Wszystkie efekty modulacyjne, jakich możesz potrzebować, w jednym miejscu, łączone w różnych konfiguracjach, za cenę jednej markowej kostki analogowej – można? Można! Przeczytajcie nasz test Joyo R-09 Vision Dual Modulation.

Revolution Series, a w skrócie R Series, to nowa seria efektów firmy Joyo zaprezentowana przed światem podczas targów NAMM 2019 w Kalifornii. Znajdziemy wśród nich zarówno urządzenia na wskroś nowoczesne, np. emulator kolumn głośnikowych R-08 Cab Box, jak i odwołujące się do gitarowych tradycji, np. analogowe przestery R-05 Maximum czy R-01 Tauren. Z kolei testowany dziś model R-09 Vision to mała fabryka efektów modulacyjnych, będąca połączeniem klasycznego stylu obsługi z nowoczesnymi funkcjami.

Budowa i panel sterowania

Obudowa o wymiarach 130 x 110 x 30 mm wykonana jest w całości z metalu. Krawędzie jej przedniej i tylnej ścianki są podświetlane – to znak rozpoznawczy efektów z serii R – sygnalizując włączenie efektu. Podświetlenie to może być także włączone na stałe lub wyłączone przełącznikiem na spodzie obudowy, a o aktywacji efektu będą informować nas wyłącznie mniejsze lampki na panelu kontrolnym.

Panel składa się z dwóch takich samych części, odpowiedzialnych za kontrolę dwóch niezależnych segmentów efektowych. W każdej z nich pokrętłem Type wybrać możemy jeden z 9 różnych efektów modulacyjnych (nieco innych dla każdego z segmentów), następnie określić jego prędkość (Rate), barwę lub inny właściwy mu parametr brzmienia (Control), a także głębokość i natężenie w stosunku do sygnału czystego (Depth/Mix).

Poniżej znajdziemy osobne diody informujące o aktywacji danego segmentu oraz służące do tego przełączniki nożne. Te mają jednak także dodatkową funkcję – po ich naciśnięciu i przytrzymaniu dioda zmieni kolor, a naciskając na przełącznik, ustalimy nogą pożądane tempo modulacji, na przykład celem dopasowania jej do rytmu utworu.

Na środku pomiędzy potencjometrami znajdziemy także mały przełącznik, określający schemat łączenia segmentów efektowych: szeregowo z A do B lub równolegle. Oznacza to, że dwa wybrane efekty modulacyjne mogą przetwarzać sygnał po sobie lub równocześnie – w tej drugiej opcji jeśli aktywny jest tylko jeden segment, to przez drugi przepuszczany jest równolegle sygnał czysty.

Joyo Vision jest efektem stereofonicznym. Osobne wejścia i wyjścia jack dla kanału lewego i prawego znajdziemy na górnej ściance obudowy (oczywiście możemy korzystać z niego także w trybie mono, używając wyłącznie gniazd kanału lewego). Tam też znajdziemy wejście dla zasilacza sieciowego 9 V o standardowym wtyku z polaryzacją ujemną w środku. Podobnie jak testowane przez nas modele Joyo R-03 Uzi oraz R-07 Aquarius, także i Vision nie może być zasilany baterią. Również tak samo jak one jest efektem true bypass, czyli nie wpływa na czysty sygnał instrumentu, kiedy jest wyłączony.

Brzmienia i obsługa

Na pokładzie Joyo Vision dostępne są następujące efekty:

