Tanio i dobrze… Każdy by tak chciał, ale taki kompromis z reguły ciężko uzyskać. Jak jest w przypadku nowego pianina cyfrowego Dynatone SLP-175, które trafiło na nasz warsztat testowy? Sprawdziliśmy to dla Was!

Dynatone to koreańska marka, która zadebiutowała na polskim rynku ok 2-3 lata tamu, dzięki dystrybutorowi – firmie FX Music Group, oferując instrumenty, które ma cechować wysoka jakość wykonania, dobrej jakości brzmień oraz przystępna cena. Pierwszy, fizyczny kontakt z tymi instrumentami miałem podczas tegorocznych targów Musikmesse we Frankfurcie i przyznam, że zrobiły na mnie całkiem pozytywne wrażenie.

Miałem wówczas możliwość ogrania kilku instrumentów, zarówno modeli podstawowych tzw. „entry level”, jak i bardziej zaawansowanych. Główne różnice to oczywiście klawiatura, jej mechanizm, a także wszystkie poboczne funkcje, możliwości oraz jakość próbek dźwiękowych.

Na testy trafiło do nas najnowsze pianino cyfrowe Dynatone SLP-175, którego sugerowana cena to 2.590 PLN. Cena ta sugeruje raczej dość prosty instrument dla początkujących pianistów i osób zaczynających swoją muzyczną przygodę. Czego zatem możemy się po nim spodziewać, a czego oczekiwać?

Budowa/ Wygląd

Kiedy zacząłem rozpakowywać kartony (sztuk 2 – w jednym podstawa, w drugim klawiatura) i zobaczyłem bardzo eleganckie, w tym przypadku, wykończenie palisandrowe (Rosewood – model ma być oferowany w trzech wykończeniach: black, rosewood, white) oraz samą linię obudowy instrumentu, byłem przekonany, że przyjechał do mnie instrument ze zdecydowanie wyższej półki. Zdjęcia może to nie do końca odzwierciedlaja ale uwierzcie, że wizualnie instrument robi bardzo dobre wrażenie. Obudowa, oczywiście jak w większości pianin cyfrowych, wykonana jest ze sklejki, ale pokryta bardzo dobrej jakości fornirem (chyba drewnianym albo bardzo dobrą imitacją). Instrument, jak to w przypadku domowych pianin cyfrowych, trzeba złożyć, a konkretnie skręcić jego podstawę i do niej przymocować nasz instrument. I to właśnie podczas tej czynności mogłem sobie dokładnie obejrzeć każdy element bliżej. Widać tu dużą dbałość o jego wykonanie, tak więc duży plus na początek.

Mało tego, instrument oferowany jest w komplecie ze stołkiem, zachowanym w tej samej prostej stylistyce i kolorze. Jedynym jego minusem jest brak regulacji wysokości siedziska co dla niektórych może okazać się nie do końca wygodne podczas grania. Należy pamiętać, że to jak siedzimy przy instrumencie ma znaczenie zarówno dla naszego komfortu gry jak i kręgosłupa, zwłaszcza podczas wielogodzinnego, intensywnego ćwiczenia. No ale mieć stołek na starcie, a go nie mieć… No właśnie 🙂

Klawiatura

Najważniejszy element każdego instrumenty klawiszowego. Warto na wstępie dodać, że nie ma czegoś takiego jak klawiatura idealna, jedyna, najlepsza. Nawet w instrumentach akustycznych różnice mechanizmów są bardzo duże. Mimo, iż system działania generalnie jest taki sam to różne zastosowane technologie, patenty, materiały i sama koncepcja sprawiają, że różnice w odczuciach podczas gry są bardzo różne. W przypadku instrumentów cyfrowych dąży się do tego aby mechanizm był również bardzo sprawny, pozwalając wyrazić całą ekspresję muzyka, dawał pianiście poczucie swobody ale i pewności, że gra na pełnoprawnym instrumencie, a nie na zabawce. Dlatego konstruktorzy instrumentów cyfrowych stosują różne technologie aby przybliżyć te odczucia do pewnych „ram standardów” jakie znamy z instrumentów akustycznych.

Darując sobie tłumaczenie technologicznych rozwiązań w przypadku instrumentów cyfrowych, skupmy się na tym co najważniejsze w tym konkretnie instrumencie, czyli Dynatone SLP-175. Mamy tu do czynienia z ważoną klawiaturą młoteczkową, czyli taką która właśnie ma za zadanie odwzorować klawiaturę klasycznego pianina, z tą różnicą, że w tym przypadku młoteczek nie uderza w struny, a w czujniki, które pod wpływam precyzji, siły i szybkości odpowiadają adekwatną jakością barwy i dynamiki.

Producent zadbał też o to aby klawisze odpowiedzialne za niskie dźwięki chodziły ciężej, a wysokie lżej. Tak jak ma to miejsce w klawiaturach akustycznych dając bardziej naturalną kontrolę nad klawiszami. Klawiatura jest dość lekka i przyjemna w grze. Jeśli chcemy zagrać szybko reaguje odpowiednio dobrze. Legato, staccato, repetycje…Wszystko da się wyczuć palcami. Jest wygodnie i można ją okiełznać. Nie można się tutaj specjalnie niczego przyczepić, zwłaszcza w tej półce cenowej. Klawisze co prawda są wykonane w całości z plastiku ale czuć pod palcami odpowiednią wagę. 

Żebyście mieli jakiś pogląd rozwoju technologii i cen… Porównując swoje stare pianino cyfrowe, jednego ze znanych producentów, które kupiłem ok 20 lat temu i wtedy był on flagowym modelem pod każdym względem i kosztował mnie prawie 3x więcej niż testowany tutaj dynatone, to uważam, że ten model ma lepszą klawiaturę, a 20 lat temu myślałem, że już lepiej się nie da 🙂

Brzmienia

Skąd czerpane są brzmienia pianin cyfrowych Dynatone owiane jest tajemnicą. Już podczas tegorocznych targów Musikmesse próbowałem się czegoś dowiedzieć od przedstawicieli ale w odpowiedzi słyszałem, że nie mogą takich informacji udzielać ale są to brzmienia oparte na próbkach profesjonalnych instrumentów akustycznych, a także ich autorskie. I tu ponownie pozwolę sobie wrócić do przykładu mojego starego pianina cyfrowego i SLP-175. W testowanym egzemplarzu jakość próbek/dźwięków wydaje się być lepsza mimo iż jest to instrument tzw. „budżetowy”. Brzmienie próbek fortepianu jest przejrzyste, jasne i sprawia wrażenie dość naturalnego. Czy może być lepiej? Oczywiście. Ale tu wracamy do ceny instrumentu (2.590 PLN) i jego przeznaczenia. Jest to instrument, który ma nam sprawiać dużo przyjemności podczas gry i ćwiczeń w domu, a dźwięk ma być naturalny i taki właśnie jest. Uważam, że w swojej kategorii cenowej oferuje naprawdę dobrej jakości brzmienia i grywalność, której mogą pozazdrościć bardziej rozpoznawalni konkurenci.

Jeśli chodzi o ilość brzmień to jest podstawowo ale też wystarczająco. W końcu mamy do czynienia z domowym pianinem cyfrowym, a nie zaawansowanym syntezatorem.

Na pokładzie 23 brzmienia, w tym oczywiście dwa główne brzmienia fortepianu, a także inne instrumenty jak: piana elektryczne, organy, flet, saksofon, gitara akustyczna i inne. Możemy się więc trochę pobawić i poeksperymentować. Na pokładzie dodatkowo znajdziemy również brzmienia perkusyjne i efekty dźwiękowe. W moim przekonaniu na szczególną uwagę zasługują 4 brzmienia (Grand Piano 1, electric piano, organy, pady), które zaprezentowaliśmy w powyższym materiale video.

Jak wspomniałem wcześniej, brzmienie fortepianu jest jasne, naturalne i pełne. Z pewnością zadowolą nie tylko początkujących pianistów. Oczywiście same brzmienia to nie wszystko. Żebyśmy mogli je usłyszeć potrzebujemy nagłośnienia. Producent zastosował w SLP-175 dwa głośniki (stereo) po 13 W każdy.

Odzywają się one poprawnie choć ze słuchawkami zwłaszcza moimi prywatnymi, które są całkiem dobrej jakości, dźwięki brzmią zdecydowanie lepiej, jaśniej i selektywniej. Przy tej okazji kolejny fakt warty podkreślenia. Producent poza wspomnianą wcześniej ławą/siedziskiem, dorzuca w komplecie właśnie słuchawki, które nie powalają jakością ale są i na start nie musimy ich dokupować aby cieszyć się grą, nie przeszkadzając przy tym pozostałym domownikom.

Na uwagę zasługuje również fakt zastosowania tutaj trzech pedałów nożnych: Soft/Sostenuto/Damper, więc możemy się cieszyć wszystkimi technicznymi dobrodziejstwami jak w instrumencie akustycznym.

Obsługa panelu sterowania i funkcje

Z racji tego że instrument dedykowany jest początkującym i mniej zaawansowanym pianistom to zadbano o bardzo prosty i intuicyjny panel sterowania. Wybór podstawowych funkcji jak: brzmienia, metronom, poziom głośności, nagrywanie, odsłuchiwanie utworów w tym także edukacyjnych, z których będziemy zapewne głównie korzystać, są pod ręką i nie musimy niczego szukać po skomplikowanym menu.

Dla osób, które jednak będą potrzebować bardziej zaawansowanych ustawień i funkcji, nie obędzie się bez instrukcji obsługi. Dlaczego? Możliwości mamy tu naprawdę całe mnóstwo, czego nie spodziewałbym się po tym pianinie. Jednak producent postawił przede wszystkim na prostotę i tak jest. Minimalistyczny panel umieszczony z lewej strony nie absorbuje naszej uwagi i wzroku tak więc możemy skupić się w 100% na nutach umieszczonych na wbudowanym pulpicie oraz na naszej klawiaturze.

Zatem dlaczego potrzebna jest na instrukcja? Ano dlatego, że dostęp do zaawansowanych narzędzi edycyjnych odbywa się przez wybór przycisku funkcyjnego oraz jednego z klawiszy na klawiaturze, do którego przyporządkowane są konkretne funkcje. Wszystko oczywiście jest przejrzyście opisane i przedstawione obrazkami w instrukcji obsługi, więc nawet dla osób, które pierwszy raz stykają się z instrumentem cyfrowym nie powinno sprawić to najmniejszego kłopotu.

Jak wspomniałem wyżej ilość dodatkowych funkcji jest ogromna i zdecydowanie przewyższa instrumenty z lini budżetowej, od którego przynajmniej według ceny ten instrument się zalicza.

Najważniejsze to:

 • Nakładanie na siebie dwóch brzmień z regulacją balansu ich głośności
 • Podział klawiatury na dwie oddzielne sekcje z możliwości wyboru punktu podziału
 • Możliwość wyboru automatycznego wyłączenia instrumentu po 30 minutach bezczynności (świetne dla zapominalskich, rachunek za prąd będzie mniejszy 😉 )
 • Wybór pogłosu i innych efektów, również z jego natężeniem
 • Transpozycja o o 12 półtonów w górę lub w dół
 • Szczegółowe dostrojenie o 64Hz w dół lub w górę
 • Wybór czułości klawiatury lub jej wyłączenie
 • Wbudowany korektor eq niskich i wysokich częstotliwości

Zatem jak łatwo zauważyć, na pierwszy rzut oka mamy do czynienia z instrumentem niewątpliwie ładnym i prostym w swojej obsłudze. Jednak jeśli potrzebujecie dodatkowych funkcji bez problemu je w nim znajdziecie.

