Poradnik: kable XLR – na czym to polega?

0

Zapewne wielokrotnie spotkaliście się w opisach sprzętu muzycznego – szczególnie studyjnego i nagłośnieniowego – ze złączami i przewodami XLR. Ale czy wiecie, o co tak naprawdę w nich chodzi?

Najprościej rzecz ujmując, w odróżnieniu od typowego przewodu audio, np. kabla gitarowego z wtykami jack (TS), który ma dwie żyły i dwa styki (sygnał i masa), przewody XLR zawierają trzy żyły i trzy styki (dwa sygnałowe plus masa). Takie rozwiązanie służy przesyłaniu tzw. sygnału symetrycznego (ang. balanced – często nie do końca poprawnie tłumaczonego jako „zbalansowany“). Co to znaczy?

W kablu XLR styk 1 odpowiada za masę, a styki 2 i 3 przewodzą równolegle ten sam sygnał o polaryzacji dodatniej i ujemnej, dzięki czemu w wyniku zjawiska znoszenia fazowego eliminowane są ewentualne zakłócenia elektromagnetyczne, występujące po drodze. Dlatego przewodami XLR można dostarczać sygnał bez zakłóceń na dłuższe odległości. 

Przy korzystaniu z połączeń niesymetrycznych (ang. unbalanced) długość przewodu ma bardzo duże znaczenie dla jakości przewodzonego sygnału, który jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Warto zwrócić uwagę, że sygnał symetryczny może być również przewodzony przez kable z wtykami typu „jack“, z tym, że musi to być złącze TRS (skrót od Tip, Ring, Sleeve) z trzema stykami.

Kolejną cechą kabli XLR jest to, że mogą one dostarczać zasilanie phantom 48 V dla mikrofonów pojemnościowych (oraz np. aktywnych DI-boksów). Dodatkowym plusem standardu XLR są zatrzaski blokujące wtyki przed przypadkowym wysunięciem. To wszystko powoduje, że tego typu przewody są preferowane w zastosowaniach profesjonalnych jako bardziej stabilne i niezawodne.

Aby lepiej zwizualizować sobie omówione powyżej właściwości kabli XLR, obejrzyjcie krótki poradnik wideo przygotowany przez firmę Lewitt:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj