RELACJA: Warsztaty realizacji nagrań i produkcji muzycznej w Tall Pine Records!

0

Pod koniec listopada uczestniczyliśmy w Warsztatach Realizacji Nagrań i Produkcji Muzycznej, których organizatorami byli: Tall Pine Records, Audiostacja, Audioplanet i prowadzący Kris Górski. Zapraszamy do skrótu z tego wydarzenia, a także galerii foto.

Dosłownie kilka godzin po ogłoszeniu tytułowych warsztatów, lista uczestników była już pełna. Fakt ten absolutnie nie dziwi bo Tall Pine Records jest miejscem wyjątkowym, które każdy szanujący się muzyk i realizator powinien poznać na żywo, a prowadzący warsztaty Kris Górski, będący właścicielem studia AudioPlanet, jest człowiekiem z ogromną wiedzą i doświadczeniem.

Poniżej skrót video:

Nie można oczywiście zapomnieć o firmie Audiostacja, która na potrzeby tego wydarzenia dostarczyła sporo ciekawego i profesjonalnego sprzętu, którego jest dystrybutorem w Polsce. Mowa m.in. o wysokiej jakości mikrofonach DPA Microphones, które posłużyły do zarejestrowania zestawu perkusyjnego, dwóch najnowszych i mocno zaawansowanych interfejsach audio od Universal AudioApollo x4 i Apollo x16, a także najnowszym dodatku do sprzętowego sterownika i miksera w jednym Console 1, którego na codzień używa Kris – Console 1 Fader.

Co najistotniejsze, warsztaty miały charakter praktyczny tak więc wszyscy uczestnicy mieli możliwość obserwowania i aktywnego uczestnictwa w całym procesie nagrywania zespołu oraz późniejszej obróbce materiału. Na potrzeby warsztatów został zaproszony zespół w składzie: wokal, gitara elektryczna, gitara basowa, klawisze i perkusja.

Wrażenia

Pokazowy etap realizacji nagrań i produkcji muzycznej rządzi się nieco innymi prawami niż ma to miejsce w przypadku normalnej pracy w studiu nagraniowym. Duża ilość uczestników (ok 20), a w związku z tym duża ilość pytań i wyjaśnianie poszczególnych etapów całego procesu mocno spowalnia całą realizację projektu jednak taki właśnie jest cel warsztatów.

Po prawie 10 godzinach zajęć każdy z uczestników wyszedł wyposażony w bagaż nowych doświadczeń i wiedzy zarówno praktycznej i teoretycznej. Miał również możliwość poznać sprzęt studyjny topowej klasy, którym dysponuje studio oraz ten który został dostarczony przez firmę Audiostacja. Dodatkowo uczestnicy mogli dzielić się i wymieniać własnym doświadczeniem oraz wyjaśniać problemy z którymi stykają się na codzień, a co najważniejsze, żadna poruszana przez nich kwestia nie pozostała bez wyjaśnień i rozwiązania.

Czy tytułowe warsztaty można zatem uznać za kompletną paczkę wiedzy na temat realizacji nagrań i produkcji muzycznej? Oczywiście nie. Cały proces, począwszy od podłączenia sprzętu, instrumentów, omikrofonowania, poprzez nagranie i produkcję jest projektem wieloetapowym, który w praktyce zajmuje od kilku do kilkunastu dni.

Jednak idea takich warsztatów jest jak najbardziej zasadna, ciekawa i ważne bo każdy z uczestników będący na różnym poziomie wiedzy, umiejętności i zaawansowania mógł coś z nich wynieść dla siebie. Z niecierpliwością czekamy i liczymy na kolejne tego typu wydarzenia.

Zapraszamy także do pełnego materiału który był streamowany na żywo:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here