System nagłośnieniowy Alcons Audio w Fińskim Teatrze Narodowym

0

Fiński Teatr Narodowy to najstarszy w kraju profesjonalny teatr fińsko-języczny. Dla zapewnienia najwyższej jakości dźwięku specjaliści od nagłośnienia  z firmy Electro Waves ponownie postawili na systemy firmy Alcons Audio.

Fiński Teatr Narodowy, założony w 1872 roku w Helsinkach, jest najstarszym profesjonalnym teatrem fińskojęzycznym w kraju. Wnętrze tego obiektu jest przepiękne, a ostatnie prace jakie w nim wykonano miały miejsce w 1902 roku.

Widownia w kształcie podkowy ma trzy balkony, co stanowi wyzwanie dla realizatorów aby zapewnić wysokiej jakości dźwięk na każdym siedzeniu. Zostało to rozwiązane, gdy kilka lat temu specjaliści z firmy Electro Waves zainstalowali system wstęgowy Alcons z serii QR. W skład całej instalacji, która była ówcześnie dostępna w ofercie producenta i jaka została zamontowana wchodziły: modułowe kolumny układów liniowych QR36 z rozszerzeniem o moduły QM36. Do tego kolumny basowe QB363, a całość napędzana i kontrolowana przez wzmacniacze Alcons Sentinel3 i Sentinel10. System był bardzo udany jak na możliwości, którymi dysonował wówczas teatr.

W ostatni czasie postanowiono jednak zwiększyć jego możliwości, aby rozszerzyć zasięg wokalny swoich produkcji. Aby to osiągnąć, w celu uzupełnienia QB363 zainstalowano dwa nowe centralne grona siedmiu modułów LR7/120 (szerokość grania 120-stopni). Istniejące wcześniej głośniki centralne QR36 zostały rozmieszczone ponownie tak, aby zwiększyć zasięg balkonów.

„System działał bardzo dobrze, ale wokal potrzebował większego zasięgu. Wybraliśmy LR7, ponieważ wiedzieliśmy, że dodatkowe głośniki wstęgowe Alcons utrzymają jednolitość i wysoką jakość dźwięku w całym systemie, a także zapewnią dodatkowe pokrycie, które było potrzebne”.

– mówi Kari Lehtonen z Electro Waves

Wybrano podwójny układ A / B LR7, aby umożliwić sumowanie sygnałów akustycznie, a nie elektrycznie.

„Sumowanie akustyczne pozwala słuchaczowi na rozróżnienie źródeł dźwięku w różny sposób, sygnały sumowane elektrycznie są trudniejsze do odróżnienia dźwięku. Zasada ta jest stosowana z powodzeniem w systemach teatralnych od wielu lat, więc była to świetna okazja do wprowadzenia jej w fińskim Teatr ” – dodaje Kari.

„Głośniki Alcons mają bardzo naturalną, bezbarwną jakość dźwięku i działały dokładnie tak, jak przewidywano w modelowaniu EASE. Korekcja była minimalna, gdy go tuningowaliśmy i uruchamialiśmy. Nowy system głośników centralnych obejmuje parter, a także balkony wyjątkowo dobrze, a cała publiczność jest w stanie wyraźnie usłyszeć każde słowo z produkcji.”

Podsumowuje Kari Lehtonen z Electro Waves

Przy tej okazji zapraszamy także do naszego wywiadu z Piotrem Rodakiem, realizatorem dźwięku na Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie ok. rok temu, też zainwestowano w systemy Alcons Audio z LR7 na czele:

Alcons Audio! W dążeniu do perfekcyjnego brzmienia!

Więcej szczegółów:
Producent: https://www.alconsaudio.com
Dystrybutor: https://aplauzaudio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here