NAMM 2022: Mixland Rubber Band Compressor v2

112
Mixland Rubber Band Compressor v2

Plugin Rubber Band Compressor, przedstawiony jakiś czas temu przez firmę Mixland jako ciekawostka czy branżowy żart, doczekał się drugiej wersji, która wydaje się całkiem poważnym i pomysłowym narzędziem do pracy z dźwiękiem.

Rubber Band Compressor v2 został gruntownie przeprojektowany i zbudowany zupełnie od nowa. Developerzy z Mixland poprawili tym samym jakość dźwięku oraz wprowadzili nowe funkcje. Wersja 2 wykorzystuje oryginalne algorytmy kompresora Rubber Band ze zaktualizowaną technologią modelowania, co zapewnia wyższą jakość przetwarzania i szybsze działanie. 

Podstawową koncepcją jest wciąż rozciąganie symulowanej gumki. Mówiąc bardziej naukowo, jest to „kompresja oparta na naprężeniu o współczynniku wykładniczym, który cofa się mocniej w zależności od tego, jak daleko ją naciągniesz”.

Mixland-Rubber-Band-Compressor-v2_front

Dodatkowymi elementami jest całkowicie nowy tryb FET, uzupełniający emulację kompresji VCA, regulowany korektor półkowy z ruchomymi punktami częstotliwości, 3 nowe tryby brzmieniowe (Vintage, Flat i Modern), nowe opcje Tape Saturation oraz Limiting koloryzujące dźwięk.

Można więc powiedzieć, że o ile wersja pierwsza była raczej eksperymentem i manifestem nowatorskiej idei, to w wersji drugiej wtyczka Mixland Rubber Band osiąga pełną dojrzałość i gotowość bojową.

Rubber Band Compressor v2 można kupić za 50 USD na mixland.io, a właściciele pierwotnej wersji wtyczki mogą dokonać aktualizacji za 25 USD. Dostępna jest też 14-dniowa, darmowa wersja próbna. Wtyczka działa w systemach Windows 7 i wyższych, macOS 10.7 i wyższcyh, w 64-bitowych formatach AAX, VST i AU.