System dźwięku immersyjnego L-ISA w Teatrze Wielkim w Poznaniu

431
L-Acoustics-L-ISA-w-Teatrze-Wielkim-w-Poznaniu

Jak poinformowała firma Audio Plus, w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu rozpoczęto prace nad instalacją systemu immersyjnego L-ISA od L-Acoustics z technologią kreacji przestrzeni dźwiękowej Ambiance. Będzie to pierwszy w Polsce i Europie teatr operowy wyposażony w tę technologię!

Filharmonie i teatry operowe wciąż kojarzone są z jakże pięknym i wciąż “analogowym” dźwiękiem. Tylko żywa orkiestra, soliści i widzowie. Żadnej technologii pomiędzy nimi. Jest to jednak nie do końca prawda, gdyż bardziej wtajemniczeni widzowie i słuchacze zauważą i usłyszą także dźwięki dochodzące z głośników, ukrytych najczęściej gdzieś po bokach sceny, do których to sygnał dociera przez zawieszone czy to na sztankietach czy na innych elementach konstrukcyjnych mikrofony pojemnościowe, zbierające dźwięk ze sceny i orkiestronu.

L-Acoustics-L-ISA-w-Teatrze-Wielkim-w-Poznaniu

Czy zatem czar żywej, akustycznej muzyki prysł? Absolutnie nie! Celem tych mikrofonów jest jedynie dogłośnienie muzyki, która dzięki takkiemu zabiegowi ma szanse dotrzeć nawet do najdalej siedzącego melomana. Głos ludzki, czy brzmienie poszczególnych instrumentów orkiestrowych choćby najpiękniejszych, ma swoje ograniczenia, przede wszystkim jeśli chodzi o ich natężenie i przebicie się przez masę dźwięku.

L-Acoustics-L-ISA-w-Teatrze-Wielkim-w-Poznaniu

Do tego dochodzą niedoskonałości i specyfika akustyczna tego typu teatrów, lokalizacja solistów czy instrumentów względem widza. która sprawia wiele kłopotów i w zależności od miejsca, w którym siedzimy odbiór jest zupełnie inny i często nie oddający całego spektrum dźwiękowego, które zostało zapisane w partyturze. A gdyby tak widz mógł wręcz wejść w akcję sceniczną głównych bohaterów opery i doceniać ich walory głosowe “siedząc tuż obok” lub znaleźć się po środku cudownej orkiestry symfonicznej i być wręcz otoczony dźwiękiem?

Nowe i wciąż rozwijane technologie pro audio sprawiają, że takie rzeczy już się dzieją! Z pomocą przychodzi wspomniana na wstępie najnowsza technologia dźwięku przestrzennego L-Acoustics L-ISA uzupełniona o wirtualny system poprawy akustyki L-ISA Ambiance.

Nie możemy doczekać się już efektów tego potężnego wyzwania, przed którym staną projektanci i realizatorzy: Pracownia Akustyczna Piotr Kozłowski oraz Mikor Inżyniering, zwłaszcza, że ten zabytkowy budynek objęty jest ochroną konserwatorską. Sprzęt i technologię dostarczy oczywiście firma Audio Plus, będąca przedstawicielem L-Acoustics w Polsce.

Więcej szczegółów
Producent: https://www.l-acoustics.com
Dystrybutor: https://audioplus.pl