Segment A

 • Opt Tremolo – ciepło i miękko brzmiące tremolo emulujące klasyczny układ optyczny
 • SM-Chorus – typowy efekt chorus o analogowym charakterze
 • Low-Bit – cyfrowa degradacja (“pikselizacja”?) sygnału, upodabniająca dźwięk gitary do elektronicznego syntezatora (osoby pamiętające 8-bitowe komputery od razu będą wiedziały, o co chodzi)
 • Auto-Wah – emulacja automatycznej kaczki, ale bazująca na rytmicznym otwieraniu i zamykaniu filtra (w odróżnieniu od efektów typu envelope filter, reagujących na siłę uderzenia w struny)
 • Analog Flanger – emulacja analogowego efektu flanger
 • Phaser – klasyczny phaser
 • Octaver – dodaje do sygnału podstawowego drugi dźwięk o wysokości płynnie regulowanej w zakresie od -2 do +2 oktaw
 • Stutter – rytmiczne przerywanie sygnału w stylu tremolo, ale z ostrzejszym odcięciem
 • Vibrato – pulsujące obniżanie i podnoszenie wysokości dźwięku, podobne do użycia ruchomego mostka

Segment B

 • Mod-Phaser – swoiste połączenie phasera z dodatkową modulacją typu chorus
 • Chorus – standardowy chorus cyfrowy, bardziej wyrazisty i “czysty” od tego w segmencie A
 • Step Phaser – odmiana phasera ze skokową modulacją w stylu elektronicznych sekwencerów
 • Flanger – cyfrowy flanger o brzmieniu trochę bardziej zaokrąglonym i wygładzonym niż ten w segmencie A
 • Ring Modulator – charakterystyczne, “robotyczne” brzmienie rodem z filmów science-fiction
 • Rotary – emulacja wirującego głosnika Leslie, najlepiej sprawdza się z wyjściem stereo
 • Tremolo – typowe tremolo, brzmienie bardziej otwarte i przejrzyste niż optyczne tremolo z segmentu A
 • Liquid Phase – kolejna wariacja na temat phasera z oryginalnym kształtem fali modulacji
 • Tri-Chorus – bogate i wielowymiarowe brzmienie chorusa, zalecane połączenie stereo

Wybór efektu i regulacja jego parametrów przebiega bardzo łatwo i intuicyjnie, dzięki czemu możemy skupić się przede wszystkim na dźwięku, a nie na naciskaniu guzików i dłubaniu w ustawieniach. Ilość dostępnych efektów i możliwość łączenia ich w pary na dwa różne sposoby zapewnia znakomitą zabawę na długie godziny, a przy tym zachęca do eksperymentowania i szukania własnych, oryginalnych brzmień.

Fakt, że w obu segmentach umieszczono nieco inne efekty z najbardziej popularnych typów modulacji (jak chorus, flanger, phaser czy tremolo) z jednej strony zapewnia nam pewną różnorodność, a z drugiej nie stawia przed trudnym wyborem, wymuszającym rezygnację z któregoś z nich (np. albo chorus albo flanger), bo możemy mieć oba ustawione obok siebie.

Mimo iż Vision jest efektem cyfrowym, to wiele z oferowanych modulacji brzmi dość miękko i organicznie (czytaj: analogowo), a płynnie dozowana domieszka sygnału czystego pozwala na ustawienie bardzo naturalnej i nienachalnej barwy. Możemy też oczywiście pójść w drugą stronę i wyciągnąć z tego efektu dźwięki iście futurystyczne, kosmiczne czy komputerowe – wszystko już zależy od naszej kreatywności.

Podsumowanie

Oferując w jednej obudowie 18 efektów i możliwość korzystania z dwóch jednocześnie, Joyo R-09 Vision to małe, modulacyjne laboratorium, które początkującym da znakomity pogląd na różne rodzaje efektów bez konieczności kompletowania pojedynczych kostek, a bardziej zaawansowanym posłuży do realizacji śmiałych muzycznych wizji. Dodatkowo możliwość połączenia w stereo czyni z niego ciekawą propozycję dla klawiszowców, a także gitarzystów wykorzystujących bardziej rozbudowane konfiguracje łańcuchów efektowych i wzmacniaczy.

Sugerowana cena: ok 430 PLN

Więcej szczegółów
Producent: http://www.joyoaudio.com
Dystrybutor: https://www.fxmusic.com.pl

Na koniec zapraszamy Was także do obszernej video-prezentacji testowanego przez nas efektu:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here