Testujemy kolejne nowości od Meinl Percussion. Tym razem są to pokazane na początku tego roku Jumbo Djembe w rozmiarach 12″ i 14″. Czym różnią się od klasycznych, znanych nam Djembe? Tego dowiecie się z poniższego testu!

Firmy Meinl Cymbals z pewnością przedstawiać nikomu nie trzeba. Niemiecki producent instrumentów perkusyjnych znany jest przede wszystkim z doskonałych talerzy perkusyjnych dedykowanych profesjonalnym perkusistom, jednak w swojej szerokiej ofercie nie brakuje także modeli i serii dedykowanych osobom początkującym. Jednak firma Meinl to także producent szerokiej akcesoriów perkusyjnych kryjącymi się pod brandem Meinl Sticks & Brush oraz perkusjonaliów spod znaku Meinl Percussion. I tymi ostatnimi w dzisiejszym teście się zajmiemy, a konkretnie instrumentem o nazwie Djembe.

Czym jest Djembe?

Informacji na temat historii tego instrumentu jest mnóstwo, więc wszystkich zainteresowanych odsyłam po szersze informacje do sieci. W skrócie… Djembe należy do jednego z najpopularniejszych bębnów afrykańskich. Jego korpus lub inaczej kielich wykonywany jest z kawałka drewna, na którego górną część zostaje naciągnięta membrana. Ta zaś zrobiona jest zazwyczaj ze skóry koziej lub bydlęcej. Skórę tą naciąga się za pomocą specjalnie splatanego sznura. Z pozoru całkiem prosty instrument, jednak jego klasyczna wersja jaką znamy posiada pewne “niedogodności” które współcześni producenci instrumentów perkusyjnych postanowili rozwiązać aby gra na nim była jeszcze bardziej komfortowa. Takim przykładem są najnowsze Meinl Jumbo Djembe. Zapraszamy do materiały wideo.

Testowane przez nas instrumenty to:

Meinl-Jumbo-Djembe_Series

Budowa oraz wrażenia wizualne

Cztery instrumenty, a tak naprawdę dwa, różniące się jedynie wykończeniem. Mamy tutaj bardzo stonowany, imitujący prawdziwe drewno Barnwood, nawiązujące do kolorów Afryki Simbra oraz lekko groteskowe wykończenie Day of the Dead. Jako, że o gustach się nie dyskutuję każdy na pewno odnajdzie swoje pasujące wykończenie. Na stroni producenta dostępne są także wersje z naciągami w kolorze wykończenia. Zobaczycie je TUTAJ.

Wszystkie nasze Djemby łączy jedna bardzo ważna cecha. Wykonane zostały z tworzywa sztucznego a nie z drewna. Jeśli ktoś kiedyś miał okazję grać na tego typu instrumentach to z pewnością nie raz zachwycał się wykonaniem ręcznie wykutego z kawałka drewna instrumentu z naciągniętą prawdziwą skórą. W tym przypadku ani korpus ani membrana nie jest z zasobów bogactwa naszej natury lecz wymysłu człowieka. Ma to swoje plusy. Najważniejszym z nich jest waga. Jeśli podróżujemy albo chodzimy z instrumentem po domu, sali prób, lub często podróżujemy to z całą pewnością to docenimy. Zarówno model 12” jak i 14” są bardzo lekkie i nawet uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej poradzi sobie z taką Djembą. Producent co prawda nie podaje ich wagi ale obstawiałbym okolice 4-5 kg.

Meinl-Jumbo-Djembe_Series

Kolejna ważna cecha to syntetyczne naciągi, których jakość w dzisiejszych czasach jest już na zupełnie innym poziomie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oba te elementy wpływają na wspomnianą już znacząco niższą wagę oraz odporność na każde warunki pogodowe. Zmienna wilgotność im niestraszna.

Meinl-Jumbo-Djembe_Series

Łatwość ich strojenia to następna ważna cecha testowanych Djembe. Klasyczne sznurki sprawiają wiele problemów nawet wytrawnym i doświadczonym muzykom. Poza tym wymaga to znacznie większej ilości czasu. Zastosowany tutaj wygodny system strojenia oparty na śrubach i hakach nie wymaga wprawy i poradzi sobie z nim praktycznie każdy. Odbywa się to w taki sam sposób jakbyśmy stroili werbel czy centralę naszego zestawu perkusyjnego. W zestawie otrzymujemy specjalny, dedykowany klucz.

Dodatkowo membrana, a konkretnej krawędzie korpusu przy krawędziach, zostały bardzo fajnie wyprofilowane dzięki czemu nie ma tutaj mowy o ostrych kantach przy krawędzi przez które nie jeden zrobił sobie krzywdę i zniechęcił się do gry. Uchwyt przymocowany do śrub strojących djembe z całą pewnością jest przydatny i bardzo praktyczny w poruszaniu się z bębnem. Wszystko to stoi na gumowej nakładce na spodzie djemby dzięki czemu nie będzie nam się obijać ona o podłogę, przemieszczać po śliskiej nawierzchni oraz rysować się.

Brzmienie

Meinl-Jumbo-Djembe_Series

Nasze Jumbo Djemby mają średnice 12” (ok. 30 cm) i 14” (ok. 35,5 cm). Mają one wspólne walory brzmieniowe oraz delikatne różnice o których za chwilę. Cechą wspólną jest bardzo głęboki, mięsisty i soczysty bas. Dobrze uderzona djemba odzywa się na nisko i wydobywa się z niej potężny sound. Skupione, treściwe z bardzo dobrym balansem brzmienie pomiędzy basem a wysokimi częstotliwościami pomiędzy którymi słuchać bardzo duży zakres. Każdy z tych bębnów pięknie rezonuje ale jednocześnie nie zauważa się zbytniego dudnienia. Góra potrafi być szklista i bardzo wyraźna co przypadło mi do gustu. Szybkość i łatwość strojenia pozwala na szybką zmianę wysokości brzmienia.

Meinl-Jumbo-Djembe_Series

Wersja 14” oprócz tego że jest większa jest również wyższa i nie każdemu może to przypasować. Przyda się tutaj trochę wyższe krzesło na którym komfortowo usiądziemy i złapiemy djembe między nogami. Osoby dorosłe odnajdą się z 14”, natomiast młodym adeptom polecam 12”, które jest lżejsze i niższe.

Większe „wersje” Jumbo Djemb brzmią po prostu niżej i potężniej. Nie ma tu takiej jasnej górki jak w przypadku 12” i są one nieco bardziej stonowane. Mniejsze odpowiedniki dużo bardziej będą wybijać się w gąszczu gitarowego grania czy też towarzyszących instrumentów perkusyjnych. Jumbo Djembe brzmią tak, że naprawdę nie ma do czego się tu przyczepić. Zawodowe instrumenty.

Podsumowując

Meinl-Jumbo-Djembe_Series

Meinl Percussion prezentuję bardzo dobrze i dokładnie wykonane, lekkie, mobilne o bardzo dobrym zbalansowanym brzmieniu bębny Jumbo Djembe. Łatwość strojenie to cecha, którą każdy doceni i będzie dużo bardziej chętny do eksperymentowania niż w tradycyjnej wersji sznurkowej. Wykonanie z tworzywa ma zapewnić trwałość i stabilność stroju bez podatności na różne warunki atmosferyczne. Jeśli ktoś przyzwyczaił się do bębnów etnicznych wykonanych z drewna to możliwe, że może mu się Jumbo Djemba nie spodobać, jednak brzmienie – pełna profeska. Zachęcamy Was do ich osobistego wypróbowania.

Łukasz Łapiński
uptone.pl

Meinl-Jumbo-Djembe_Series

Sugerowane ceny:

  • Meinl Jumbo Djembe Barnwood 12” – 1.051 zł
  • Meinl Jumbo Djembe Simbra 12” – 1.051 zł
  • Meinl Jumbo Djembe Simbra 14” – 1.372 zł
  • Meinl Jumbo Djembe Day of the Dead 14” – 1.372 zł

Więcej szczegółów
Producent: https://meinlpercussion.com
Dystrybutor: https://meinl.de/en/distribution