Sennheiser Spectera: techniczne kulisy „Jesus Christ Superstar”

366
Jesus Christ Superstar

Gdy Komische Oper Berlin zdecydowała się wystawić monumentalne „Jesus Christ Superstar” w industrialnej przestrzeni Hangaru 4 na lotnisku Tempelhof, realizacja dźwięku stanęła przed ekstremalnym wyzwaniem. Z pomocą przyszła nowa technologia szerokopasmowej transmisji bezprzewodowej – Sennheiser Spectera.

Nowa inscenizacja Jesus Christ Superstar to nie tylko widowisko teatralne na ogromną skalę, ale również perfekcyjnie zaplanowana operacja techniczna. Jednym z kluczowych elementów, który umożliwił jej realizację w akustycznie wymagającym hangarze, był bezprzewodowy system Sennheiser Spectera – rozwiązanie, które w praktyce udowodniło swoją skuteczność w ekstremalnych warunkach scenicznych.

Spectera to pierwszy system tej klasy, który oferuje dwukierunkową transmisję audio: każdy bodypack SEK działa jednocześnie jako nadajnik mikrofonowy i odbiornik IEM. Wszystko to w ramach szerokopasmowego toru RF, zarządzanego centralnie przez stację bazową mieszczącą się w jednym module 1U rack. Możliwość obsługi nawet 64 kanałów audio (32 wejścia i 32 wyjścia) z jednego punktu sprawia, że tradycyjna konieczność stosowania osobnych urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz akcesoriów RF staje się zbędna.

Sennheiser Spectera

To podejście szczególnie dobrze sprawdziło się w Hangarze 4 – przestrzeni o dużej liczbie stalowych elementów i ogromnych powierzchniach odbijających fale radiowe. Tam, gdzie konwencjonalne systemy często mają problem z drop-outami czy interferencją, Spectera zapewniła stabilną i klarowną transmisję. Zrealizowano to przy użyciu dwóch stacji bazowych, 32 bodypacków SEK oraz ośmiu anten DAD rozmieszczonych w całej przestrzeni, komunikujących się z systemem za pomocą długich kabli Ethernet – bez użycia tradycyjnych przewodów koncentrycznych czy wzmacniaczy RF.

Za integrację systemu odpowiadał Holger Schwark, tonmeister projektu, który już wcześniej testował Specterę przy produkcji „The World of Hans Zimmer”. Tu miał jednak okazję wykorzystać pełnię jej możliwości. – „W porównaniu z systemami używanymi w poprzednich latach, obsługa bezprzewodowa w Hangarze 4 była wyjątkowo bezstresowa. Refleksy RF? W tym przypadku wręcz pomagają – Spectera potrafi je wykorzystać” – komentował Schwark.

Sennheiser Spectera

Obok niego przy FOH pracowali Simon Böttler i Andrea Jetter z Komische Oper Berlin, którzy również pozytywnie ocenili niezawodność systemu. – „Nie miałem wcześniej doświadczenia z Specterą, ale po tych produkcjach mogę potwierdzić: nie było żadnych drop-outów, wszystko działało stabilnie” – mówił Böttler.

Równie ważne było doświadczenie zespołu monitorowego. Kaspar Schwabe, odpowiedzialny za monitoring sceniczny, zauważył nie tylko jakość dźwięku, ale też komfort pracy: – „Artyści byli zadowoleni, że mają tylko jedno urządzenie na pasku. Dźwięk mikrofonów i odsłuchy były bardzo czyste, nawet w trybach skompresowanych. To naprawdę lepsze niż analogowe IEM z companderem.”

Warto podkreślić, że systemy Spectera nie wymagają klasycznej koordynacji częstotliwości – w ich miejsce pojawia się planowanie pasma w trybie szerokopasmowym, co znacznie upraszcza procesy przygotowawcze. Dodatkowo cały system może być zarządzany zdalnie przez przeglądarkowy Spectera WebUI, który w trakcie prób i spektakli był stale wyświetlany w przestrzeni „wireless world”.

Sennheiser Spectera

Od strony integracyjnej, system działał w infrastrukturze opartej na MADI i światłowodowej sieci dźwiękowej, pracującej w 96 kHz i 24 bitach. Dodatkowo, dzięki zasilaniu z UPS i z sieci, całość była odporna na przerwy w zasilaniu.

Za przygotowanie i wdrożenie systemu odpowiadali:
Holger Schwark – sound designer (freelancer)
Simon Böttler, Andrea Jetter – FOH, Komische Oper Berlin
Kaspar Schwabe – monitoring, Komische Oper Berlin
Thorben Ströhlein – drugi monitorowiec
Lua Szalay, Thorsten Hoppe – technicy bezprzewodowi
Stefan Ickert – Neumann & Müller, kierownik techniczny audio
Per Witte, Volker Schmitt, Gerhard Spyra – wsparcie techniczne Sennheiser

Podsumowanie

Sennheiser Spectera w inscenizacji „Jesus Christ Superstar” okazał się rozwiązaniem, które nie tylko spełniło oczekiwania – ale przesunęło granice tego, co możliwe w złożonych warunkach RF. Zastosowanie jednego urządzenia zamiast dwóch, uproszczone zarządzanie, szerokie pasmo i odporność na zakłócenia – to wszystko czyni Specterę realną alternatywą dla klasycznych systemów wszędzie tam, gdzie liczy się niezawodność, skalowalność i czas.