Ibanez SR1355B Premium to 5-strunowa gitara basowa, w której można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Egzotyczna gama wyselekcjonowanych gatunków drewna w pięknym wykończeniu Dual Mocha Burst Flat sprawia, że już sam wygląd inspiruje i zachęca to gry. Ale wygląd to nie wszystko dlatego postanowiliśmy sprawdzić co kryje jej wnętrze…

Przypomnijmy, że testowany przez nas instrument to tegoroczna nowość japońskiego producenta wchodząca w skład linii SR Premium. Poza testowaną wersją 5-strunową (SR1355B) mamy także do wyboru model 4-strunowy (SR1350B) i 6-strunowy (SR1356B). Oczywiście wszystkie w wykończeniu Dual Mocha Burst Flat, który bardzo przypadł mi do gustu.

Ibanez_SR_Premium-SR1350B-SR1355B-SR1356B-new-2023

Jak twierdzi producent, nowe modele zostały zaprojektowane tak, aby inspirować nowoczesnego gracza alternatywnym podejściem do tradycyjnej konstrukcji. Jako część serii SR, ma na celu ekscytować swoją gładką, szybką szyjką, lekkim korpusem i świetną elektroniką. Jak jest w praktyce? Tego dowiecie się z naszego materiału video.

Budowa

  • Korpus nowych basów wykonany został z Afrykańskiego Mahoniu, który zapewnić ma bogaty i mocny środek oraz dół. I tak w rzeczywistości jest. Top gitary został dodatkowo pięknie skomponowany z połączenia orzecha, panga panga i klonu. Całość doskonale ukazuje słoje drewna i na żywo robi niesamowite wrażenie.
  • Na topie zamontowano mostek MR5S, z regulowanymi siodełkami do zmiany rozstawu strun w zakresie +/- 1,5 mm. Dzięki temu każdy basista dostosuje rozstaw strun do swoich potrzeb.
  • 5-częściowy gryf Atlas wykonano z drewna Panga Panga i Purpleheart zapewniając tym samym dobrze zbalansowany atak dźwięku i ton z bogatym sustainem. Gryf wyposażono w pręty wzmacniające KTS™ TITANIUM, co zwiększa jego stabilność i dodaje sustainu.
  • Podstrunnica z drewna Panga Panga charakteryzuje się pięknym usłojeniem drewna i oferuje dynamiczny dół i środek, wraz z ostrym atakiem w górnym zakresie.
  • Progi Premium Fret Edge Treatment zapewniają super gładkie i komfortowe odczucia.

Ibanez-SR1355B

Elektronika

Pickupy Nordstrand ™ „Big Single” to serce tego instrumentu i bije ono naprawdę mocno! Brzmienie potrafi być potężne, pełne i agresywne, a jednocześnie klarowne. Z drugiej strony możemy zagrać miękko i delikatnie co może spodobać się basistom grającym także solo. Za sterowanie pickupami odpowiada zestaw przełącznik i potencjometrów Ibanez Custom Electronics, który oferuje zarówno tryb pracy pasywnej jak i aktywnej. Zwłaszcza ten drugi otwiera spore możliwości brzmieniowe, gdyż uruchamia 3-pasmowy EQ oraz specjalny  3-pozycyjny przełącznik, który podkreśla środkowe częstotliwości w trzech zakresach (250Hz, 450Hz i 700Hz).

Całość działa bardzo precyzyjnie, a dodatkowym ułatwieniem jest odczuwalne pod palcami zaznaczenie środka na potencjometrach co pozwala na lepsze odnalezienie się w ustawieniach. Jak to działa w praktyce, przedstawiamy w naszym materiale wideo.

Ibanez-SR1355B

W praktyce

Muszę przyznać, że po dwóch tygodnia ogrywania basu, nowy Ibanez SR 1355B Premium wypada jeszcze lepiej niż można sądzić z zapowiedzi producenta. Jak przystało na serię instrumentów klasy premium nie można zarzucić mu absolutnie żadnych mankamentów wizualnych czy technicznych. Elektronika została świetnie dopasowana, a możliwości brzmieniowe jakie oferuje są w zasadzie nieograniczone. Jego brzmienie dopasujemy to wielu gatunków muzycznych, co tworzy go niezwykle uniwersalna gitarą, a jego wszechstronność docenią nie tylko basiści ale także gitarzyści, a to dzięki rozmiarom. Mimo, że mamy na niej nabite 24 progi to całość instrumentu jest stosunkowo niewielka co ułatwia jego trzymanie i pozwala na bardzo komfortowe poruszanie się po gryfie.

Jedyne czego można się przyczepić to dostarczany w zestawie miękki futerał. Przy tej klasy instrumencie oczekiwalibyśmy czegoś porządniejszego. Z drugiej strony dobrze, że w ogóle jest. Niech częściową rekompensatą będzie zatem dołączony do zestawu wielofunkcyjny klucz Ibanez MTZ11 MultiTool, którym wyregulujemy i dopasujemy instrument pod siebie.

Ibanez-SR1355B

Podsumowanie

Ibanez SR1355B to instrument dopracowany, wszechstronny oraz piękny, zachęcający do gry. I o ile wygląd to kwestia gustu to nikt z pewnością nie odmówi mu wręcz perfekcyjnego wykonania i sporego potencjału brzmieniowego. Producent kolejny raz udowadnia, że popularność serii SR nie jest przypadkiem, a lata doświadczenia i ciągłego udoskonalania tej lini gitar basowych owocuje takimi właśnie perełkami jak testowany przez nas model, który docenią nie tylko sami basiści ale także gitarzyści czy multiinstrumentaliści. Polecam!

uptone.pl
Mateusz Jaremko

Sugerowana cena: ok. 6.900 PLN

Zapraszamy także do naszej publikacji poniżej:

Nowe i piękne basy w serii SR Premium od Ibaneza!

PRZEGLĄD RECENZJI
Wygląd
Brzmienie
Uniwerslność
Cena / Możliwości
Poprzedni artykułRode VideoMicro II – wysoka jakość w ultra-kompaktowym rozmiarze! [TEST]
Następny artykułArturia PolyBrute w limitowanej edycji “Noir”!
uptone.pl
uptone.pl to codzienna porcja informacji z branży muzycznej. Nowinki sprzętowe, muzyczne, koncerty, warsztaty, testy, wydarzenia...
ibanez-sr1355b-premium-test-videoIbanez SR1355B to instrument dopracowany, wszechstronny oraz piękny, zachęcający do gry. I o ile wygląd to kwestia gustu to nikt z pewnością nie odmówi mu wręcz perfekcyjnego wykonania i sporego potencjału brzmieniowego. Producent kolejny raz udowadnia, że popularność serii SR nie jest przypadkiem, a lata doświadczenia i ciągłego udoskonalania tej lini gitar basowych owocuje takimi właśnie perełkami jak testowany przez nas model, który docenią nie tylko sami basiści ale także gitarzyści czy multiinstrumentaliści. Polecam!