Testujemy sześciostrunowe Guitarlele Ortega RGL5EB-CE, czyli małą gitarę z wbudowaną elektroniką, która pozwala uczynić z niej pełnoprawny instrument sceniczny. Szukasz gitary turystycznej mieszczącej się w podręcznym bagażu, bądź potrzebujesz nowego brzmienia i inspiracji? Jak guitarlele Ortega sprawdza się w cichym zakątku domu, a jak na głośnej próbie z zespołem? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym teście!
Mała, zgrabna, a do tego praktyczna oraz inspirująca hybryda gitary i ukulele. To połączenie dało nam nowe słowo – guitarlele. Bardzo ciekawy model (RGL5EB-CE) przysłała nam firma Ortega Guitars, aby wziąć go pod lupę i sprawdzić funkcjonalność w różnych warunkach. Gdy po raz pierwszy usłyszałem o guitarlele pomyślałem, że jest to niezła zabawka i dobra opcja dla stawiania pierwszych gitarowych kroków przez najmłodszych. Dalej utrzymuje to zdanie, jednak jak się okazało można ten instrument traktować również poważnie. Ortega RGL5EB-CE posiada wbudowaną elektronikę, która poprzez piezzo zbiera dźwięk i daje możliwość przekazania go do wzmacniacza typowym kablem instrumentalnym jack-jack. Jeśli jesteś muzykiem ulicznym, podróżujesz po świecie z gitarą, szukasz nowego brzmienia, bądź Twoje dziecko chce rozpocząć naukę gry na gitarze, to Guitarlele Ortega jest bardzo interesującą opcją dla Ciebie. Zapraszam do materiału video:
O firmie…
Ortega Guitars to firma, która stawia praktyczność na wysokim priorytecie. Produkują gitary klasyczne (hiszpańskie) od 1994 roku ciągle wdrażając w życie swoich instrumentów zaobserwowane rozwiązania, ulepszając przy tym jakość swoich produktów. W ich asortymencie znajdziemy nie tylko gitary, ale również bezprzewodowe systemu transmisji dźwięku, wzmacniacze gitarowe, struny czy inne akcesoria. Testowane przez nas Guitarlele to również nowość ostatnich lat, które firma wprowadziła do swojego menu.
Coś o wyglądzie i o drewnie…
Guitarlele RGL5EB-CE prezentuje się naprawdę elegancko. Można powiedzieć, że wygląda jak miniatura poważnej estradowej gitary klasycznej. Typ korpusu Cutaway, co pozwala na swobodne poruszanie się w wyższych rejestrach. Całe pudło rezonansowe zrobione jest z gęstego Hebanu, a wykończone matowo. Materiał ten podkreśla wysokie i średnie tony nadając naszemu brzmieniu bardzo czytelny atak.
Tył korpusu jest wypukły, dzięki czemu wewnątrz pudła jest więcej miejsca dla rezonujących dźwięków.
Mahoniowy gryf jest zdecydowanie najcięższą częścią instrumentu i jest to jego zaleta. Wybór tego rodzaju drewna był dobry, gdyż gryf przyjemnie i odczuwalnie leży w dłoni.
Podstrunnica oraz mostek to drewno z Orzecha. Siodełko gryfu jest kościane i ma szerokość 48mm.
Menzura mierzy 435mm, a gryf posiada 18 progów. Maszyny tuningowe pięknie zdobione, złoty kolor podstawy konstrukcji, czarne śruby oraz brązowe, połyskujące się klucze przykręcane śrubkami.
Po raz kolejny widzę, że dbałość o szczegóły to jedna z głównych cech instrumentów Ortega Guitars. Guitarlele posiada również zaczep strap lock. Można gitarlele powiesić na pasku gitarowym i swobodnie grać na stojąco, a nawet podczas marszu 😉
Elektronika
Guitarlele RGL5EB-CE posiada możliwość podłączenia pod wzmacniacz. Mamy tu wbudowany ich własny pick-up system o nazwie Ortega MagusUke. Zasilany jest poprzez dwie okrągłe baterie CR2032 o mocy 3V. Posiada dwa potencjometry służące do zmiany głośności sygnału oraz do zmiany tonów. Jest jeszcze przycisk TUNER, który odcina sygnał ze wzmacniacza i włącza ekran, na którym wyświetlane są strojone dźwięki. Dodatkowo nad przyciskiem tunera znajduje się czerwona dioda, która informuje nas o wyczerpanej baterii.
Guitarlele w praktyce…
Jak już wspomniałem wcześniej, jest to instrument przypominający miniaturę gitary klasycznej. Rzeczywiście jest podobna, jednak zasadniczą różnicą jest strojenie obu instrumentów. Gitara klasyczna ma sześć strun, które stroimy (kolejno od najgrubszej): E-A-D-G-H-E. Guitarlele również ma sześć strun jednak tutaj stroimy kwartę czystą wyżej niż tradycyjne strojenie gitary. Te dźwięki to A-D-G-C-E-A. W praktyce oraz rozumowaniu układów akordów oraz interwałów nic się nie zmienia, ale chwyt akordu gitarowego C-dur w brzmieniu guitarlele da nam akord F-dur. Więcej na ten temat wytłumaczyłem w video recenzji. Nie martw się! Wszystkie poznane już przez Ciebie piosenki, czy aranżacje wykonasz bez problemu na tej małej gitarce, gdyż technika gry oraz stosunkowy układ strun jest identyczny jak w gitarze klasycznej.
Guitarlele akustycznie brzmi przyjemnie i wysoko niczym ukulele. Idealnie nada się w każdą podróż. Śmiało możemy zabrać ją na tzw. streeta, czyli granie na ulicy do kapelusza. Podłączona do wzmacniacza daje wyraźny, przyjemny dla ucha dźwięk. W czasie testowania instrumentu zabrałem guitarlele na próbę. Graliśmy w czteroosobowym składzie (perkusja, kontrabas, trąbka, guitarlele) i spisała się zaskakująco dobrze. Oczywiście przy otwartych pudłach trzeba uważać na sprzężenia, ale gdy nie przesadzamy z rozkręceniem wzmacniacza to takie sytuacje nie mają miejsca. Odniosłem wrażenie, że brzmienie poprawia się jak grałem ze wzmacniacza. Prawdopodobnie dlatego, że equalizer uszlachetnia dźwięk, a wzmacniacz nieco podkreśla doły, których akustycznie aż tak wyraźnych nie słychać.
Podsumowanie
Guitarlele Ortega RGL5EB-CE, to starannie zaprojektowany i przemyślany instrument. Przyjemnie leży w dłoni oraz wydaje się być praktyczny w wielu sytuacjach. Dzięki swoim małym gabarytom możemy przewozić go w bagażu podręcznym. Wiedzę i umiejętności nabyte przy gitarze klasycznej można bez problemu przenieść na guitarlele – zaoszczędzi nam to sporo czasu na naukę nowego instrumentu. Wiadomo, że trzeba trochę pograć aby przyzwyczaić palce do dość wąskiego gryfu, ale dla chcącego nic trudnego. Zdecydowanie polecam instrument dla muzyków ulicznych, maksymalna wygoda przy braku straty jakości swoich występów. Sprawdza się również w zespołach, więc bez problemu możesz go dodać do swojego muzycznego projektu i wykorzystać nowe, ciekawe gitarowe brzmienie.
Więcej szczegółów
Producent: https://ortegaguitars.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl