Hybrydowy zestaw perkusyjny najczęściej kojarzony jest z elektroniką, którą chcemy poszerzyć możliwości brzmieniowe naszego setupu. Czy jest to jedyne rozwiązanie? Absolutnie nie! A najlepszym przykładem niech będzie nasza dzisiejsza propozycja z udziałem instrumentów od Meinl Percussion, którą specjalnie dla Was przygotował i skonfigurował według własnej koncepcji Łukasz Łapiński. Zapraszamy!
Każdy bębniarz szuka oryginalnego brzmienia, decydując się często na rozszerzenie swojego podstawowego zestawu perkusyjnego o nowe możliwości, albo już na etapie zakupu swojego pierwszego zestawu decyduje się na elektronikę w postaci modułów brzmieniowych czy padów. Popularność tego typu rozwiązań jest coraz większa, ale czy to jedyna słuszna koncepcja hybrydowego zestawu perkusyjnego?
Dziś chcemy Wam pokazać zupełnie nowy pomysł na hybrydowy zestaw perkusyjny, w którym nie zobaczycie żadnej elektroniki, a jego zastosowanie będzie niezwykle szerokie, łącznie z muzyką elektroniczną, hip-hopem czy funkiem.
Hybryda, którą dziś Wam prezentujemy to połączenia zestawu perkusyjnego z instrumentami perkusyjnymi od Meinl Percussion. Jest to bardzo szeroka gama instrumentów, w których każdy znajdzie dla siebie coś interesującego brzmieniowo co pozwoli rozwinąć zestaw o dodatkowe brzmienia. W naszym setupie znalazło się 8 instrumentów od Meinl Percussion, które zostały dołożone do centrali z zestawu perkusyjnego Tama Club Jam. I tak w naszym zestawie znalazły się:
- Meinl Timbales 8” i 10” [MIT810CH] – Czytaj więcej…
- Meinl Cowbell sygnatura Mike Johnston – Czytaj więcej…
- Meinl Wood Tambourine steel 10″ [TA2WB] – Czytaj więcej…
- Meinl Caixa 14” [CA14] – Czytaj więcej…
- Meinl Snare Timbaless 10” [MDST10BK] – Czytaj więcej…
- Meinl Turbo Crasher Large – Czytaj więcej…
- Meinl Byzance 14” Dual Multi Crash – Czytaj więcej…
- Meinl Bongos 6.5″ i 7.5″ [HB50UG] – Czytaj więcej…
Wszystkie ww instrument połączyliśmy w zestaw zbudowany na bazie wspomnianej wcześniej akustycznej stopy z zestawu Tama Club Jam oraz 14″ JAZZ THIN HIHAT – B14JTH z serii Byzance Jazz. Takie konfiguracja to oczywiście jedna z wielu możliwych i w zasadzie nieskończonych opcji. Możemy naprawdę poszaleć i pokombinować.

Zamiast tom tomów dwa timbalesy 8 i 10 cali. Otwarte wysokie brzmienie daje dużo możliwości i zabawy szczególnie gdy będziemy bawić się ich strojeniem. Świetnie wpasowują się w rolę klasycznych tomów. Wszystko zostało zawieszone na centrali przy pomocy Fast Clampów od Tamy co sprawia, że montaż jest szybki i bardzo prosty. Timbalessy zostały zaprojektowane i stworzone z myślą o zestawie perkusyjnym.

W miejscu, w którym zazwyczaj stawiamy floor Toma ustawiłem Snare Timbale. Jest to timbales wykonany z metalu i w czarnej kolorystyce. Jego ciekawą cechą jest fakt posiadania sprężyny werblowej, którą w bardzo prosty sposób można uruchomić jednym palcem. Tradycyjne brzmienie latynoamerykańskiego instrumentu zostaje uzupełnione o werblowy sound. Z całego zestawienie to mój ulubiony instrument ponieważ nawet w niskim stroju świetnie się odzywa nie dławiąc się brzmieniem.

Cowbell sygnowany Mikiem Johnstonem to bardzo fajna propozycja dla kogoś kto lubi niskie brzmienia, ciemne i skoncentrowane. Cowbell posiada dwa magnesy, które pozwalają na skracanie lub wydłużanie wybrzmienia. Gdy położymy je bliżej krawędzi cowbell jest mocno tłumiony, natomiast gdy dalej przesuniemy je w stronę uchwytu sustain staje się dłuższy. Bardzo fajne uzupełnienie zestawu perkusyjnego nadające więcej muzykalności i możliwości bębniarzowi.

Na hihacie został umieszczony klasyczny tamburyn. Dzięki temu hi hat nie jest taki suchy w brzmieniu. Brzmienie tamburynu sprawia, że jest bardziej dzwoniący, głośniejszy i doniosły. Bardzo dobrze sprawdza się w hip hopie czy funku.

Talerz efektowy, który zastosowaliśmy to ubiegłoroczna nowość. Meinl Dual Multi Trash crash 14. Talerz o piaskowym charakterze robiącym niezłe “kszzzzyyy” 😉 Dzięki swoim otworom których jest 10 (5 dużych i 5 małych) talerz ma dużo powietrza i lekkości. Jego wybrzmienie jest średniej długości, a ciemna barwa z mocnym atakiem doskonale się sprawdza w grze mocnych i zdecydowanych akcentów. Talerz ten doskonale nadaje się także do zastosowania jako top na hihacie. Hihat zmienia zupełnie swoje oblicze i robi się bardzo przypominający brzmienie elektro.

Ciekawym instrumentem jest crasher large. To dwie pofałdowane blaszki, które są skręcone dwoma śrubami. Wszystko to uderza w metalową podstawę i dzięki temu daje ciekawe metaliczne, trzeszczące brzmienie. Z cała pewnością doskonały gadżet dla kogoś kto lubi grać Drum and Bass lub inne gatunki muzyki elektronicznej. Crasher ma bardzo krótkie ale doniosłe brzmienie. Bardziej posłuży jako opcja dla hihatu w grze Groovu niż talerza w podkreślaniu akcentów.

Po lewej stronie umieściłem klasyczne bongosy z serii headliner. Są to bongosy wykonane z plastiku o szarym pół matowym wykończeniu. Pokryte są naturalną bawolą skórą. Instrumenty te można uderzać rękoma jak i pałeczkami. To kolejne ciekawe uzupełnienie naszego zestawu perkusyjnego.

Ostatnim instrumentem, który został wykorzystany w samym sercu zestawu zamiast tradycyjnego werbla jest Caixa. Caixa to instrument przypominający werbel. Posiada maszynkę werblową jak i sprężynę. Wykonany jest z bardzo cienkiego aluminiowego korpusu, który nadaje jasny i ostry dźwięk. Gdy uderzamy rimshotem, dźwięk staję się bardzo przenikliwy i doniosły. To bardzo dobra i ciekawa alternatywa dla klasycznego werbla. Mleczna membrana zupełnie taka sama jak w timbalesach daje otwarte i jasne brzmienie. Co warte uwagi Caixa strojona jest za pomocą klucza tylko po jednej stronie. Gdy przekręcamy śrubę naciągają się obie membrany jednocześnie. Jest to bardzo ciekawy instrument nadający charakteru rodem z Brazylii.
Podsumowując…
Jak przystało na markę Meinl, instrumenty które otrzymaliśmy od producenta do naszego akustycznego zestawu hybrydowego, to jak zwykle wysoka jakość wykonania i nienaganny wygląd. Pamiętajmy jednocześnie, że jest to zaledwie ułamek oferty i możliwości jakie znajdziecie pod szyldem Meinl Percussion. To co najważniejsze to grywalność i uniwersalność. Jak możecie przekonać się z naszego materiału wideo, możliwości tak skonfigurowanego zestawu są naprawdę spore, a do tego jest on wciąż dość mobilny, lekki i łatwy w transporcie. Czy to klasyczne rytmy latyno-amerykańskie, hip-hop, drum and bass, funky, jazz, pop i wiele innych, gatunków… Wszystko jest w zasięgu i możliwości tak przygotowanego setupu. Pamiętajcie zatem aby nie bać się eksperymentować, szukać nowego, inspirującego i oryginalnego brzmienia.
Więcej szczegółów
Producent: https://meinlpercussion.com
Producent: https://meinlcymbals.com
Dystrybutor: https://meinl.de/en/distribution