Nowość: Monitory PreSonus Eris E5 z łącznością Bluetooth

1
Eris-E5-BT-Pair

PreSonus rozszerza swoją linię głośników wyposażonych w Bluetooth o nowe aktywne monitory Eris E5 BT. Wyposażone w 5,25-calowy głośnik niskotonowy kolumny, przeznaczone są przede wszystkim dla domowych twórców, a także szerokiego i uniwersalnego zastosowania. Jednak czy bezprzewodowa łączność to jedyna różnica od znanego już modelu Eris E5?

Warto przypomnieć, że mniejsze modele Eris E3.5 i Eris E4.5 są dostępne w wariantach Bluetooth od dwóch lat. [PISALIŚMY O NICH TUTAJ] PreSonus dodał teraz łączność bezprzewodową do największego modelu z rodziny, czyli Eris E5, stworzonego dla wszystkich, którzy oczekują nieco więcej mocy i łączności Bluetooth.

Podobnie jak zwykły Eris E5, monitory Eris E5 BT są wyposażone w 5,25-calowe głośniki niskotonowe z kewlarową membraną i 1-calowe głośniki wysokotonowe z jedwabną kopułką. Pasmo przenoszenia również jest takie samo, od 53 Hz do 22 kHz.

Jednak konfiguracja wzmacniacza jest zupełnie inna. Zwykły Eris E5 ma moduł wzmacniacza klasy AB w każdym głośniku. W nowych monitorach Eris E5 BT wzmacniacz znajduje się tylko w lewym głośniku, jak ma to zazwyczaj miejsce w multimedialnych głośnikach, więc są one sprzedawane wyłącznie w parach. Prawy głośnik jest pasywny i odbiera sygnał od swojego aktywnego odpowiednika za pomocą specjalnego kabla głośnikowego. Wykorzystany w nich wzmacniacz klasy D dysponuje łączną mocą 100 W (50 watów na stronę). Przypomnijmy, że w Eris E5 było to łącznie 150 W.

presonus-eris-e5-bt

Kolejna zmiana to otwór bas reflex, który w nowych erisach został przeniesiony na tylną część obudowy. Z tyłu aktywnego głośnika znajdziemy parę zbalansowanych wejść TRS i parę niezbalansowanych wejść RCA. Nie znajdziemy jednak już w nim wejścia XLR, które w zwykłych E5 był dostępne. Dodano natomiast wyjście na subwoofer, do którego można podłączyć np model PreSonus Eris Sub8. Ponadto dostępny jest 2-pasmowy korektor oraz przycisk parowania z urządzeniam Bluetooth przez Bluetooth 5.0. Z przodu znajdziemy wejście Aux 1/8″, wyjście słuchawkowe, regulator głośności i główny włącznik zasilania.

presonus-eris-e5-bt

Jeśli więc ktoś myślał, że nowy Eris E5 BT to rozszerzona wersja zwykłego E5, to może poczuć się zawiedziony. Nowe monitory to zdecydowanie prostsza konstrukcja. Zwykły Eris E5 to w rzeczywistości mocniejszy i bardziej wszechstronny głośnik z bi-amplifikacją, większą liczbą opcji EQ i dodatkowym wejściem XLR ale bez łączności Bluetooth. Wybór należy do Was.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.presonus.com
Dystrybutor: https://audiostacja.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj