Model RCE138-T4 to nowa propozycja gitary klasycznej z wbudowaną elektroniką od firmy Ortega Guitars. Przyjemne akustyczne brzmienie, niestandardowo dłuższy gryf, wygoda podczas gry – czym jeszcze obdaruje nas gitara z kolekcji Performer Series? Sprawdzimy to w naszym najnowszym teście!
Performer Series to najbardziej wszechstronna kolekcja gitar Ortega, która łączy hiszpańską konstrukcję z nowoczesnymi wykończeniami. W tej serii można znaleźć gitary w pełnej bądź cienkiej głębokości korpusu, konfiguracje z wcięciem Cutaway lub bez niego, jak również błyszczące wykończenia, solidne topy czy smukłe szyjki przyjemne dla gitarzysty. A co konkretnie proponuje nam Ortega RCE138-T4? Jest kilka zaskoczeń, ciekawych rozwiązań oraz sprawdzone konfiguracje występujące we wcześniejszych modelach.
KORPUS
Płyta wierzchnia wykonana została z litego świerku Alaskan Sitka i wykończona w połysku. Świerk jest najczęściej wybieranym rodzajem drewna do stworzenia topu gitar. Powodem wyboru tego drewna jest jego lekkość, mała gęstość – a to przekłada się na idealne warunki dla rezonowania dźwięku.
Tył i boki wykonane zostały z drewna Sapele, czyli Mahoń Afrykański. To drewno wykorzystywane jest również do stworzenia Kalimby. Ma duże właściwości rezonujące. Całość jest w błyszczącym wykończeniu.
Mostek posiada 12 otworów na wiązania strun, czyli po dwie na każdą strunę. W większości gitar Ortega stosuje to rozwiązanie i uważam, że to najlepszy wybór. Struna o wiele szybciej zaciska się i trzyma strój.
Typ korpusu to Thinline – powiedziałbym średnio głęboki korpus, który w przypadku tego modelu rezonuje dość ciepłym brzmieniem, co będzie można usłyszeć w próbce nagranej w studio.
Do tego w korpusie mamy Cutaway, czyli wygoda i dostęp do wyższych rejestrów. A skoro już jesteśmy przy dostępie do dźwięków to w tym modelu zostałem zaskoczony tym, że korpus zaczyna się dopiero przy 14 progu. Taką budowę nie często można spotkać przy gitarach z nylonowymi strunami, a tutaj taka miła niespodzianka. Gryf dzięki temu zdaje się być dłuższy i w połączeniu z korpusem Cutaway daje nam wiele swobody przy graniu wysokich dźwięków.
GRYF
Gryf w tym modelu jest wykonany z Mahoniu. Instrument wykonany z tego rodzaju drewna będzie z roku na rok nabierał coraz szlachetniejszej barwy, mam na myśli kolor dźwięku. Jest to bardzo muzykalne drewno, co w odczuciu przekłada się na wygodną grę i klarowne dźwięki.
Jak już wcześniej wspomniałem gryf spotyka się z korpusem na wysokości 14 progu, a wszystkich progów naliczyłem 19. Szerokość szyjki wynosi 48mm i do tego jest to szyjka typu slim. Osobiście lubię cienkie gryfy, przyjemniej jest mi się po nich poruszać.
Dodatkowo w gryfie zainstalowany jest pręt 2way truss rod, z którym mamy do czynienia przy niemal każdej gitarze firmy Ortega.
Na głowie mamy przyjemnie wyglądające maszyny tuningowe w kolorze złotym z czarnymi kluczami.
ELEKTRONIKA
Spotykamy tutaj firmową elektronikę Ortega MagnusPro. Mieliśmy już możliwość opisywać ją przy okazji innych testów. Posiada tuner, potencjometr głośności, przycisk Phase, który tutaj tworzy nowe brzmienie coś pomiędzy chorusem a phaserem. Dodatkowo trzy potencjometry equalizera (bass, middle, treble) oraz czerwone światełko informujące o stanie baterii. Ta bateria [9v] jest wkładana zaraz przy wejściu Jack. Dźwięk jest zbierany przez piezzo.
BRZMIENIE / WRAŻENIA Z GRY
Ta gitara wyjątkowo dobrze brzmi akustycznie. Piszę wyjątkowo, ponieważ korpus Thinline jest chudszy od typowego korpusu gitary klasycznej, a mimo to brzmienie odzywa się należycie. Test gitary zbiegł się z moim wejściem do studia gdzie realizowaliśmy nagrania do mojej płyty. Akustyczne brzmienie Ortegi tak wpadło mi w ucho, że postanowiłem nagrać na niej jeden autorski utwór. Fragment nagrania znajdziecie w powyższym teście video.
Jak słychać, gitarka brzmi na prawdę ciepło. Strój instrumentu też jest bardzo dobry, pod koniec utworu grałem akordy na progach powyżej 12 i nadal wszystko idealnie stroiło. Jedyne do czego mogę się tu przyczepić to brzmienie instrumentu, które dostajemy przez podłączenie do wzmacniacza. Grałem na niej 3 setowego giga, na którym musiałem się trochę napocić aby uzyskać satysfakcjonujące brzmienie. Dźwięk przekazywany do wzmacniacza był nieco “pudełkowy”. Jednak myślę, że można go podrasować aby był zadowalający.
DLA KOGO?
Ta gitara świetnie sprawdzi się w studio przy wykorzystaniu akustycznego potencjału tego instrumentu. Dobrze sprawdzi się również w warunkach domowych, czy rekreacyjnych. Dłuższy gryf daje dodatkowe możliwości, które na pewno zainteresują nieco bardziej zaawansowanych graczy. Gitarę można nagłośnić przez kabel Jack, więc można użyć jej w zespole, gdzie powinna sobie dać radę. Myślę, że target tej gitary to wiek 15+, gdyż młodsi mogą mieć problem z dłuższym gryfem, który staje nie atutem gdy jesteśmy już nieco więksi 😉
Ortega do swoich gitar dodaje firmowy pokrowiec, któremu nic nie brakuje i na pewno przyda się aby nie zniszczyć gitary podczas eksploatacji.
Warty podkreślenia jest też fakt, że model ten występuje również w wersji dla leworęcznych: Ortega RCE138-T4-L
PODSUMOWANIE
Tak jak już wspomniałem, akustyczne brzmienie spowodowało, że wziąłem gitarę do nagrania mojego autorskiego numeru, więc to już świadczy o jego potencjale. Korpus zaczyna się przy 14 progu, a dodatkowo mamy wcięcie Cutaway, co razem daje większe możliwości jeżeli chodzi o dostęp do dźwięków w wyższych rejestrach. To rozwiązanie jest rzadko spotykane w gitarach klasycznych, a tutaj sprawdza się całkiem dobrze. Gitara zdecydowanie warta uwagi. Dobry strój, elegancki wygląd, wygodny gryf i do tego akustyczne brzmienie, które zdecydowanie ma to coś. Nowoczesne rozwiązania podczas projektowania instrumentu dają nam świeże możliwości i nowe inspiracje.
Mateusz Jaremko
uptone.pl
Sugerowana cena instrumentu: ok. 2.240 Pln
Więcej szczegółów
Producent: https://ortegaguitars.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl