Po restrykcjach CITES, Taylor Guitars wprowadza znaczące zmiany

0

Konwencja CITES nakłada na kraje będące w konwencji restrykcje dotyczące tak handlu dzikimi zwierzętami, jak również handlu gatunkami drzew zagrożonych wyginięciem. Restrykcje dosięgnęły również rynku muzycznego. Taylor Guitars odnosi się do nich z pełnym zaangażowaniem.

Gatunkami objętymi restrykcjami CITES są chociażby Mahoń, jako gatunek drewna, oraz Palisander. Te dwa afrykańskie drzewa (choć Mahoń rośnie również na terenach obu Ameryk) zostały objęte ochroną juz jakiś czas temu, jednak w styczniu tego roku, Palisander wszedł w szczególną ochronę ze względu na duży popyt na to właśnie drewno.

Firma Taylor Guitars nie chciała czekać na ogromne kary tudzież pouczenia i wyszła z inicjatywą zmiany Palisandru na inne, równie dobre akustycznie drewno, jednak nie należące do gatunków zagrożonych. Wybór padł na Etimoe znane również pod nazwą Copafera.

Jak zapewnia Taylor, gatunek w bardzo niewielkim stopniu wprowadza zmiany brzmieniowe, a jego walory akustyczne są niemalże identyczne do tych, które reprezentuje Palisander (drzewo różane).
Zmianami objętych zostało 200 modeli firmy.

Czy zmiany te to krok w dobrą stronę? Według nas, absolutnie tak. Bo co z tego, że cieszyć będziemy się wspaniałymi gatunkami drewna, skoro planeta, na której żyjemy wszyscy, utraci jedne z najpiękniejszych drzew jakimi są indyjskie i afrykańskie drzewa różane, ale również wszelakie gatunki mahoniowe?

Więcej przeczytacie na stronie producenta www.taylorguitars.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here