Neumann TLM102 vs. TLM103. Który wybrać?

1
Neumann TLM 103, Neumann TLM 102

Artykuł ten powstał trochę przypadkowo, a impulsem do jego napisania był prywatny dylemat naszego kolegi/muzyka/gitarzysty/wokalisty 🙂 Decyzja na markę Neumann zapadła już wcześniej, bo zaufanie itd… , więc tu dyskusji już nie było. Wybór był między modelem TLM120 i TLM103.

Na początek kilka słów o… Neumann TLM102 to na pierwszy rzut oka pomniejszenie modelu TLM103 i nie którzy błędnie myślą, że tak właśnie jest. I tu od razu sprostowanie, że tak nie jest i nawet nie było to zamiarem producenta aby stworzyć tańszą wersję modelu TLM103. TLM102 jest po prostu innym mikrofonem, a że przy okazji tańszym jak na Neumanna to tylko na plus (Cena ok. 2.350 zł). TLM102 oferuje nieco ciemniejsze brzmienie w porównaniu do TLM103, który kojarzony jest raczej z brzmieniem jasnym i otwartym.

Mimo, że nie sprawdzaliśmy tego osobiście to z licznych opisów i zapewnień producenta, model TM102 robi wrażenie pod względem możliwości przyjęcia natężenia dźwięku. W jego wnętrzu zastosowano kapsułę o dużej membranie (z charakterystką kardioidalną), o maksymalnym poziomie ciśnienia akustycznego dochodzącym do 144 dB, co pozwala na nagrywanie perkusji, instrumentów perkusyjnych, dźwięków płynących ze wzmacniaczy i innych bardzo głośnych źródeł dźwięku. Oczywiście jego priorytetem jest wokal, a według naszej i nie tylko, zdecydowanie woli głosy męskie. Jak radzi sobie z instrumentami akustycznymi? Według nas nieco “poprawia je” 🙂 Gitara akustyczna, skrzypce, niektóre perkusjonalia itp. brzmią z natury bardzo jasno. W całości aranżacji rzadko kiedy jasne instrumenty pozostają bez korekcji bo… brzmią za jasno :). Część pracy robi za nas właśnie TLM102.

No więc ze względu na swoją cenę i duże możliwości zastosowania, TLM 102 jest bardzo dobrym mikrofonem do uniwersalnych zastosowań. Jego niezaprzeczalną zaletą jest ponadprzeciętna odporność na duży poziom ciśnienia dźwięku, dzięki czemu bez obaw możemy go stosować wszędzie tam, gdzie nie zdecydowalibyśmy się użyć klasycznych wielkomembranowych mikrofonów pojemnościowych.

TLM102 to prawdziwy Neumann z krwi i kości! Nie “tuninguje” naszych nagrań. Równoważy je pozostawiając miejsce na ewentualną obróbkę i działania edycyjne.

Wybaczcie ale o TLM103 nie będziemy już pisać bo artykuł powstał, tak jak wspominaliśmy wcześniej przypadkowo, a nasze wspólne rozważania i poszukiwania przekonały kolegę do wyboru modelu Neumann TLM102! 🙂 Mamy nadzieję, że będzie służył mu długo… Zdecydował się na model w kolorze czarnym, choć jest dostępna również wersja w kolorze hmmm… Kobiety mówią, że to kolor satynowy i pewnie mają rację.

P.S.Przeglądając fora, materiały video natknęliśmy się na dwa interesujące filmy, które poniżej wklejamy. Jeden z nich był uwieńczeniem decyzji co do wyboru i zakupu Neumanna TLM102. Zapraszamy do oglądania i słuchania:

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie:
Producent: www.neumann.com
Dystrybutor: www.aplauzaudio.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here