Dynatone DPS-95 to jedno z najnowszych pianin cyfrowych, dostępne na polskim rynku dzięki firmie FX Music. Ile kosztuje, co ma do zaoferowania i ile akustycznego instrumentu znajdziemy w tym cyfrowym pianinie? O tym w poniższym teście!

Z marką Dynatone mamy do czynienie już po raz trzeci. Pierwszy kontakt to rok 2019 i targi Musikmesse we Frankfurcie, gdzie mieliśmy okazję ograć kilka modeli tego koreańskiego producenta. Po dość pozytywnym pierwszym kontakcie poprosiliśmy dystrybutora o przesłanie do naszej redakcji jednego z modeli. Wówczas pod nasze palce trafił model Dynatone SLP-175, którego recenzję przeczytacie TUTAJ. W naszej opinii oferuje dobry stosunek ceny do możliwości. Nie jest to może niesamowicie zaawansowane pianino ale z pewnością spokojnie spełni domowe oczekiwania początkujących pianistów.

Tym razem trafił do nas model oznaczony symbolem DPS-95, który jak zaznacza producent pretenduje do instrumentów klasy wyższej. Czy to oznacza, że będzie drogo? Cóż… Drogo to pojęcie względne jednak patrząc na ceny pianin cyfrowych do domowego zastosowania proponowana cena za ten model wydaje się bardzo atrakcyjna w stosunku do oferowanych możliwości i grywalności.

Dwa kartony na palecie…

Tak przywitał mnie kurier, dostarczając instrument. W jednym kartonie podstawa, którą należy złożyć i skręcić, a w drugim główna część instrumentu, która oczywiście jest już w całości i swoje waży. Dla bezpieczeństwa swojego i pianina, dobrze jest aby podczas jego składania, a zwłaszcza mocowania do podstawy klawiatury, uczestniczyły dwie osoby. Jedna może sobie nie poradzić ze względu na wagę i gabaryty. Po 10 minutach instrument jest gotowy do gry.

Budowa

Dynatone-DPS-95

Instrument prezentuje się bardzo elegancko. Czarne, matowe wykończenie, lekko podwyższona część „pudła rezonansowego” na froncie którego mieni się posrebrzane logo producenta, do tego dwie frontowe nogi podpierające klawiaturę.

Dynatone-DPS-95

Wszystko to sprawia, że wizualnie instrument robi bardzo dobre wrażenie. Zadbano nawet o takie szczegóły jak płyta maskująca pod klawiaturą, która nie jest zwykłą płytą wiórową, a rodzajem twardszego, drewnopochodnego materiału typu MDF, do tego wykończonym drewnianym fornirem. Niby z pozoru mało istotny i niewidoczny szczegół, a jednak dopracowany.

Dynatone-DPS-95

Przemyślano także pulpit na nuty, który jest nieco szerszy od standardowego i umieścimy na nim spokojnie 3 strony w formacie A4 a jak będą sklejone to spokojnie utrzymają się i 4 strony. Pianiści z pewnością docenią ten szczegół. Do tego prosta ale skuteczna regulacja kąta jego nachylenia. Kolejny plus za funkcjonalność.

Dynatone-DPS-95

Brzmienie

Dynatone-DPS-95

Pianino cyfrowe ma brzmień jak akustyczny instrument… Proszę nie! Niech instrument cyfrowy nie brzmi jak instrument akustyczny, niech magia akustycznego instrumentu trwa jak najdłużej ze wszystkim swoimi zaletami i wadami. Instrument cyfrowy niech oferuje nam swój potencjał, czyli bardzo dobre próbki (imitacje) brzmień różnych modeli pianin i fortepianów akustycznych oraz mnóstwo innych funkcji wynikających z cyfrowej technologii.

Dynatone-DPS-95

Dynatone DPS-95 oferuje nam jeszcze więcej… Próbując maksymalnie dopasować brzmienie do indywidualnych potrzeb, producent dał nam możliwość ingerowania w takie parametry brzmienia, jak rezonansu strun, głośność pracy młoteczków, które w akustycznym pianinie uderzają w struny, czy rezonans i długość wybrzmienie pedału Sustain. I choć jestem przekonany, że większość z nas nigdy nie skorzysta z tych dobrodziejstw to możliwość dopasowania brzmienia do indywidualnego gustu i potrzeb w prawie najmniejszym szczególe może znaleźć swoich wielbicieli i purystów 🙂

Wracają do samego brzmienia… Jakość a nie ilość! Zakładam, że to hasło przyświecało inżynierom Dynatone przy planowaniu palety barw tego instrumentu. Mimo, iż wyposażono go w 46 brzmień, to ich łączna pojemność wynosząca 8GB jest bardzo dobrym wynikiem i przekłada się na jakość brzmień zwłaszcza fortepianów i elektrycznych pianin, choć inne też wypadają całkiem dobrze jak na pianino cyfrowe, którego główną funkcją będzie jednak domowy użytek. Przykłady kilku próbek usłyszycie w naszym materiale wideo.

Klawiatura

Dynatone-DPS-95

Grywalność pianina cyfrowego ma jak najwierniej odwzorowywać klawiaturę i mechanizm pianina akustycznego… Tu mówimy zdecydowanie TAK! Bo o ile brzmienie instrumentu, jest kwestią subiektywną i każdemu może podobać się nieco inny charakter instrumentu, do tego dochodzi przestrzeń i akustyka pomieszczenia, które też w znaczący sposób wpływają na końcowe brzmienie instrumentu, tak mechanizm klawiatury pianina cyfrowego powinien być maksymalnie zbliżony do tej w pianinie czy fortepianie akustycznym. Dlaczego? Chodzi oczywiście o nawyki i pamięć mięśniową naszych dłoni i palców.

Dynatone-DPS-95

Nawet najbardziej doświadczony klawiszowiec, który przez całe swoje życie zawodowe grał tylko na prostej klawiaturze syntezatorowej, będzie miał bardzo duże problemy aby poradzić sobie z klawiaturą akustycznego instrumentu. W drugą stronę jest dokładnie odwrotnie. Mechanizm młoteczkowy, waga klawiszy, moc i precyzja z jaką musimy w nią uderzać wymaga od nas określnej pracy i ćwiczenia, jednak gdy przez to przejdziemy nasze możliwości kreowania barwy i brzmienia są praktycznie nieograniczone i żaden instrument klawiszowy nie będzie problemem.

I tu zadanie dla konstruktorów pianin cyfrowych, które po części mają nam też zastąpić instrument akustyczny do ćwiczenia w przestrzeni domowej, gdzie rzadko mamy możliwość wstawienia dużego i ciężkiego pianina a tym bardziej wyciszenia go, aby sąsiedzi nie przestali mówić nam „Dzień dobry” 😉

Dynatone-DPS-95

Zastosowana w modelu Dynatone DPS-95 klawiatura to New Real Hammer Action. Jest to pełna 88-klawiszowa fortepianowa klawiatura z systemem młoteczkowym, wyposażona w 3 sensory odpowiedzialne za zbieranie precyzyjnych informacji o naszej grze (a konkretnie nacisku palca na klawisz) i przekazywania go modułu brzmieniowego aby uzyskane brzmienie i artykulacja było dokładnie tym co chcemy osiągnąć. Do tego progresywna, czyli cięższa w dole i lżejsza w górze klawiatura. Dokładnie tak jak w pianinie akustycznym. Nie wdając się jednak w szczegółowe rozważania technologiczne… Klawiatura i mechanizm jest bardzo dobrze przygotowany i z dużą dokładnością oddaje odczucia z gry porównywalne do tych znanych z pianin akustycznych. Szybkie przebiegi, repetycje, z drugiej strony budowanie długich fraz na legato. Wszystko to jesteśmy w stanie uzyskać na tym instrumencie z całkiem niezłą precyzją i dokładnością.

Sama jakość klawiszy również jest na wysokim poziomie. Producent nie wspomina tu co prawda o zastosowaniu powierzchni z tworzywa imitującego kość słoniową dla lepszej przyczepności ale czuć pod palcami że zadbano o odpowiedni materiał bo palce świetnie trzymają się klawiszy a czarne zostały dodatkowo zmatowione dla jeszcze lepszej pewności podczas gry. Znajdziemy takie rozwiązanie w wielu pianinach akustycznych.

Pedały ekspresji

Dynatone-DPS-95

W instrumencie tym podobnie jak w akustycznym fortepianie koncertowym mamy do dyspozycji wszystkie trzy pedały, czyli SOFT: wyciszający (wytłumiający) wszystkie dźwięki, SOSTENUTO: zatrzymujący wybrzmienie tylko tych dźwięków, które zostały zagrane przed jego wciśnięciem, oraz SUSTAIN, który wydłuża nam wybrzmienie wszystkich dźwięków. Do tego warto zaznaczyć, że działa on dokładnie tak jak w pianinie czy fortepianie akustycznym, w zależności od głębokości jego naciśnięcia możemy regulować długość wybrzmienia dźwięków.

Dynatone-DPS-95

Tu jeszcze jedna ciekawostka… Wciśnięcie jednocześnie pedału SOFT + SOSTENUTO przy włączonej w ustawieniach opcji ROTARY i wybraniu brzmienia E. ORGAN, daje nam charakterystyczny efekt falowania dźwięku jak stosowano w organach elektrycznych z wirującymi głośnikami Leslie.

Nagłośnienie instrumentu

Dynatone-DPS-95

Model DPS-95 wyposażono w system 4 głośników o łącznej mocy 50 W. Dwa umieszczone standardowo po bokach pod klawiaturą oraz dwa, nieco mniejsze, ukryte na płycie frontowej również po dwóch stronach. Jest to całkiem spora moc jak na domowe pianino i spokojnie zaspokoi nasze volumenowe potrzeby, a dodatkowa para głośników na froncie zwiększa nam objętość brzmienia i rozmieszczenie dźwięków w przestrzeni. 

Dodatkowe funkcje

Dynatone-DPS-95

Tych w instrumencie znajdziemy całą masę, zaczynając od edukacyjnych poprzez rozrywkowe na wykonawczych kończąc.Wybór metronomu, tempa, różnego rodzaju efekty pogłosu czy modyfikujące brzmienia jak Chorus czy Phaser. Wybór akompaniamentów, funkcja Piano Assist. Transpozycja o dwanaście półtonów w górę i w dół. Zmiana stroju w zakresie 415 – 465 Hz, możliwość dzielenie klawiatury w dodatku z możliwością zaznaczenia dźwięku podziału, łączenie barw, nagrywanie i odtwarzanie naszych utworów. Z funkcji wykonawczych to wspominane już wyżej możliwości ingerowania w brzmienie, a także ustawienie czułości klawiatury, wybrzmienia i wiele więcej, których szczegółową obsługę i wszystkie dostępne opcje znajdziecie w dołączonej instrukcji obsługi.

W pamięci instrumentu znajdziemy także bazę klasycznych utworów, które dodadzą motywacji do ćwiczenia, a także zestaw utworów do ćwiczenia swoich umiejętności.

Bluetooth

Dynatone-DPS-95

Jak przystało na nowoczesny instrument znajdziemy tutaj wbudowany moduł Bluetooth w technologii 5.0 do łączności z urządzeniami zewnętrznymi. Jest to zarówno łączność Bluetooth Audio, czyli możliwość podłączenia np. telefonu czy tabletu bezprzewodowo aby w głośnikach usłyszeć dźwięk z tych urządzeń. Dzięki temu możemy używać zewnętrznych podkładów do gry albo po prostu słuchać muzyki za pomocą systemu 4 głośników wbudowanych w instrument.

Dynatone-DPS-95

Z drugiej strony mamy łączność Bleutooth MIDI, czyli za pomocą klawiatury możemy bezprzewodowo obsługiwać zewnętrzne aplikacje i korzystać z banku wirtualnych brzmień dostępnych w naszych programach czy aplikacjach. Wtedy klawiatura naszego pianina DPS-95 przejmuje funkcje klawiatury sterującej. Świetna opcja dla osób tworzących muzykę i korzystających z programów typu DAW.

Wejścia i wyjścia

Dynatone-DPS-95

Instrument wyposażono także w szereg niezbędnych Wejść i Wyjść. Poza dwoma gniazdami słuchawkowymi (jedno zrealizowane na małym jacku drugie na dużym), które mogą być używane np. przez grającego oraz nauczyciela, do dyspozycji mamy także wejście USB-A np. na pendrive, na którym mamy nagraną muzykę lub akompaniamenty czy głos, USB-B [TO HOST] służące do wspomnianej wcześniej komunikacji MIDI z urządzeniami, tylko że za pomocą kabla USB. Wejście AUX IN, oparte na standardowym gnieździe stereo mini-jack 3.5 mm, za pomocą którego możemy podłączyć telefon, tablet czy komputer i odtwarzać muzyką przez wbudowany w pianinie system głośników, z drugiej strony wyjście AUX OUT, również stereo 3.5 mm pozwala przesłać dźwięk instrumentu na zewnętrzne nagłośnienie, czy rejestrator co może sprawdzić się przy jakiś koncertach czy to w klubie czy jakieś uroczystości z użyciem zewnętrznego nagłośnienia.

Podsumowanie

Dynatone-DPS-95

Dynatone DPS-95 to wszechstronne pianino cyfrowe do użytku domowego ale nie tylko. Niezła jakość zaimplementowanych brzmień, w tym głównie pianin i fortepianów połączona z dobrej jakości klawiaturą, zaspokoją potrzeby już nie tylko początkujących muzyków ale także tych bardziej wymagających. Łączność Bluetooth pozwala stworzyć z instrumentu domowy system audio, a także ułatwić komunikację z aplikacjami muzycznymi czy to dedykowanych do nauki gry na pianinie, czy wirtualnymi bibliotekami brzmień. Mnóstwo przydatnych funkcji oraz jakość wykonania całego instrumenty nie budzi żadnych zastrzeżeń i stoi na wysokim poziomie ciesząc oko przemyślanym designem, a to wszystko w cenie ok 5.700 PLN co daje świetny stosunek ceny do oferowanych możliwości!

Rafał Sambor
uptone.pl

Poza czarnym dostępne jest także wykończenie białe oraz palisandrowe:

Dynatone-DPS-95

Specyfikacja techniczna:

 • Klawiatura: New Real Hammer Action 3-sensor, 88 klawiszy
 • Czułość: 10 stopni (Soft 1/2/3, Normal 1/2/3, Hard 1/2/3, Fixed)
 • Polifonia: 256 głosów
 • Moduł brzmieniowy ROS V.6 PLUS
 • Brzmienia: 46 + 1 zestaw perkusyjny, 1 zestaw efektów (MIDI GM128)
 • Efekty DSP: 9 pogłosów, 4 efekty
 • Utwory demonstracyjne: 50
 • Funkcje: String / Damper / Cabinet Resonace / Layer / Split / Twin Piano / Scale tune / Braincare / Piano assist / Smart Lesson
 • Dodatkowe funkcje: Metronom / Half pedal
 • Funkcja nauki: Beyer 106, Czerny 100-30-40, Burgmuller 25, Sonaty z praktyką lewą i prawą reką
 • Nagrywanie: Nagrywanie w czasie rzeczywistym, 2 ścieżki x 5 utworów
 • Pamięć: 6 x 5 banków (razem 30)
 • Bluetooth: Audio, MIDI (Bluetooth 5.0 Dual Mode, Class2)
 • Pedały: Soft, Sostenuto, Sustain
 • Terminal: AUX In; AUX Out; USB to Host; USB to Device; Headphone 6,35mm; Headphone 3,5mm, Pedal
 • Wyświetlacz: Wielofunkcyjny LCD
 • Głośniki: 25W + 25W; (18,4 x 12,7cm)x 2 + (6,1cm)x 2
 • Pobór mocy: 66W
 • Wymiary: 1440 x 440 x 885mm
 • Kolor: Czarne
 • Sugerowana cena: ok 5.700 PLN

Więcej szczegółów
Producent: https://www.dynatone.co.kr/eng
Dystrybutor: https://fxmusic.pl

Więcej publikacji DYNATONE: TUTAJ

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj