Na nasz warsztat testowy trafił elektro-klasyk Ortega Private Room Custom Shop Stripped Suite C/E. Jak gitara radzi sobie z elektroniką i bez. Jak walczy o swoją pozycje na małej i dużej scenie, solo czy w zespole? O tym dowiecie się z poniższego testu!

Piękne brzmienie, solidne wykonanie, starannie dobrane drewno, możliwość grania na wielkiej scenie, nowoczesne rozwiązania – to tylko niektóre cechy gitary elektro-klasycznej, którą do testów przekazała nam firma Ortega Guitars. Model Private Room Custom Shop Stripped Suite C/E jest pełnowymiarową gitarą klasyczną z elektroniką dającą możliwość wykorzystania brzmienia strun nylonowych na większych scenach z nagłośnieniem jak i w małych pomieszczeniach gdzie potrzebujemy akustycznego dźwięku gitary. Jeżeli szukasz instrumentu sprawdzającego się w różnych warunkach oraz takiego, który został starannie wykonany z myślą o Tobie, to ten test powinien Cię zainteresować. Zapraszam do lektury!

O firmie…

Jak już wspominałem w poprzednim teście (TEST: Ortega ODWS-1 Digital Wireless System), firma Ortega Guitars jest dość młoda – rok założenia 1994. Swoją działalność rozpoczęła właśnie od produkcji gitar, a inspirację oparli na wykonaniu oraz wykorzystywaniu gitar hiszpańskich. Dzisiejsza produkcja opiera się na obserwacji, słuchaniu, graniu i wdrażaniu w życie potrzeb swoich klientów. Testowana gitara Stripped Suite C/E posiada wiele rozwiązań, które wynikają z użytkowania starszych modeli i wdrażaniu ich w projekt/konstrukcję instrumentu.

Coś o wyglądzie…

Jednym z moich ulubionych pomysłów zastosowanych w tej gitarze jest ręcznie robione wcięcie drewna w pudle rezonansowym, które służy do podpierania prawej ręki – dzięki temu ręka dobrze trzyma się korpusu przy czym może być swobodna i rozluźniona. Takie rozwiązanie jest stosowane już od dawna w gitarach elektrycznych jednak w gitarach klasycznych nie jest to często spotykane. Skoro już mowa o kształcie, warte odnotowania jest rodzaj korpusu, a mianowicie typ Cutaway dający łatwy dostęp do wyższych rejestrów.

Pudło rezonansowe jest głębokie (102 mm), dźwięk akustycznie jest wyraźny i mocny przy czym bardzo przyjemny. Długość menzury to ok. 645 mm, a szerokość gryfu to 48 mm. Liczba progów – 19. Piękne maszyny tuningowe w czarnym kolorze z wysokim połyskiem, motylki przykręcane śrubką. Gitara posiada laminowaną konstrukcję o wysokim, naturalnym połysku.

Ważną informacją jest to, że instrument wyposażono także w zaczepy straplock, pozwalające na zaczepienie gitary na pasku, który otrzymujemy w zestawie. Pasek jest bardzo elegancki i skórzany co gwarantuje nam komfort i wytrzymałość. Ale to nie koniec prezentów. W zestawie otrzymamy także porządny i elegancki miękki futerał z dwoma kieszeniami i szelkami, dzięki czemu możemy go nosić na plecach.

O drewnie…

Top gitary został wykonany ze Świerku Alaskańskiego, który rośnie na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej właśnie na Alasce. Jest to bardzo wytrzymałe drewno w stosunku do niewielkiej wagi. Dzięki tym cechom otrzymujemy solidną konstrukcję oraz wyraźne brzmienie. Ten rodzaj drewna wykorzystuje się m.in. do budowy pianin, skrzypiec, harf i gitar.

Boki i tył – tutaj zastosowano Heban, czyli jeden z droższych materiałów. Ciemne drewno o dużej gęstości. Podkreśla wysokie i średnie tony nadając brzmieniu bardzo czytelny atak.

Gryf wykonany jest z Mahoniu. Podobnie jak heban jest ulubionym surowcem gitarzystów gustujących w mocniejszych brzmieniach. Tutaj natomiast mamy do czynienia z gitarą klasyczną, jednak wiele inspiracji pochodzi właśnie z gitar elektrycznych. Wróćmy do mahoniu… Gatunek ten ma jedną z największych gęstości co czyni go drewnem ciężkim, a to moim zdaniem jest dobra wiadomość. Bardzo przyjemnie trzyma się w ręku gryf, który waży. Lewa ręka może twardo stąpać po swojej „ziemi”.

Warto zwrócić też uwagę na podstrunnicę. Do jej produkcji wykorzystano Palisander – czyli drewno chronione ze względu na intensywną wycinkę, dlatego też można spotkać się z nim tylko w gitarach starszych, bądź tych aktualnie wytwarzanych ale z wyższej półki. Drewno to nie ingeruje w brzmienie i nie zmienia naturalnego wybrzmiewania z korpusu. Z tego samego materiału i powodu zrobiony jest także mostek.