Wejścia/wyjścia

Czy instrument sprawdzi się tylko w domowym salonie, naszym pokoju czy sali prób? Niekoniecznie. Producent wyposażył go nie tylko w dwa gniazda słuchawkowe, choć i ten fakt zasługuje na podkreślenie gdyż najczęściej mamy jedno gniazdo słuchawkowe co zdecydowanie utrudnia odsłuch nauczycielowi czy innemu domownikowi w sytuacjach, gdy nie chcemy przeszkadzać pozostałym w naszym otoczeniu. Znajdziemy tutaj także gniazda MIDI OUT i USB to Host, które pozwalają nam komunikować się z komputerem i wymianę danych. Dodatkowo mamy wejścia AUX IN, dzięki czemu możemy do naszego pianina podpiąć odpowiednim kablem np. nasz smartfon i słuchać muzyki z wbudowanych głośników. Na koniec LINE OUT, które pozwoli nam przesłać dźwięk naszego instrumentu na zewnętrzny wzmacniacz i nagłośnienie, dzięki czemu będziemy mogli go wykorzystać także na większej scenie.

Podsumowanie

Odpowiadając na tytułowe pytanie. Czy jest prosto, elegancko, tanio i dobrze? Uważam, że tak. Patrząc na stosunek ceny do jakości samego instrumentu i możliwości jakie oferuje można śmiało stwierdzić, że Dynatone SLP-175 będzie interesującą propozycją nie tylko dla osób początkujących i zaczynających swoją przygodę z czarno-białą klawiaturą ale także dla bardziej zaawansowanych muzyków, którzy szukają niedrogiego, alternatywnego instrumentu do ćwiczenia w domu czy pracy na scenie bądź studiu, nauczycieli udzielających lekcji gry na pianinie czy po prostu do stworzenia domowego centrum rozrywki muzycznej, korzystając ze wszystkich dobrodziejstw cyfrowych jakie oferuje. Do tego dochodzi nienaganny design samego instrumenty, który napewno będzie gustownym akcentem naszego otoczenia.

Czy Dynatone SLP-175 jest warty swojej ceny? Zdecydowanie tak! Potencjał jaki oferuje znajdziemy w pianinach o wiele droższych, jednak z racji tego, że marka Dynatone nie jest jeszcze tak rozpoznawalna w naszym kraju, warto ten fakt wykorzystać 🙂

Więcej szczegółów
Producent: https://www.dynatone.co
Dystrybutor: https://www.fxmusic.com.pl

Specyfikacja techniczna Dynatone SLP-175:

 • Klawiatura ważona (Grade Hammer Action – NEW RHA), 88 klawiszy
 • Polifonia: 64 głosy
 • Brzmienia DNS: 25 + 1 perkusyjne + 1 SFX
 • Wyświetlacz: LED, 3-cyfrowy
 • Efekty: Pogłos (Reverb)
 • Łącze USB 1.0 (interfejs midi, interfejs audio)
 • Pedały: Soft, Sostenuto, Damper
 • Nagrywanie: Dwie ścieżki, jeden utwór
 • Funkcje: Layer, Split, Twin Piano, Master Tune, Master Key-Transponse, Touch, Metronome
 • Wejścia: Interfejs USB 1.0, USB typu B
 • Wyjścia:
  • 2x słuchawkowe (stereo)
  • Stereo Audio Out RCA L/R
 • Głośniki: 2x 13W
 • Wymiary: 1380 x 420 x 840mm
 • Wyposażenie dodatkowe: Ława, słuchawki
 • Sugerowana cena: 2.590 PLN

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Klawiatura
Brzmienia
Dodatkowe funkcje
Cena/Jakość
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj