TONEX od IK Multimedia to kompletny ekosystem gitarowy oparty na nowej i potężnej technologii AI Machine Modeling™. Producent zapewnia dostęp do praktycznie nieograniczonej ilości brzmień legendarnych wzmacniaczy, efektów, opcję przechwytywania/modelowania z użyciem sztucznej inteligencji (AI) i współdzielenia się własnymi brzmieniami z całą społecznością ToneNET! A jak jest w praktyce?

Bez obwijania w bawełnę… Naszym zdaniem jest bardzo dobrze! IK Multimedia stanął na wysokości zadania i stworzył system bądź nawet cały ekosystem praktycznie doskonały. Z jednej strony zapewnie on nieograniczoną ilość presetów udostępnionych przez producenta, do tego funkcja modelowania, emulująca wzmacniacze czy całe systemy gitarowe i basowe, których praktycznie nie odróżnimy od oryginałów, a dzięki dostępności do społeczności ToneNET możemy korzystać z presetów udostępnianych przez innych użytkowników!

Jak to wszystko wygląda w praktyce? Tego dowiecie się z poniższego materiału video. Zapraszamy!

IK Multimedia TONEX to kompletny ekosystem oparty na nowej, potężnej technologii AI Machine Modeling™, czyli sztucznej inteligencji, która pozwala doświadczyć tysięcy niezwykle realistycznych modeli brzmień wzmacniaczy, efektów czy całych łańcuchów i systemów gitarowych. Składają się na niego cztery elementy.

IK-Multimedia-AmpliTube-TONEX

  • Samodzielna aplikacja TONEX i wtyczka do programu DAW przeznaczona na komputery Mac/PC, zawierająca system modelowania, wybory presetów i całą obsługę efektów.
  • Aplikacji TONEX app na tablety i telefony z systemem iOS (iPhone/iPad), która daje większą mobilność w podróży, trasie koncertowej i jednocześnie pozwala na synchronizację efektów czy całych torów audio z wersją na komputery.
  • Fizyczne (opcjonalne) urządzenie tzw. modeler TONEX Capture, którego zadaniem jest odpowiednie wysterowanie sygnału wejściowego jak i wyjściowego, który zostanie wysłany do wzmacniacza albo innego toru audio.
  • ToneNET, czyli serwis będący platformą wymiany presetów i łącznikiem między różnymi elementami systemu.

Aplikacja TONEX została bardzo dobrze przemyślana pod kątem nawigacji, prostoty obsługi i została podzielona na trzy sekcje:

TONEX PLAYER

PLAYER, w której to producent przygotował dla nas gotowe presety. Jest ich naprawdę cała masa i co ważne, są one w większości wzorowane na uwielbianych i pożądanych klasykach takich jak np. Mesa Dual Rectifier, Marshall JCM800 czy Orange Rockerverb. W zależności od wersji, na jaką się zdecydujemy mamy do wyboru nawet ponad 1000 gotowych presetów, jednak dzięki możliwości łączenia wzmacniaczy z prawie 800 kolumnami i efektami, nasze możliwości brzmieniowe, są praktycznie nieograniczone.

Będzie to z pewnością ogromne ułatwienie dla wszystkich, którym zależy na szybkim uzyskaniu bardzo dobrego brzmienia jak i dla tych, którzy lubią eksperymentować lub chcą odtworzyć własny setup gitarowy czy basowy.

TONEX PLAYER

Bardzo dużym ułatwieniem w poszukiwaniach odpowiedniego presetu są przygotowane przez producenta kolekcje brzmieniowe, tak więc z pewnością każdy znajdzie swój wymarzony sound. Co równie ważne, to fakt, że z symulacji możemy korzystać w formie samodzielnej aplikacji, na przykład jeśli planujemy po prostu grać do gotowego podkładu. Natomiast osoby zainteresowane nagrywaniem muzyki mogą wykorzystać plugin TONEX do swojego programu DAW.

Jeśli chodzi o brzmienia presetów od IK Multimedia to są one bardzo bliskie oryginałom, przynajmniej tych modeli, z którymi miałem styczność lub sam posiadam i mogę je ocenić. Pamiętajmy jednak, że emulacje powstają na bazie konkretnych ustawień, więc o ile możemy powiedzieć, że słychać w nich brzmienie charakterystyczne dla danej marki, to oczywiście emulacje tego samego wzmacniacza mogą zabrzmieć inaczej w zależności od ustawień np. korekcji według preferencji danego użytkownika, czy doboru innej kolumny. Ale jak wspominałem wcześniej, mamy możliwość jej dobrania według własnych upodobań.

ToneNET

ToneNET to kolejna ciekawa sekcja, w której użytkownicy udostępniają własne emulacje wzmacniaczy, czy całych systemów gitarowych i dzielą się nimi z całą społecznością “Tonex’ową”. Jest tego całe mnóstwo i z pewnością będzie przybywać. Tutaj również mamy możliwość ich filtrowania i sortowania według różnych opcji jak np. ilości polubień.

Znajdziemy tu całe mnóstwo świetnych pomysłów i brzmień legendarnych wzmacniaczy, których oryginalne, fizyczne odpowiedniki są bardzo często już nieosiągalne na rynku albo poza naszymi możliwościami finansowymi. Wsparcie innych użytkowników będzie również przydatne dla tych, którzy mają mniejsze doświadczenie przy własnoręcznym ustawianiu brzmienia. Co najważniejsze, jakość przygotowanych emulacji przez użytkowników także stoi na wysokim poziomie, aczkolwiek wiadomo, że często brzmienie danego wzmacniacza i jego ustawień jest kwestią gustu.

TONEX-MODELER

No i wreszcie sekcja MODELER, dzięki której możemy stworzyć emulację własnego wzmacniacza, czy całego systemu gitarowego. Czy to ciężka przeprawa? Absolutnie nie! Cały proces przebiega sprawnie, aplikacja jasno i czytelnie wyjaśnia kolejne kroki. Nawet osoba, która pierwszy raz będzie chciała odtworzyć własny wzmacniacz poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu.

Oczywiście aby to zrobić potrzebujemy nie tylko komputer i wzmacniacz ale także interfejs audio i urządzenia do przechwytywania profilu brzmieniowego naszego wzmacniacza czyli tzw. reampboxa. Oczywiście możemy użyć tego typu urządzenia dowolnej firmy ale firma IK Multimedia pomyślała także o tym i dopełnieniem całego systemu jest TONEX Capture, czyli wspomniany reampbox ale rozszerzony dodatkowo o inne cenne funkcje i możliwości. Jego szczegółowe omówienie znajdziecie w naszym wideo, a także w oddzielnym artykule TUTAJ.

IK-Multimiedia-TONEX-Capture_all

Pamiętajmy, że za pomocą TONEX Capture, można stworzyć nie tylko profil samego wzmacniacza, ale też kolumny czy kostki oraz wszystkich możliwych kombinacji tych elementów (za wyjątkiem kostki z kolumną). Producent zaleca korzystanie z komputera typu PC posiadającym kartę graficzną Nvidia lub z komputera typu Mac z procesorem M1 lub M2. Oczywiście można to zrobić także na starszym, kompatybilnym sprzęcie, ale sugerowane zalecenia podyktowane są chęcią obniżenia czasu treningu (jeden z etapów sekcji MODELERA) przy wykorzystaniu algorytmów AI (Artificial Intelligence). W zależności od sprzętu i wybranej opcji dokładności modelowania może nam to zająć od kilku minut do nawet 2-3 godzin. Uwierzcie mi jednak, że warto!

IK-Multimiedia-TONEX-Capture-Orange-Rockerverb-100-MK3

Do naszego testu użyliśmy jednego z najlepszych moim zdaniem wzmacniaczy na rynku, czyli hi-endowy Orange Rockerverb 100 MKIII w wersji Head, którego rynkowa wartość to grubo ponad 10.000 PLN. Już opcja szybkiego treningu (FAST) pozwoliła nam na stworzenie niemal idealnej symulacji! Brawo IK Multimedia! (albo sztuczna inteligencja 🙂 Oczywiście można próbować się w niej doszukać może nieco ciemniejszego brzmienia i mniej wyraźnych transjentów ale uwierzcie mi, że w ciemno nie bylibyście w stanie odróżnić oryginału od emulacji. A to wszystko pamiętajmy na najszybszej opcji modelowania. Na średniej nie byliśmy w stanie już nawet na siłę szukać różnic i odróżnić brzmienia, więc najwyższej i zarazem najdłuższej opcji nawet nie sprawdzaliśmy.

Podsumowanie

IK-Multimiedia-TONEX-Capture

Muszę przyznać, że ekosystem TONEX zrobił na mnie ogromne wrażenie i o ile znajdziemy na rynku inne równie dobre modelery to chyba nie znajdziemy żadnego tak kompleksowego i prostego w obsłudze systemu jaki zaproponowała firma IK Multimedia. Za ułamek ceny oryginalnego wzmacniacza, który modelowaliśmy, dostajemy nie tylko jego wiernie odwzorowane brzmienie w formie wtyczki ale dostęp do nieograniczonej i stale rosnącej kolekcji brzmień na najwyższym poziomie z możliwościami dowolnej modyfikacji. To doświadczenie utwierdza mnie w przekonaniu że nowoczesny gitarzysta wykorzystuje fizyczne wzmacniacze i kolumny tylko jako wzorzec, a nie codzienne narzędzie pracy. Bez wątpienia TONEX może godnie zastąpić niejeden zestaw gitarowy i na stałe zagościć w arsenale muzyków, a także studiów nagraniowych.

Sugerowane ceny:

  • Aplikacja TONEX – 149,99 lub 249,99 euro + VAT (dostępna także okrojona wersja darmowa)
  • Urządzenie TONEC Capture – ok. 1280 PLN brutto

Więcej szczegółów
Producent: https://www.ikmultimedia.com
Dystrybutor: https://audiostacja.pl

PRZEGLĄD RECENZJI
Możliwości
Brzmienie presetów
Intuicyjność obsługi
Cena / Możliwości
Poprzedni artykułAmbient Sounds Sample Pack: darmowy pakiet sampli od Mr. Card!
Następny artykułRoland BRIDGE CAST – mikser streamingowy dla graczy i nie tylko…
uptone.pl
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...
ik-multimedia-tonex-kompletny-system-gitarowy-i-amp-modeler-testvideoMuszę przyznać, że ekosystem TONEX zrobił na mnie ogromne wrażenie i o ile znajdziemy na rynku inne, równie dobre modelery to chyba nie znajdziemy żadnego tak kompleksowego i prostego w obsłudze systemu jaki zaproponowała firma IK Multimedia. Za ułamek ceny oryginalnego wzmacniacza, który modelowaliśmy, dostajemy nie tylko jego wiernie odwzorowane brzmienie w formie wtyczki ale dostęp do nieograniczonej i stale rosnącej kolekcji brzmień na najwyższym poziomie z możliwościami dowolnej modyfikacji. To doświadczenie utwierdza mnie w przekonaniu że nowoczesny gitarzysta wykorzystuje fizyczne wzmacniacze i kolumny tylko jako wzorzec, a nie codzienne narzędzie pracy. Bez wątpienia TONEX może godnie zastąpić niejeden zestaw gitarowy i na stałe zagościć w arsenale muzyków, a także studiów nagraniowych.