Dziś mamy dla Was świeżutką, tegoroczną propozycję marki Meinl Percussion – Cajon SnareCraft Limited Edition. Sprawdzamy co ma do zaoferowania…

Cajon to instrument, który w ostatnich latach zdobył sporą popularność zarówno wśród początkujących muzyków chcących spróbować swoich sił na instrumencie perkusyjnym jak i zawodowych, którzy coraz chętniej wykorzystują go zarówno na scenie czy w studiu podczas nagrań.

Najnowszy cajon firmy Meinl serii Snarecraft z limitowanej edycji kolorystycznej oferowany jest w czterech wykończeniach. Nasz konkretny egzemplarz jest koloru niebieskiego (SC100BLB Blue Burst), ale mamy również do wyboru inne zabarwienia przedniej płyty jak:  SC100BRB – Brown Burst, SC100RDB – Red Burst oraz SC100GRB – Green Burst. Seria Snarecraft jest już na rynku od dwóch lat i cieszy się duża popularnością zatem najwyższy czas sprawdzić jego ogólną prezencję, wykonanie i przede wszystkim brzmienie.

Wygląd

Na pierwszy rzut oka prezentuję nam się dość ciemna przednia płyta w kolorze ciemno niebieskim w środku oraz czarnym na zewnątrz. Połączenie kolorystyczne oryginalnie prezentuje się zarówno w świetle dziennym jak i scenicznym. Meinl wypuszczając nową paletę barw cajonów chciał nadać oryginalnego wyglądu zachowując bardzo schludną i elegancką  prezencję. Korpus instrumentu wykonany jest z jasnego, brzozowego drewna co bardzo przyjemnie kontrastuję z czołową ścianką instrumentu.

Budowa i wykonanie 

Cajon wykonany jest bardzo poprawnie i dokładnie, a użyty materiał to drewno Baltic Birch czyli dokładnie mówiąc brzoza pochodząca z północnej Europy. Wpływa to oczywiście na jego wagę. Instrument jest dość lekki, a do tego kompaktowy co ułatwia nam przemieszczanie się z nim pod ręką. 

Wymiary instrumentu:

  • Wysokość: 50 cm
  • Szerokość: 30 cm
  • Głębokość: 30 cm

Czołowa ścianka posiada zaokrąglone krawędzie na rogach co zdecydowanie poprawia komfort gry nie powodując nieprzyjemnych obtarć. Jak sama nazwa Snarecraft wskazuje, cajon został wyposażony w zestaw sprężyn werblowych (w tym przypadku mamy dwie), mocowanych na wewnętrznej stronie płyty frontowej, lekko powyżej centralnego punktu. Efektem takiego zabiegu jest czytelny atak odzwierciedlając brzmienie werbla ale jednocześnie dość ciepły i przyjemny. Przejdźmy zatem do brzmienia.

Brzmienie

Od pierwszego uderzenia objawia nam się instrument o ciepłym i skupionym charakterze brzmienia, które jest nieźle zbalansowane i dobrze wyważone. Brzoza, z której wykonano instrument zapewnia odpowiednią proporcję i balans pomiędzy niskimi a wysokimi tonami. Instrument sprawnie reaguje na zmianę dynamiki gry oraz bardzo dobrze oddaje atak jaki możemy spotkać w drewnianym werblu. Odpowiednie umiejscowienie sprężyn werblowych przekłada się na dobre wyczucie czołowej płyty i panowanie nad dźwiękiem. Niskie częstotliwości robią na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Są dość mięsiste ale jednocześnie miękkie co w połączeniu z szybkim i werblowym atakiem daje bardzo dobry efekt dźwiękowy.

Gra na instrumencie Meinla z pewnością dostarcza nam dużo radości i satysfakcji. Czuć, że cajon chce z nami współpracować i nie jest toporny. Bardzo łatwo wydobyć z niego kwintesencję brzmienia co z pewnością docenią zwłaszcza początkujący i mniej zaawansowaniu muzycy.

Podsumowanie

Meinl Cajon SnareCraft Limited Edition to bardzo lekki i dobrze wykonany instrument o zbalansowanym brzmieniu na którym będziemy mogli wyrazić swoje emocje. Wyrazisty, szybki i skoncentrowany werblowy atak, szeroki zakres dynamiki i przyjemny bas sprawiają, iż za stosunkowo niewielką cenę (około 450 pln) otrzymujemy bardzo dobrze grający cajon do tego w oryginalnym wyglądzie. Stosunek ceny do jakości wypada tutaj naprawdę bardzo dobrze więc śmiało możemy polecić go każdemu, zarówno początkującym jak i zaawansowanym muzykom, pragnącym rozszerzyć swoje instrumentarium.

Łukasz Łapiński
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://meinlpercussion.com
Dystrybutor: https://meinl.de/en/distribution

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Cena/Jakość
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj