Neumann MA 1: doskonały system korekcji monitorów studyjnych?

1

Firma Neumann wprowadza na rynek własny system kalibracji i korekcji pasma monitorów studyjnych, współpracujący z modelami KH 80 DSP i KH 750 DSP, ale to nie wszystko…

System Neumann MA-1 obejmuje specjalny mikrofon pomiarowy oraz oprogramowanie analizujące odpowiedź pomieszczenia i automatycznie dostosowujące kształt korekcji, aby zrekompensować wszelkie niedoskonałości naturalnej akustyki pomieszczenia odsłuchowego.

Modyfikacja pasma sygnału wyjściowego zachodzi jednak nie na szynie sumującej w DAW-ie (tak jak w innych tego typu systemach), lecz w samych monitorach – MA1 ściśle współpracuje z układem DSP aktywnych monitorów Neumann KH 80 DSP i subwoofera KH 750 DSP.

Co ważne, użycie systemu MA1 nie jest ograniczone wyłącznie do tej konfiguracji, ponieważ będzie on działał także z samym subwooferem KH 750 DSP i podłączonymi do niego innymi “górkami” firmy Neumann, nie wyposażonymi w DSP, takimi jak KH 120, KH 310 czy KH 420.

Możliwe konfiguracje systemy MA-1 w połączeniu z monitorami studyjnymi marki Neumann

Aby wgrać odpowiednie ustawiania krzywej korekcji do monitorów, potrzebne będzie ich podłączenie do komputera kablem ethernetowym. System Neumann MA-1 współpracuje zarówno z komputerami Windows i MacOS.

Katalogowa cena detaliczna systemu Neumann MA-1, w komplecie z wysokiej jakości mikrofonem pomiarowym Neumann – wynosi 1129 zł.


Jak czytamy w oficjalnej informacji dystrybutora marki Neumann, firmy Aplauz Audio:

Niemiecka firma Neumann.Berlin, specjalizująca się w produkcji sprzętu studyjnego, przedstawia MA 1 – kompletne narzędzie do kalibracji i korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych, dedykowane monitorom studyjnym marki Neumann. Algorytmy kalibracji zostały opracowane we współpracy z Fraunhofer IIS – najlepszym na świecie instytutem obróbki sygnałów dźwiękowych, dzięki czemu gwarantują możliwie najwyższą jakość odsłuchu w dowolnych warunkach, od amatorskich pomieszczeń bez izolacji dźwiękowej po profesjonalne studia.

System składa się ze specjalnie skalibrowanego mikrofonu pomiarowego firmy Neumann oraz dedykowanego oprogramowania dla komputerów Mac i Windows.

„Notujemy ogromny wzrost popytu na monitory studyjne Neumann, w niektórych przypadkach popyt jest aż o 60% większy niż w poprzednim roku. Na podstawie opinii użytkowników ustaliliśmy, że jedną z przyczyn tak wielkiej popularności jest najwyższa spójność akustyczna naszych monitorów – oznacza to, że różne modele monitorów dają identyczną jakość miksowania dźwięku w różnych warunkach odsłuchu. Ma to krytyczne znaczenie zwłaszcza podczas produkcji toczącej się w różnych studiach dźwiękowych. Logicznym krokiem naprzód było udoskonalenie tej zalety, uzupełniając ją o system automatycznej korekty akustyki w pomieszczeniach odsłuchowych. Wraz z naszym partnerem, czyli Instytutem Obwodów Scalonych (IIS) Fraunhofer, chcemy stworzyć własny, referencyjny system korekty rozmieszczenia monitorów studyjnych, który sprawdzi się zarówno w małych studiach domowych, jak i w dużych, profesjonalnych studiach produkcji dźwięku.”

– wyjaśnia Ralf Oehl, dyrektor firmy Neumann.Berlin

System automatycznej kalibracji położenia monitorów studyjnych firmy Neumann współpracuje ze wszystkimi systemami stereofonicznymi z linii KH z DSP, czyli aktualnie modelem KH 80 DSP, a także analogowymi monitorami studyjnymi KH 120, KH 310 i KH 420 z subwooferem KH 750 DSP.

„Oferujemy doskonale współgrający zintegrowany system. Umożliwia on ustawianie i korektę położenia monitorów dźwiękowych znacznie precyzyjniej niż systemy innych producentów, ponieważ to my najlepiej znamy się na parametrach naszych głośników i potrafimy je prawidłowo uwzględnić w kalibracji. Automatyczny kalibrator ustawienia monitorów studyjnych korzysta z nowatorskich algorytmów kalibracji, tworzących krzywą docelową charakterystyki dopasowanej do faktycznych warunków dźwiękowych pomieszczenia, a następnie rozwiązujących niedostatki akustyczne za pomocą precyzyjnie dobranych ustawień. Jednocześnie krzywą docelową charakterystyki można ręcznie dostosować do własnych potrzeb i upodobań użytkownika.”

– mówi Markus Wolff, kierownik ds. portfolio produktów

System korekty akustycznej firmy Neumann: proste rozwiązanie skomplikowanych problemów

Firma Neumann szczyci się dziesięcioleciami doświadczenia w kalibracji systemów monitorów studyjnych, które zostało zawarte w oprogramowaniu dla MA 1. Działa niczym osobisty asystent użytkownika, prowadząc go krok po kroku przez pomiary oraz analizuje kalibrowane środowisko odsłuchowe. W programie zrezygnowano ze zbędnych optycznych „fajerwerków”. Opracowane przez program dane korekty akustycznej są zapisywane i następnie bezpośrednio przetwarzane przez monitory sterowane procesorami DSP.

„Ten sposób działania jest dla nas ogromnie ważną zaletą. Użytkownik nie musi instalować wtyczki i ponownie jej wyłączać, aby eksportować dźwięk. Nie musi również pracować z programami obarczonymi potencjalnymi błędami. Po ustawieniu monitorów wedle kalibracji, dźwiękowiec pracuje w znany mu sposób, ciesząc się jednak znacznie lepszym dźwiękiem.”

– podkreśla Markus Wolff

Oprogramowanie może bezpośrednio sterować monitorami stereofonicznymi KH 80 DSP. Pozostałe monitory stereo z linii KH (bez procesorów DSP) można ustawiać podłączywszy je do analogowych wyjść subwoofera KH 750 DSP. Posiadacze monitorów KH 120, KH 310 i KH 420 mogą liczyć zatem nie tylko na znacznie szerszą charakterystykę niskich tonów, a także na ustawienie głośników skorygowane o akustykę pomieszczenia oraz, co jest zupełnie wyjątkowe, linearyzację fazy głośników analogowych.

„Automatyczny kalibrator MA 1 to nowy rozdział w historii monitorów studyjnych marki Neumann. Od testerów napływają już bardzo obiecujące opinie. Począwszy od prostego interfejsu użytkownika i funkcji dedykowanych przede wszystkim układom stereofonicznym, zamierzamy rozwijać funkcje i sposób pracy w programie za pomocą aktualizacji tworzonych wedle sugestii klientów. Zamierzamy rozszerzyć możliwości kalibratora o dźwiękowe układy wielokanałowe.”

– dodał Ralf Oehl

Więcej szczegółów
Producent: https://en-de.neumann.com/ma-1
Dystrybutor: https://aplauzaudio.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here