Monitory studyjne APS po raz pierwszy w historii zagrały na scenie!

1
APS-Klasik-2020_fot_Marcin-Wisnios
APS Klasik 2020: FOTO - Marcin Wisnios

Aktywne monitory studyjne Klasik 2020 polskiej firmy APS zabrzmiały niedawno w Wenecji, występując w roli orkiestry symfonicznej w nietypowym projekcie muzycznym, poświęconym pamięci Igora Strawinskiego. To najprawdopodobniej pierwsze tego rodzaju wydarzenie na świecie!

Requiem_for_a_New_WorldKoncert zatytułowany „Requiem For A New World“ autorstwa Zada Moultaki, francusko-libańskiego kompozytora i artysty wizualnego, odbył się 16 września 2021 w Bazylice Świętych Jana i Pawła w Wenecji – miejscu, gdzie równe 50 lat temu pochowany został Igor Strawiński, uważany za jednego z najbardziej znaczących kompozytorów XX wieku.

Muzyczny hołd Zada Moultaki obejmował w pierwszej części utwór „Requiem Canticles“ – jedno z ostatnich dzieł Strawinskiego, które wykonywane było podczas jego ceremonii pogrzebowej w tej samej weneckiej bazylice w roku 1971. Drugą część koncertu skomponował sam Moultaka do libretta autorstwa uznanej poetki, pisarki i malarki Etel Adnan. 

APS Klasik 2020: FOTO - Marcin Wisnios

APS Klasik 2020: FOTO - Marcin Wisnios
APS Klasik 2020: FOTO – Marcin Wisnios

W obu częściach koncertu partie orkiestry zostały „wykonane“ przez 60 aktywnych monitorów studyjnych APS Klasik 2020: spośród nich 54 ustawione były na scenie tak, aby odpowiadać poszczególnym instrumentom symfonicznym, a pozostałe 6 stanowiło dodatkowe wsparcie wybranych partii i efektów dźwiękowych jako głośniki boczne – po 3 na każdą ze stron głównej nawy kościoła.

Oto nagranie światowej premiery „Requiem For A New World“ Zada Moultaki:

Ten nietypowy pomysł był jednocześnie swoistym eksperymentem, jak i elementem wyrazu artystycznej wizji autora projektu. Był on o tyle trudny do zrealizowania, że obejmował dodatkowo żywy, kilkunastoosobowy zespół wokalny (Musicatreize Ensemble), za którego synchronizację z maszynowo odtwarzaną sekcją orkiestry odpowiadał znakomity dyrygent Roland Hayrabedian.

APS-Klasik-2020-in-concert
Dyr. Roland Hayrabedian: FOTO – Marcin Wisnios

„Na samym początku trochę się martwiłem, czy nam się to uda. Myślę, że wszyscy zastanawiali się, czy to w ogóle ma prawo zadziałać. Ale to, co usłyszałem podczas prób tutaj w Wenecji, było niesamowite. Wszyscy mieliśmy gęsią skórkę!” powiedział Zad Moultaka, który powierzył swoją niezwykłą wizję w ręce Krisa Górskiego – doświadczonego inżyniera dźwięku, producenta muzycznego i kompozytora, a także współzałożyciela polskiej marki monitorów APS, które miały istotny wkład w realizację całego projektu.

Kris Górski & APS Klasik 2020
Kris Górski & APS Klasik 2020

„Arcydzieło Zada Moultaki „Requiem For A New World” to niezwykłe wydarzenie, wymagające całkowicie innego podejścia do występów na żywo od strony technicznej. Według naszej wiedzy jest to pierwszy raz, kiedy coś takiego miało miejsce. Myślę, że otwiera to zupełnie nowy obszar eksperymentowania z instalacjami dźwiękowymi i bardzo się cieszę, że Zad Moultaka zaprosił APS do wzięcia udziału w tym niesamowitym przedsięwzięciu.– komentował Kris Górski.

Relację z przygotowań do koncertu, w tym rozmowę z kompozytorem Zadem Moultaką, a także Marcinem Iszorą, polskim inżynierem dźwięku zaangażowanym w realizację techniczną, mogliście zobaczyć w jednym z najnowszych odcinków programu „Na Setkę“:

W kolejnym odcinku tego muzycznego talk-show gościł Michał Mierzejewski, który zasłynął swoją orkiestrową aranżacją utworów Dream Theater („Symphonic Theater of Dreams“ z 2013 roku) oraz późniejszą współpracą z muzykami tego popularnego zespołu, a w projekcie „Requiem For A New World“ zajął się przygotowaniem wielościeżkowej sesji wirtualnych instrumentów z oryginalnych partytur:

Udział w tym przełomowym na skalę światową wydarzeniu to kolejny głośny, międzynarodowy sukces polskiej firmy APS i jej najnowszych monitorów Klasik 2020, które otrzymały wyróżnienie prestiżowego brytyjskiego magazynu Sound On Sound jako Sprzęt Roku 2020 w kategorii „monitoring“. Gratulujemy i czekamy na kolejne dobre wieści!

Więcej szczegółów: https://www.aps-company.com/pl

Zapraszamy także do czytania:

Nowa odsłona “klasyków”, czyli APS Klasik 2020

[VIDEO] Monitory studyjne APS Klasik 2020. Przyglądamy się im bliżej…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj