Jak omikrofonować zestaw perkusyjny?

0

Dobranie i odpowiednie ustawienie mikrofonów przy nagłaśnianiu czy rejestrowaniu zestawu perkusyjnego jest jednem z największych wyzwań z jakim mierzą się realizatorzy dźwięku. Z pomocą przychodzi bardzo ciekawy poradnik jaki opracowała firma Audiostacja korzystając z pomocy mikrofonów firmy DPA.

“Jak blisko membrany umieszczasz mikrofon nad werblem? Czy kiedykolwiek słyszałeś brzmienie bębna z tak bliska? Mamy nadzieję, że nie! 🙂 Niemniej jednak to zwykle tam umieszczamy mikron do werbla. Zawsze bierz pod uwagę, że to, co spodziewasz się usłyszeć, wynika z pozycji mikrofonu. Perkusja wytwarza poziomy dźwięku o bardzo dużych wartościach szczytowych. Poziomy przekraczające 120 dB przy odległości jednego metra i 140 dB lub więcej przy kilku centymetrach od bębna lub talerza nie są niczym niezwykłym. Oczywistym jest, że te mikrofony muszą dać sobie radę z takimi poziomami bez przesterowania, co nie zawsze ma miejsce w wielu sytuacjach związanych z nagrywaniem. Możesz umieścić mikrofon w odległości kilku centymetrów od naciągu, uzyskać brak przesterowania i czerpać korzyści z czystej, transparentnej charakterystyki mikrofonu pojemnościowego…”

To tylko przedsmak tego co przeczytacie w bardzo ciekawym poradniku jaki przygotowała firma Audiostacja, dystrybutor marki DPA Microphone w Polsce

W skrócie wygląda to tak:

  • Overheady: d:dicate™ 2011C
  • Hi-hat: d:dicate™ 2011C
  • Bęben basowy: d:dicate™ 2011C
  • Werbel: d:dicate™ 2011C lub d:vote™ 4099D
  • Tomy: d:vote™ 4099D

Jednak diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach więc zapraszamy do publikacji na stronie:
https://audiostacja.pl/baza-wiedzy/jak-dobrac-mikrofon-do-zestawu-perkusyjnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj