Inkrustacje ptaków na gitarach PRS i krótka historia ich powstania

0

Gitarzyści jednym tchem wymieniają instrumenty PRS Guitars wśród kilku najbardziej wpływowych marek w branży, a jedną z charakterystycznych cech tych gitar są sławne wizerunki ptaków umieszczone na ich gryfach. Dziś krótka historia powstania koncepcji takich właśnie inkrustacji.

Jak tłumaczy sam założyciel tej znanej na całym świecie amerykańskiej marki gitar Paul Reed Smith, 32 letnia historia ptaków na gryfach gitar PRS, ściśle związana jest z historią rodziny prezesa i założyciela PRS.

“Ornitologia jako pasja”

Kiedy Paul był młodym chłopcem, jego matka zabierała go i jego rodzeństwo na obserwację ptaków w Smithsonian w Waszyngtonie. W rozmowie, Paul opowiada jak razem z matką “tworzyli zapiski ptasich piosenek słuchając ich wieczorem w swoich pokojach…”

“Moja mama naprawdę znała i kochała ptaki…” – powiedział. „Pewnego razu na naszym podwórku było kilka szpaków, a moja mama powiedziała wtedy: „ To będzie problem, to są zwiadowcy ”. Zapytaliśmy: „ Co masz na myśli? ”. Odpowiedziała: „Szukają miejsca dla całej wielkiej grupy”.
W ciągu następnych kilku dni, tysiące szpaków na naszym podwórku terroryzowało każdego ptasiego intruza zjadając wszystko, co tylko znalazły.
“Mama nazywała je latającymi szczurami. Gdy przesiadywały na drzewach było bardzo głośno, a my patrzyliśmy jak walczą z Kardynałami i Rudzikami.”

Ptaki i gitary

W kwietniu 1976 r., 9 lat przed oficjalnym założeniem PRS Guitars, w wieku 20 lat, Paul budował gitarę dla muzyka rockowego Petera Framptona. „Kiedy przyszedł czas na inkrustacje podstrunnicy, nawet nie musiałem o tym myśleć, po prostu zszedłem do sklepu, kupiłem przewodnik po ptakach i zacząłem projektować inkrustacje”.

Niektóre ptaki były trudne do odwzorowania, więc Paul zaprosił kilku przyjaciół, aby pomogli mu je narysować. „Te, które miały najwięcej poprawek, to ptaki 15, 17 i 21 (w kolejności). Do dziś ludzie nazywają ptaka znajdującego się na 24-progu „latającym żółwiem”, a to naprawdę jest sowa na patyku ”.

PRS DGT Birds Of A Feather

PRS Peter Frampton 76′

Paul wyciął pierwsze ptasie znaczniki do gitary Framptona ze starych fortepianowych klawiszy, wyciętych ręcznie piłą o drobnych zębach. Wkrótce Paul złożył dokumentację dotyczącą praw autorskich i zarejestrował swój unikalny projekt. Oryginalna dokumentacja jest przechowywana w dużym ognioodpornym sejfie w jego biurze.

Całą rozmowę z Paulem znajdziecie na stronie https://www.prsguitars.com/index.php/blog/post/the_story_of_the_prs_bird_inlays, a jeśli interesują Was gitary PRS, w co absolutnie nie wątpimy, zapraszamy pod adres https://uptone.pl/tag/prs-guitars

Więcej szczegółów
Producent: https://www.prsguitars.com
Dystrybutor: https://fxmusic.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here