Echa NAMM Show jeszcze dobrze nie wybrzmiały, a w nasze ręce już trafiła nowość od Meinl Cymbals, która została zaprezentowana właśnie podczas tych targów. Przed Wami PIERWSZY NA ŚWIECIE TEST czterech blach z nowej serii HCS BRONZE!

Pod koniec stycznia, dotarła do nas paczka od firmy Meinl, zawierająca zestaw talerzy z nowej serii HCS Bronze. Jest to tzw. Meinl HCS Bronze Expanded Set w skład którego wchodzi Hi-Hat 14”, Crash 18”, Trash Crash 16” oraz Ride 20”.

Blachy wykonano z brązu B8 i zostały poddane znacznie głębszemu toczeniu na całej powierzchni w porównaniu do znanej od kilku lat serii HCS. Dzięki temu są bardziej selektywne, klarowne w brzmieniu i dosyć jasne, a przy tym ich głośność oscyluje w tzw. średnicy przez co nie są zbytnio hałasującymi blachami i w miksie z bębnami sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż klasyczne blachy wykonane ze stopu B8. 

Na początek zapraszamy do naszej video-prezentacji i próbki możliwości czterech nowych talerzy perkusyjnych, które stanowią gotowy komplet Meinl HCS Bronze Expanded Set:

Warto dodać, że producent wprowadził bardzo szeroką gamę rozmiarów i rodzajów talerzy z serii HCS Bronze, o czym pisaliśmy przy okazji premiery w publikacji TUTAJ: NAMM 2020: Nowe blachy Meinl Cymbals HCS Bronze!

Znajdziemy w niej: 

 • bell low: 8″
 • bell: 8″
 • bell high: 8″
 • splashe: 8″, 10″
 • trash splash: 12″
 • trash china: 16″, 18″
 • china: 18″
 • hi-hats: 10″, 14″
 • hi-hat soundwave: 14″
 • crashe: 14″, 16″, 17″, 18″
 • trash crashe: 14″, 16″, 18″
 • crash ride: 18″, 20″
 • ride: 20″, 22″
 • ride medium heavy: 20″
 • ride heavy: 20″   

a także gotowe komplety:

 • basic set: 14″ hi-hat; 18″ crash ride
 • complete set: 14″ hi-hat; 16″ crash; 20″ ride
 • expanded set: 14″ hi-hat; 16″ trash crash; 18″ crash; 20″ ride

Meinl HCS Bronze Hi-Hat 14”

Hi-hat jak cała seria HCS został wykonany z brązu B8 i charakteryzuje się bardzo szybkim atakiem. Jego dźwięk jest bardzo wyrazisty i jasny w brzmieniu. Dość dobrze reaguje na zmianę artykulacji grającego. Grany zamknięty jest bardzo przyjemny dla ucha. Szybkie i gęste wartości są dość dobrze słyszalne ale słychać w nim to charakterystyczne brzęczenie jakim charakteryzują się blachy wykonane z tego stopu brązu. Natomiast gdy otworzymy hi-hat i zaczniemy grać w sposób mocny i rockowy okazuje nam się bardzo rasowy, jasny, ze świetnym atakiem talerz. Sprawdzi się on z całą pewnością nie tylko podczas prób ale także na koncercie. Mimo, iż Seria HCS oraz HCS Bronze dedykowana jest dla perkusistów początkujących, zaczynających swoją przygodę z perkusją to uważam, że dla bardziej zaawansowanych bębniarzy, poszukujących nowych brzmień również ten hi-hat może być ciekawą propozycją.


Meinl HCS Bronze Trash Crash 16″

Moim zdaniem najmocniejszy punkt serii HCS Bronze. Talerz posiada osiem otworów, z których 4 są większej średnicy, natomiast kolejne 4 mniejszej. Daje to efekt (znany z serii Byzance) powietrza i lekkości talerza. Czuć, że jest elastyczny pod pałeczką, doskonale odpowiada na atak, natomiast jego wybrzmienie jest bardzo dobre. Nie wybrzmiewa on bardzo długo jak Crash 18” o którym zaraz wspomnę. Jest dość jasny i średnio głośny. Grany dość mocno nie dławi i bardzo fajnie ukazuje swoją wyrazistość na tle całego zestawu. Oczywiście grany lekko ma swój wyczuwalny i charakterystyczny blaszany wydźwięk, za którym nie przepadam ale taka jest cecha tego stopu. Pamiętajmy także, że jest to talerz z niskiej półki cenowej i nie można go porównywać do np. Trash Crasha z serii Byzance.


Meinl HCS Bronze Crash 18”

Tak jak pozostałe talerze z tej serii widać na nim dokładnie toczenie, które zostało zastosowane i Crash jak i cała seria wygląda bardzo przyjemnie i ciekawie. Jeśli chodzi o wrażenia z gry to talerz jest klarowny i wyrazisty natomiast jego wybrzmienie jest dla mnie nieco za długie i w związku z tym ciężko mi się z nią współpracuje 🙂 Podczas mocniejszego grania odzywa się jasnym atakiem dość mocno skupionym natomiast grany lekko odzywa się charakterystyczny dźwięk blachy. Cechą tego talerza, która najbardziej mi się spodobała jest ustawienie go i gry na nim jak na ridzie. Kopułka jest bardzo przyjemna w brzmieniu, nie wybija się w głośności i talerz ma bardzo fajny atak.


Meinl HCS Bronze Ride 20”

Ride jak pozostałe talerze z serii doskonale uzupełnia set nie odbiegając od pozostałych blach w swojej charakterystyce. Jasny, klarowny z dobrym odzewem, na uderzenie pałeczką sprawia, że mamy dość ciekawy talerz, który możemy zastosować w różnych odmianach rocka czy nawet metalu. Ride ten na pewno zadowoli każdego początkującego bębniarza poszukującego swojego brzmienia ale i nie narobi wstydu zawodowemu bębniarzowi. Kopułka dość jasna i wyrazista daje dość wysoki dźwięk, który na pewno przebije się przez ścianę gitarowego soundu.

Podsumowanie

Seria Meinl HCS Bronze będzie świetną propozycją i sprawdzi się nie tylko w rękach perkusistów początkujących, zaczynających swoją przygodę i poszukujących swojego brzmienia ale także wśród bardziej doświadczonych bębniarzy. Talerze są dosyć jasne i nie są zbyt mocno hałaśliwe co jest niewątpliwie ich plusem. Patrząc na półkę cenową, w której się plasują (cały komplet ok 1700 zł) z cała pewnością mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Należy jednak pamiętać, że jest to seria wykonana z brązu B8, który nie jest tak szlachetny w brzmieniu jak talerze wykonane z B20 dlatego zwłaszcza w lekkiej dynamice słychać ich charakterystyczny blaszany pogłos. Najmocniejszą stroną prezentowanego setu jest moim zdaniem Meinl HCS Bronze Hi-Hat 14” oraz Meinl HCS Bronze Trash Crash 16″ ze względu na fajny szybki atak, dość dużo powietrza i lekkość. Oceniając jednak całość uważam, że set jest bardzo poprawny, a dodając do tego atrakcyjną cenę powinien być ciekawą propozycją nie tylko dla wielu bębniarzy.

Żałuję, że nie miałem możliwości ogrania jeszcze innych modeli bo tych, jak wspomniałem wcześniej, w całej nowej serii HCS Bronze jest całkiem sporo. Na szczęście producent zadbał o ich prezentację, więc po więcej próbek dźwiękowych zapraszam do poniższego linku.

Łukasz Łapiński
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://meinlcymbals.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Cena/Jakość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here