“Istnienie poszczególne. Tomasz Stańko. In memoriam” – koncert Pamięci Tomasza Stańki.

0

12 listopada w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego odbędzie się koncert upamiętniający Tomasza Stańko – światowej klasy trębacza jazzowego, Rzeszowianina, Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa i autora hejnału miasta.

Podczas dwuczęściowego koncertu, na scenie Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie wystąpią artyści współpracujący na przestrzeni lat z Mistrzem oraz przedstawiciele podkarpackiej sceny jazzowej.


Koncert “Istnienie poszczególne. Tomasz Stańko. In memoriam” odbędzie się 12 listopada w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Bezpłatne zaproszenia na koncert będzie można odbierać w siedzibie Estrady Rzeszowskiej (ul. Jagiellońska 24) od 5 listopada w godzinach 9.00-17.00.


W pierwszej części zaprezentowany zostanie premierowy utwór autorstwa Zbigniewa Jakubka będący m.in. wariacją na temat hejnału miasta. Oprócz niego usłyszycie także utwory Tomasza Stańko, którego autorskiego wyboru dokona rzeszowski wirtuoz kontrabasu Vitold Rek, wieloletni członek zespołów Tomasza Stańko (Freelectronic, C.O.C.X.) i współautor takich płyt jak: Music 81, Witkacy: Peyotl, Lady Go czy Switzerland. W pierwszej części na scenie pojawią się pianista Dominik Wania, saksofonista Adam Pierończyk, perkusista Cezary Konrad oraz trębacze: Tomasz Dąbrowski, Dominik Mietła i Tomasz Nowak.

Druga część to koncert gwiazd europejskiego jazzu – Marcin Wasilewski Trio – zespołu, który był najdłużej grającym i nagrywającym bandem z Tomaszem Stańko. Gościnnie z Marcin Wasilewski Trio wystąpi ceniony na świecie saksofonista Adam Pierończyk. Oprócz autorskich kompozycji usłyszymy oczywiście utwory autorstwa Tomasza Stańko.

Koncertom towarzyszyć będzie kolaż unikalnych fotografii autorstwa jednego z najlepszych polskich fotografów – Andrzeja Tyszki, prywatnie wieloletniego przyjaciela Tomasza Stańko, który fotografował go przez większość kariery. W foyer Filharmonii Podkarpackiej będzie można tego wieczoru zobaczyć wybrane fotografie Andrzeja Tyszki w dużym formacie.

Dzień wcześniej (11 listopada) w Niezła Sztuka Caffe (1 piętro BWA) odbędzie się otwarte spotkanie wspomnieniowe, podczas którego uczestnicy koncertu podzielą się swoimi wspomnieniami ze współpracy i znajomości z Tomaszem Stańko.

Koncert realizowany jest na zlecenie i z środków Miasta Rzeszowa. Autorem koncepcji koncertu jest Bartłomiej Skubisz, a realizacją i produkcją zajmuje się Estrada Rzeszowska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj