Magda Ruta w nowym singlu “Świateł mruganie” [VIDEO]

0

Singiel “Świateł mruganie” to kolejna odsłona twórczości Magdy Ruty, której album “Nie wiem, czy będę” został już doceniony zarówno przez krytyków jak i samych słuchaczy. “Piosenka opowiada o relacji, która zamiast mnie wzmocnić i wyleczyć z samotności spowodowała jeszcze większą szkodę.”

Doświadczenie lockdownu wyzwoliło w niej potrzebę przerobienia twórczo zdarzeń, które mocno na nią wpłynęły. Utwór powstał we współpracy z Tomkiem „Serkiem” Krawczykiem, znanym ze współpracy m.in. z Melą Koteluk, Kayah, Urszulą Dudziak czy Mirą Kubasińską. Świateł mruganie jest wypadkową dwóch wrażliwości, które choć różne, harmonijnie współgrają ze sobą.    

Okres pandemii, mimo wielu trudności, okazał się dla Magdy Ruty i Tomka „Serka” Krawczyka bardzo owocnym czasem – duet stworzył wiele utworów, które w części złożą się na ich drugą po albumie Nie wiem, czy będę płytę. Singiel Świateł mruganie jest jedną ze skomponowanych wówczas piosenek, która ma bardzo osobisty wydźwięk.

Świateł mruganie opowiada o relacji, która zamiast mnie wzmocnić i wyleczyć
z samotności spowodowała jeszcze większą szkodę. To piosenka o momencie w moim życiu, kiedy czułam się słaba i bezbronna więc szukałam kogoś, kto byłby gotowy mnie wesprzeć. Ogromna potrzeba bliskości oraz pozory jakie stwarzała osoba, z którą się związałam zaślepiły mnie i wpakowałam się w jeszcze większe problemy emocjonalne. Z perspektywy czasu traktuję tę historię jako lekcję pokazującą mi jak ważne jest zadbanie o samą siebie
i swoją kondycją psychiczną po to, by czuć się dobrze i dzięki temu brać oraz dawać to co najlepsze drugiemu człowiekowi. Mam też poczucie, że sytuacja i stan jakiego doświadczyłam jest przeżyciem uniwersalnym i niejedna osoba może się z tym tekstem utożsamić.

mówi Magda Ruta 

Muzycznie utwór pomyślany jest tak, aby nie przykryć słów, a dać im wsparcie. Magda Ruta pisząc tekst miała już w głowie melodię refrenu, a Tomek Krawczyk dołożył melodię zwrotki
i akordy do całości.

Wyjątkowe przy powstawaniu „Świateł mruganie” jest nasze poczucie, jak bardzo udała nam się ta kolektywna praca. Rozwijanie i kontynuowanie wzajemne pomysłów gdzie melodia refrenu, którą zaproponowałam zainspirowała Tomka do wymyślenia melodii zwrotki,
a motyw instrumentalny melodii na gitarze zainspirował z kolei mnie do wokalizy
w końcówce utworu. Tomkowi udało się zrealizować założenie początkowe o zbudowaniu przejrzystej i lekkiej w odbiorze formy złożonej z prostych i charakterystycznych partii instrumentów.
Sam proces wymyślania trwał bardzo krótko i dał nam poczucie jakby wszystko działo się samo, jakby w transie – muzyka przez nas przepływała, a my dawaliśmy jej tylko ujście.

dodaje Magda

Magda Ruta – obdarzona subtelną charyzmą wokalistka i autorka tekstów. Muzyczna wizja bezpretensjonalnie łączy się z jej pasją do obrazu i fotografowania. Jej debiutancka płyta Nie wiem, czy będę wydana w marcu 2020 roku została bardzo dobrze przyjęta przez grono słuchaczy i krytyków. Piosenki pisze razem z gitarzystą i producentem Tomkiem “Serkiem” Krawczykiem.

Tomasz „Serek” Krawczykma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu projektach fonograficznych, jako muzyk, aranżer i producent muzyczny. Współpracował lub współpracuje między innymi z: Melą Koteluk, Zakopower, BISQUIT, Zbigniewem Namysłowskim, Urszulą Dudziak, Miką Urbaniak, MAFIĄ, Marią Peszek, Dorotą Miśkiewicz, Mirą Kubasińską, Kayah, Pawłem Domagałą, Olafem Deriglasoffem, Arturem Andrusem, Magdą Rutą, Misią Furtak, etc.  Jako współautor muzyki do filmu Moje miejsce (reż. Leszek Dawid) wraz z Janem Smoczyńskim został uhonorowany nagrodą za najlepszą muzykę na festiwalu filmowym w Aix en Provance (Francja). Tomek jest też laureatem Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego GUITAR CITY ’97
i ’98.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj