#909DAY, czyli święto wielbicieli automatu perkusyjnego TR-909

0

Jak co roku, 9 września to dzień szczególny dla firmy Roland. Zainicjowana kilka lat temu akcja #909DAY inspirowana kultowym automatem perkusyjnym TR-909 jest kontynuowana, a wszyscy wielbiciele tego sprzętu dzielą się swoją historią.

Roland TR-909 to automat perkusyjny, produkowany przez firmę Roland bardzo krótko, zaledwie przez dwa lata (1984–1985). Projektantem instrumentu był Tadao Kikumoto, który wcześniej opracował także projekt innego instrumentu, a konkretnie syntezatora analogowego TB-303.

TR-909 podobnie jak kilka innych instrumentów marki Roland z tamtych czasów, nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, dlatego producent tak szybko zdecydował się je wycofać z produkcji. Czy były słabe? Absolutnie nie! Problem polegał ma tym, że myślą techniczną wyprzedziły swoje czasy przynajmniej o kilka a nawet kilkanaście lat. W późniejszych czasach instrument ten stał się niemal przedmiotem kultu w kręgach twórców współczesnej muzyki elektronicznej. Aktualna wartość tych automatów na aukcjach osiąga zawrotne ceny, a ich właściciele niechętnie się z nimi rozstają.

Roland TR-909 generując dźwięk, częściowo wykorzystuje zarówno technologię cyfrową jak i analogową. Wyposażony jest w sekwencer krokowy, umożliwiający programowanie sekwencji rytmicznych na kilka sposobów. Zestaw perkusyjny udostępniany przez TR-909, dzięki temu, że jest w części syntezowany, może ulegać modyfikacji w pewnym, określonym dla danego brzmienia zakresie. Warto także zaznaczyć, że automat był jednym z pierwszych na świecie, który wyposażono w interfejs MIDI! Funkcję, która dzisiaj wydaje się tak powszechna, kiedyś była prawdziwym luksusem 🙂 Instrumenty te wciąż są wykorzystywane w wielu gatunkach muzycznych jak house, trance i techno czy acid techno.

Roland przygotował także specjalną dedykowaną stronę poświęconą TR-909 więc wszystkich chętnych odsyłamy po więcej informacji: https://www.roland.com/global/promos/909day

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj