TECHNO. Jedyna taka impreza w klubie Protokultura

0

W długi majowy weekend klub Protokultura w industrialnych murach gdańskiej stoczni przygotował dla Was długą Techno. noc.

Imprezę uświetni występ przedstawicielki projektu Behind The Stage z solidną porcją techno sztosów – VTSS oraz niezwykle utalentowanej producentki podbijającej kluby w całej Europie –Mileny Kriegs. Obie artystki zaprezentują swoje autorskie live acty.

VTSS to DJka, producentka i live actowiec, związana z hamburskim Othercult oraz warszawską ekipą Behind The Stage, gdzie organizuje imprezy i współtworzy serię podcastów. Jest współzałożycielką projektu Oramics, promującego kobiety w muzyce elektronicznej. W swoich ekspresywnych setach czy surowych live actach oscyluje dookoła brzmienia techno, ebm, experimental.

Brzmień artystki posłuchacie na www.soundcloud.com/vitiosus.

Brzmień i informacji o Behind The Stage szukajcie na www.soundcloud.com/behind-the-stage
oraz www.facebook.com/btstech.

Milena Kriegs to młoda producentka z Warszawy, która z miesiąca na miesiąc coraz mocniej zaznacza swą obecność na klubowej scenie Europy. Grała kilkakrotnie w stolicy Niemiec, z czego najważniejszy był zapewne jej liveact w legendarnym Tresorze. Brała udział w celebracji ośmiu lat działalności kolektywu KilleKill w Berlinie, wystąpiła także w cenionych Corsica Studios w Londynie.
Milena nie zaniedbuje również działalności producenckiej. Zaczynała publikując swe nagrania nakładem portugalskiego Reaktivate, a kiedy wysłała materiał do hiszpańskiej Semantiki, szef wytwórni, Svreca, umieścił jej utwór “You Mean So Much More” na drugiej części składanki “Index”. Ta aktywność zawiodła ją w końcu do Norwegii – bo działająca właśnie tam wytwórnia Annulled Music wydała jej debiutancki – “Human Experience”.

Być może nieprzypadkowo Milena wybrała tę tłocznię. Jej nowa muzyka tchnie bowiem nordyckim chłodem i mrokiem. Pierwszą część zestawu tworzą kompozycje osadzone na lodowatym dronie o metalicznym brzmieniu, który w zależności od utworu uzupełniają odmienne podkłady rytmiczne. Raz słychać tu zredukowane bity bliskie klinicznemu minimalowi (“Mandalla Gallery”), a kiedy indziej masywne breaki (“Oog”) lub sprężyste bębny o plemiennym rodowodzie (“Eremitorium”).

Ta oszczędna, ale niezwykle przestrzenna muzyka nabiera w drugiej części kolekcji nieco odmiennego charakteru. Trwająca prawie piętnaście minut “Svadisthana” zaskakuje hipnotycznym połączeniem dubowego pulsu z bardziej łagodną i eteryczną elektroniką. “With You” to właściwie nowoczesny ambient, w którym przeciągłe motywy klawiszowe uzupełniają jedynie wycofane w tył industrialne perkusjonalia. Dubowe uderzenie basu i bitu powraca w “Human Experience” – ale zanurzone w onirycznym tle. Milena nie poszła na łatwiznę. Muzyka z jej debiutanckiej płyty pozbawiona jest typowo klubowego przytupu. Przygotowane przez warszawską producentkę nagrania ujmują wyjątkowym wyczuciem przestrzeni, niekonwencjonalnym podejściem do rytmiki i minimalistyczną precyzją. Trochę słychać w nich echa dokonań Northern Electronics, Stroboscopic Artefacts, Prologue czy wspomnianej Semantiki. Milena potrafi jednak wykorzystać te wpływy do stworzenia zupełnie autorskiej wizji.

Jej brzmienia i kilka informacjo o artystce znajdziecie na www.oundcloud.com/milena-kriegs
www.facebook.com/MilenaKriegs.

Na scenie Protokultury w dniu koncertu zobaczycie:
VTSS Live! (Behind The Stage / Oramics / Othercult)
Milena Kriegs live (Sequel / Annulled Music / Semantica Records)
Sonarsson
Sven Wit
Paryss
Soph
Cegs

Techno. odbędzie się 6 maja 2017 roku o godzinie 22:00 w klubie Protokultura w Gdańsku.

Bilety w cenie 10zł i 15zł do nabycia w kasie klubu.

Więcej o wydarzeniu znajdziecie na www.facebook.com/events/1639972692975741.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here