirtualnego urządzenia może być kontrolowany przez inny wymiar ekspresji na klawiaturze. Co więcej można też dostosować zakres działania lub krzywe zmian poszczególnych parametrów. Programowanie odbywa się tu podobnie jak w instrumencie wirtualnym NI Massive, poprzez wskazanie myszką, co ma być źródłem modulacji i w jaką stronę ma kręcić wirtualną gałką.

Rodzina ROLI Blocks:

Lightpad Block M
Dynamiczny kontroler MIDI 5D, centralny element modularnego systemu ROLI Blocks (złącza DNA), MIDI poprzez USB oraz Bluetooth, darmowy syntezatorem Noise (iOS), ładowanie wewnętrznej baterii przez USB-C

Seaboard Block
Innowacyjny kontroler MIDI (technologia 5D Touch), element systemu ROLI Blocks (złącza DNA), 25 klawiszy wykonanych ze specjalnego silikonu, MIDI poprzez USB oraz Bluetooth, ładowanie wewnętrznej baterii (USB-B), w zestawie oprogramowanie Equator, Strobe2, Bitwig 8-Track

Live Block
Kontroler modularnego systemu ROLI Blocks (złącza DNA), przełączanie oktaw, skali, wyzwalanie akordów oraz arpeggio, sustain nut, Bluetooth, ładowanie wewnętrznej baterii podczas połączenia z głównym kontrolerem Lightpad

Loop Block
Kontroler modularnego systemu ROLI Blocks (złącza DNA), ustawianie tempa, rejestracji loopów z kwantyzacją, Bluetooth, ładowanie wewnętrznej baterii podczas połączenia z głównym kontrolerem Lightpad

Touch Block 
Kontroler modularnego systemu ROLI Blocks (złącza DNA), dostosowuje Seaboard i Lightpad do siły uderzenia, prędkości i czułości ruchu palców, Bluetooth, ładowanie wewnętrznej baterii podczas połączenia z Lightpad lub
Seabord Block.

Więcej szczegółów:
Producent: https://roli.com
Dystrybutor: https://audiostacja.pl/roli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj