Confusion Project z nową, ekologiczną płytą “Last”

0
Confusion-Project-fot-John-Zheng
Confusion Project [foto: John Zheng]

Najnowszy album “Last” to czwarta płyta tria Confusion Project. Podobnie jak w przypadku poprzedniego krążka, mamy tu utwory, których główną inspiracją pozostaje natura – tym razem jednak głównie niepokój o jej kondycję. Na płycie 7 autorskich kompozycji zespołu, których brzmienie znakomicie odzwierciedla tematykę.

Confusion Project tworzą Michał Ciesielski – fortepian, Piotr Gierszewski – gitara basowa, Adam Golicki – perkusja. Muzyka zawarta w albumie Last, choć zalicza się do stylistyki  jazz fusion, tym razem obszernie czerpie z elementów charakterystycznych dla takich stylów jak rock progresywny, Drum&Bass czy muzyka filmowa.

To cięższe i bardziej ponure brzmienie płyty znakomicie odzwierciedla jej tematykę. Wciąż jednak można rozpoznać w niej styl Confusion Project, pełen melodii, bogatych harmonii i kontrapunktów oraz charakterystycznego dla zespołu pierwiastka ilustracyjnego.

Confusion-Project-fot-Bartosz-Kolaczkowski
Confusion Project [foto: Bartosz Kołaczkowski]
Czwarty album to kolejna (po Primal) płyta ilustracyjna. Podobnie jak w przypadku poprzedniego krążka, mamy tu utwory, których główną inspiracją pozostaje natura – tym razem jednak głównie niepokój o jej kondycję. Zespół sięga po poważniejszą tematykę i wyraża swój muzyczny manifest – apel, by traktować serio problemy, z którymi świat obecnie się mierzy.  Są więc na tej płycie utwory o lęku, wyparciu, melancholii ale i nadziei i akceptacji. Już sam tytuł płyty jest przewrotny – angielskie “Last” może przecież oznaczać zarówno “Ostatnia”, jak i “Trwać”.

Album można uznać za apel wzywający do działania. Skrajne emocje, których dotyka pokazują, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym. Możemy utracić świat, który znamy, albo próbować ocalić z niego możliwie jak najwięcej.

ConfusionProject-Last
Confusion Project – Last [Okładka albumu autorstwa Daniela Latscha]
Nasza cywilizacja boryka się z problemami, które pilnie wymagają naszych działań i Confusion Project postanowił zabrać głos w tej sprawie swoją nową muzyką, ale i nie tylko. Na przestrzeni 2020-2021 roku, w ramach inicjatywy #1CD1tree, dzięki pieniądzom ze sprzedaży płyt, zespół ufundował zasadzenie ponad 1000 drzew na kilku kontynentach, w miejscach zniszczonych działalnością człowieka. Przy najnowszej płycie zespół nawiązał współpracę z Tree-Nation kontynuując akcję sadzenia drzew za każdą sprzedaną płytę. “Last” został wydany w sposób ekologiczny, opakowanie płyty zostało wykonane w całości z papieru z makulatury.

Płyta została nagrana i zmiksowana w studiu Custom 34 w Gdańsku, pod czujnym okiem i uchem znakomitego realizatora Piotra Łukaszewskiego. Zawiera 7 autorskich kompozycji zespołu:

  1. Last
  2. Denial
  3. Anxiety
  4. Downfall
  5. Please Remember My World
  6. Afterwards
  7. Acceptance

Płytę zakupicie TUTAJ

Więcej o zespole:
https://www.confusion-project.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj