Mikrofon małomembranowy Neumann KM184 czy wielkomembranowy TLM103? Który wybrać?

0

Zagadnienie znane nie od dziś i o którym napisano już bardzo wiele. Który wybrać? Mikrofon pojemnościowy mało-membranowy czy wielko-membranowy? Problem wcale nie taki straszny jak go co niektórzy przedstawiają, próbując udowodnić, że jedne są lepsze od drugich…

Zakładając, że mówimy o mniej więcej podobnej półce finansowej i generalnie wysokiej klasie samych mikrofonów jak tytułowy Neumann KM184 i TLM103, głównym pytaniem jakie sobie musimy postawić to: Do czego będziemy go potrzebować?

Generalne różnice w skrócie!

Konstrukcje pojemnościowych mikrofonów mało-membranowych są niewielkie, lekkie, najczęściej bardziej odporne na trudy podróżowania i pracę w warunkach scenicznych, bardziej też odporne na przenoszenie zakłóceń z obudowy i przeważnie tańsze od wielko-membranowych modeli.

Mikrofony wielko-membranowe charakteryzują się z kolei mniejszymi szumami własnymi, niż przetworniki z małymi membranami. Czułość dużych membran jest co do zasady większa niż membran mniejszych i bardziej sztywnych. Większe membrany łatwiej poddają się „rozruchowi”, również przy mniejszych poziomach ciśnienia akustycznego, przez co wytwarzają na wyjściu mocniejszy sygnał.

To oczywiście tylko generalne i najbardziej zauważalne na pierwszy rzut oka i ucha różnice. Bardziej szczegółowe informacje znajdziecie np. w publikacji https://zakamarkiaudio.pl/2012/08/mikrofony-cz-5-typowe-zastosowania-wielkosc-membrany

Neumann KM184 czyli mały może więcej!

Pewnie, że tak. Mniejsze rozmiary i bardziej pancerna konstrukcja w stosunku do TLM103 sprawiają, że tego typu konstrukcje zdecydowanie bardziej się sprawdzają w nagraniach live, gdzie najczęściej musimy upchać tych mikrofonów całkiem sporo na scenie i potem je wszystkie zapakować. Ale to nie znaczy, że tego typu nie użyjemy w studio. Bębny, gitary, wokale już nie koniecznie, chyba że jako mikrofony ambientowe, bardzo często spotykane w salach operowych/koncertowych, które mają zebrać akustykę z całego pomieszczenia, to jak najbardziej. Spektrum zastosowań ich jest naprawdę ogromny i to od nas będzie zależało jak i gdzie zechcemy ich użyć.

Sugerowana cena: ok. 3.000 PLN za sztukę (często oferowany także w parach jako stereo set)
Więcej szczegółów o tym mikrofonie znajdziecie na stronie polskiego dystrybutora: https://aplauzaudio.pl/km-184-stereo-set

Neumann TLM103, odda całego ciebie!

Z założenia, wielka membrana, z racji swojej większej powierzchni jest w stanie przekazać więcej detali. Nic dziwnego, że tego typu konstrukcje znajdziemy praktycznie w każdym studiu nagraniowym i są szczególnie lubiane przez wokalistów choć doskonale sprawdzą się przy nagrywaniu praktycznie każdego instrumentu. W tej kategorii na uwagę zasługuje kolejny tytułowy model, czyli Neumann TLM 103, który jest jedną z wizytówek marki w swojej klasie. Neumann TLM 103 jest wysokiej klasy, wielko-membranowym mikrofonem pojemnościowym o charakterystyce kardioidalnej charakteryzującym się bardzo niskim poziomem szumów własnych, obsługą wysokich poziomów SPL oraz podbiciem pasma prezencji. TLM 103 doskonale nadaje się do nagrywania wokali, a także instrumentów solowych.

Sugerowana cena: ok. 4.400 PLN
Więcej szczegółów na jego temat znajdziecie na stronie: https://aplauzaudio.pl/tlm-103

Podsumowanie, czyli który wybrać?

Jak można wywnioskować z powyższego opisu, głównym powodem wyboru konkretnego modelu pewnie będą warunki ich pracy. Na scenie, w warunkach koncertowych pewnie częściej zdecydujecie się na model typu “paluch” i w tej kategorii model Neumann KM184, bądź inny z rodziny KM100, będzie bardzo dobrą opcją. Oczywiście w wielu przypadkach sprawdzi się także w studiu, np. przy nagraniach bębnów, zbieraniu ambientu, jako overhead, a także w przypadku gitar akustycznych czy pieców.

Jeśli chodzi o klasyczną konstrukcję wielko-membranową to napewno jest to podstawowe wyposażenie każdego studia nagraniowego w tym także naszego domowego i tutaj model Neumann TLM103, będzie również bardzo dobrą opcją.

Tak więc wybierajcie, nagrywajcie i nie bójcie się eksperymentować z wyborem mikrofonu i jego ustawieniem, bi nic was tak nie rozwinie jak ciągłe szukanie i doskonalenie warsztatu 🙂

Więcej szczegółów
Producent: https://www.neumann.com
Dystrybutor: https://aplauzaudio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here