Nowe technologie…

Gitara Ortega Private Room Custom Shop Stripped Suite C/E posiada zaprojektowany od początku equalizer przeznaczony do strun nylonowych, wspierający naturalny sound – The MagnusPro – NL.

Posiada pickup, który zbiera każdą strunę osobno, co pozwala na dokładne strojenie i selektywne dźwięki. Przycisk PHASE służy do eliminacji feedbacku, czyli częstotliwości które powtórnie zbierają się w pudle rezonansowym i wzbudzają huk, który to właśnie przez ten przycisk jest wygłuszany. Ta opcja pozwala nam na nieco więcej szaleństwa w większych zespołach. Szaleństwa –  mam na myśli głośniejsze brzmienie na większej scenie. Osobiście polecam dodatkowo zaopatrzyć się w specjalne gumowe wieczka do otworu w korpusie. Jest jeszcze przycisk TUNER, który wycisza sygnał nadawany do wzmacniacza oraz włącza stroik gitarowy. MagnusPro – NL posiada cztery potencjometry, największy z nich służy do zmiany głośności (Volume), następne trzy są mniejsze. Są to potencjometry, którymi ustawiamy brzmienie – niskie tony (Bass), średnie tony (Mid), wysokie tony (Treble). Cały ten system połączony jest z wyjściem Jack oraz baterią 9V. Wyjście Jack oraz miejsce na baterię znajduje się przy prawym straplocku tak jak ma to miejsce w większości gitar elektrycznych.

W mostku, który znajduje się na korpusie gitary jest 12 otworów (po dwie na każdą strunę). Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Możliwość ta daje strunom szansę na szybkie złapanie stroju dzięki mocnemu zaciskowi. Na spokojnie można wymienić struny 3 godziny przed występem, nastroić gitarę, struny nieco ponaciągać, odstawić na godzinkę, powtórzyć strojenie i gitara jest gotowa do czystej gry! A jest to rzadkość wśród klasyków nawet z wyższej półki.

Przez gryf przechodzi pręt z nową technologią napinania zwaną „2-way truss rod”. Polega on na tym, że między prętem a napinaczem jest zamontowany właśnie 2-way truss rod, którego rozpychamy kręcąc dołączonym do zestawu kluczem typu imbus. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, a nawet zobaczyć dokładnie jak to działa zapraszam do poniższego materiału video:

Gitara w praktyce…

Grając na gitarze Ortega akustycznie bardzo wyraźnie czuć wszystkie częstotliwości. Głębokie doły, klarowny środek i łagodne wysokie tony. Duże znaczenie po za drewnem ma głębokość pudła rezonansowego (102 mm), które jest jednym z głębszych na jakim miałem przyjemność grać. Moc niskich częstotliwości to zapewne zasługa hebanu, którego użyto do konstrukcji boków oraz tyłu korpusu. Gęstość hebanu dobrze zatrzymuje w pudle wysokie częstotliwości, które to rezonują w topie zrobionym z lekkiego świerku. Wszystko ładnie się miksuje dając przyjemne brzmienie gitary klasycznej.

Po podłączeniu do wzmacniacza brzmienie było zbliżone do naturalnego, choć wiadomo, że zawsze trzeba ustawić odpowiednio equalizer do warunków w jakich dźwięk jest rozprzestrzeniany. Na sali mieszczącej ok. 100 osób grałem na niej wraz z gitarą basową, perkusją oraz wokalem utwór Johna Meyera i nie było żadnego zakłócenia brzmienia czy wzbudzania huku we wzmacniaczu. Gdy gitarę na ten sam skład (plus elektryczne pianino) wziąłem do pubu, gdzie graliśmy dość energiczny jazz, to głośność była już na granicy wzbudzania niskich częstotliwości a słyszalności gitary na tle zespołu. Dlatego też polecam gumowe nakładki na otwór rezonansowy, które nie pozwolą na wlatywanie dźwięku do środka pudła i wzbudzanie niskich częstotliwości. Pozwoli to na lepsze wzmocnienie gitary na mikserze czy piecu. 

Podsumowanie…

Ortega Private Room Custom Shop Stripped Suite C/E to naprawdę wyjątkowa i pięknie wykonana gitara z dobranych gatunków drewna, które zostały odłożone na zamówienie, do tworzenia ekskluzywnych gitar. Świetnie leży w dłoni i posiada rozwiązania, które ułatwiają obsługę instrumentu, komfort gry oraz zwiększają możliwości wykonawcze. 

Ta propozycja od Ortegi jest bardzo kusząca. Gitara z wyższej półki za przystępną cenę (ok 2.800 PLN) to rzadkość a ta właśnie taką jest. Polecam!

Mateusz Jeremko
uptone.pl

Więcej szczegółów
Producent: https://ortegaguitars.com/stripedsuite-ce
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj