Radiohead oskarża Lanę Del Rey o plagiat

0

Twórcy hitu “Creep”, grupa Radiohead oskarżyła amerykańską wokalistę Lanę Del Rey o naruszenie praw autorskich. Piosenkarka miała posłużyć się hitem zespołu w tworzeniu piosenki “Get Free”.

W związku z oskarżeniem gwiazda wystosowała oficjalny komunikat:

“To prawda z pozwem” – napisała na Twitterze. – “Wiem jednak, że na 100 procent moja piosenka nie była zainspirowana “Creep”. Radiohead twierdzą, że tak było i chcą 100 procent praw wydawniczych. Proponowałam 40 procent, ale oni upierają się przy 100. Ich adwokaci są nieugięci, więc będziemy musieli spotkać się w sądzie”.

Piosenka “Get Free” promuje najnowszy krążek Lany Del Rey, “Lust For Life”, który ukazał się w lipcu 2017 roku. Lana Del Rey zasłynęła singlami “Video Games” i “Born to Die”, które promowały album “Born To Die”. Słuchaczy zachwycił nieco staromodny styl artystki i jej ciepły, głęboki głos. Inne jej przeboje to “Summertime Sadness”, “National Anthem” i “Dark Paradise”.

“Creep pochodzi z albumu “Pablo Honey” (1993). Radiohead to jedna z bardziej wpływowych rockowo-alternatywnych formacji ostatnich lat. Zespół chętnie wzbogaca swe brzmienie i eksperymentuje. Za kluczowe dzieła w ich dorobku uważa się “OK Computer” (1997) i “Kid A” (2000), obydwa wyróżnione Grammy. Płyty Anglików rozeszły się w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Ostatni longplay kwintetu to “A Moon Shaped Pool” z maja 2016 roku.

Więcej o zespołach na www.facebook.com/lanadelrey i www.facebook.com/radiohead.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here