Instytut Dźwięku – projekt edukacyjny Radia 357

0
Instytut-Dźwięku---Radio-357

25 sierpnia, czyli dokładnie dzisiaj, wystartowały zapisy na najnowszy projekt Radia 357 – Instytut Dźwięku. Jest to inicjatywa edukacyjna skierowana do pasjonatów sztuki radiowej w formie autorskich kursów dziennikarstwa radiowego, prowadzonych przez dziennikarzy Radia 357 oraz zaproszonych gości.

Trzy kursy – o publicystyce, muzyce oraz o reportażu, odbędą się od października do marca. Zapisy prowadzone są na specjalnie przygotowanej stronie https://instytut.radio357.pl i trwają do wyczerpania limitu miejsc.

Zespół Radia podzieli się swoimi umiejętnościami z uczestnikami

“Wielu z nas uśmiecha się, kiedy myślimy o początkach swojej radiowej drogi. Na szczęście w pobliżu zawsze były czyjeś wrażliwe uszy. Dlatego teraz to my chcemy przyszłym dziennikarzom i osobom zafascynowanym radiem stworzyć taką przestrzeń.”

– mówi Agnieszka Szwajgier, reportażystka, współtwórczyni Instytutu Dźwięku

Szeroki wachlarz tematów i doświadczony zespół prelegentów

Tematami przewodnimi tegorocznych kursów są “Publicystyka i news”, “Dziennikarstwo muzyczne” oraz “Sztuka reportażu audio. Podcast”. Zajęcia będą odbywały się w siedzibie 357, przy ul. Słowackiego 19a w Warszawie od października 2022 r. do marca 2023 r.

Do zespołu prowadzących zostali zaproszeni także zaprzyjaźnieni dziennikarze, m.in. Agata Kasprolewicz z Raportu o Stanie Świata i Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego. Wśród prowadzących m.in. Marek Niedźwiecki, Marcin Łukawski, Ernest Zozuń, Katarzyna Borowiecka, Daniel Wyszogrodzki, Irena Piłatowska, Agnieszka Szwajgier, Piotr Stelmach, ale także Agata Kasprolewicz (Raport o Stanie Świata), Robert Zieliński (TVN) czy Maciej Okraszewski (Dział Zagraniczny). Przewidziano 3 grupy warsztatowe po 10 osób. 

Uczestnicy będą mogli m.in. nagrać własną audycję i otrzymać staż w Radiu

“Uczestnicy zobaczą, jak działa od środka radiowy organizm. Wyruszą z mikrofonem w teren, nauczą się podstaw montażu i dowiedzą się, jak rozmawiać z gościem tak, że słuchacz nie będzie mógł oderwać się od głośnika. Do tego zrealizują własne audycje, dowiedzą się, jak w praktyce wygląda współpraca z branżą muzyczną i stworzą swój pierwszy reportaż audio. Czasem ciężko młodemu dziennikarzowi “sprzedać” swój pomysł, dlatego zaplanowaliśmy zajęcia z finansowania własnego podcastu, które poprowadzi Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego. Oprócz tego mrugniemy do naszych kursantów okiem i zaproponujemy niespodziankę! O tym, jakich pytań absolutnie nie zadawać artystom opowie… Wojciech Waglewski.”

– mówi Agnieszka Szwajgier

Ponadto uczestnicy poznają podstawy dziennikarstwa śledczego i sportowego, dowiedzą się na czym polega specyfika pasm porannych, co z teorii muzyki musi znać dobry dziennikarz muzyczny lub jakie znaczenie ma scena radiowa dla dobrego reportażu. W programie również kultura, prawne aspekty pracy dziennikarskiej i publicystyka zagraniczna. Wszystkie 3 serie warsztatów będą odbywały się od października 2022 roku do marca 2023 roku, a przeszkoleni kursanci będą mogli stworzyć własne audycje pod okiem specjalistów (najlepsze zostaną wyemitowane na antenie), a nawet otrzymać staż w Radiu 357. 

Dziennikarze i dziennikarki Radia 357 wielokrotnie byli nagradzani, a także zasiadali w jury konkursów. Uczestniczyli także w debatach poświęconych przyszłości mediów

“Zespół Radia 357 jest unikatowy. To grono wyjątkowych osobowości, profesjonalistów o ogromnym doświadczeniu. Dla wielu osób nasze radio jest synonimem dobrego, niezależnego dziennikarstwa. Jakość jest dla nas bardzo istotna. Obserwujemy też uważnie to, co dzieje się wokół nas. Widzimy, że jest potrzeba stworzenia miejsca, w którym można uczyć się zawodu radiowca od najlepszych. Dlatego postanowiliśmy podzielić się doświadczeniem.”

– mówi Olga Mickiewicz, członkini zarządu Radia 357, koordynator oferty programowej

Więcej szczegółów: https://instytut.radio357.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj