Alcons Audio w największej niemieckiej operze

187
Alcons Audio: Festspielhaus Baden-Baden
Alcons Audio: Festspielhaus Baden-Baden

Festspielhaus w Baden-Baden z widownią liczącą 2500 miejsc jest uważany za największą operę i salę koncertową w Niemczech. Niedawno zagościł w niej system nagłośnieniowy Alcons Audio.

Ogromna sala koncertowa Festspielhaus jest wymagająca pod względem akustycznym, a projekt wymiany przestarzałego systemu nagłośnieniowego był realizowany już od 2017 roku. 

„System był nie tylko przestarzały, ale także dawał raczej nieoptymalne wyniki. Ze względu na swoje rozmiary i powierzchnię ścian hala wytwarza pogłos trwający ponad dwie sekundy – świetny do wykonań koncertowych, ale bardzo problematyczny dla wszelkiego rodzaju nagłośnienia. Im więcej energii akustycznej wypuszczasz do pomieszczenia, tym większą odpowiedź otrzymujesz z powrotem. Jeśli propagacja nie jest superkierunkowa, w pewnym momencie traci się kontrolę nad dźwiękiem.”

– mówił Joachim Lindemann z firmy konsultingowej Walter Kottke Ingenieure GmbH odpowiedzialnej za przeprowadzenie modernizacji nagłośnienia

Alcons-Audio-Festspielhaus-Baden-Baden
Alcons Audio: Festspielhaus Baden-Baden

Lindemann zasugerował modułowy system liniowy Alcons QR24. W trakcie przeprowadzonych testów odsłuchowych Stefan Ibach, kierownik zespołu ds. technologii audio i wideo w Festspielhaus, „prawie spadł z krzesła”.

Ostatecznie zdecydowano się na dwa grona QR24 4×6,5” (lewo / prawo), uzupełnione centralnym klastrem 4 modułów liniowych LR14 Pro-Ribbon. Dodano jeszcze trzy systemy QR24 (lewo / prawo) w celu wzmocnienia dźwięku na dwóch poziomach balkonów. Całość wsparto 6 modułami SR9 na podwójnym głośniku 5“ dla pokrycia bliskiego pola pod sceną, a dodatkowy bas zapewnia zestaw 4 podwójnych 18-calowych subwooferów BF362 MkII.

Zgodnie z przewidywaniami, nowy system znakomicie poradził sobie z wyzwaniami stawianymi przez salę Festspielhaus. Co ważne, wszystkie moduły QR24 zostały ukryte za perforowanym, metalowym panelem w proscenium, co nie było możliwe z żadnymi innymi systemami liniowymi, zarówno ze względów optycznych, jak i akustycznych.

Alcons-Audio-Festspielhaus-Baden-Baden
Alcons Audio: Festspielhaus Baden-Baden

Jak komentuje Joachim Lindemann: „Głośniki Alcons Audio oferują najbardziej kierunkowe promieniowanie w zakresie wysokich częstotliwości, jakie można znaleźć na rynku. Właśnie dlatego QR24 są w stanie dostarczyć bardzo precyzyjny dźwięk pod sceną i na obu poziomach bocznych, powodując jednocześnie jak najmniej odbić od ścian i parapetów balkonów. To z kolei oznacza, że możemy z łatwością zastosować głośność znacznie powyżej 100 dB i nadal uzyskiwać krystalicznie czysty dźwięk.”

„Dźwięk z głośników Alcons jest bardzo przejrzysty i wysokiej rozdzielczości. Nadaje się do nagłośnienia zarówno mowy, jak i muzyki. Akustycznie jest to dla nas w Festspielhaus krok milowy w porównaniu ze starym systemem.”

– podsumowuje Stefan Ibach z Festspielhaus

Więcej: www.festspielhaus.de

Więcej szczegółów
Producent: https://www.alconsaudio.com
Dystrybutor: https://aplauzaudio.pl