Duesenberg Mando. Kolejny ciekawy 12-strunowiec

1

Zawsze gdy piszemy o instrumentach Duesenberg, pierwszym co rzuca się w oczy to wykończenie i ogólne wrażenia wizualne. Poznajcie więc kolejną propozycję na 12 strun – Duesenberg Mando 12-String.

Całkiem niedawno pisaliśmy o 12 strunowej gitarze. Wciąż uważam, że te konstrukcje zasługują na większą atencję, stąd pomysł na kolejną propozycję. Zapraszam do przeczytania tekstu Dean Guitars i nowy 12 strunowy akustyk Dean AXS Exotic Cutaway.

Jeśli wydaje się Wam, że Duesenberg Mando 12-String to klasyczna mandolina, to nie spieszcie się z oceną.
Otóż, Mando w tym przypadku nie oznacza mandoliny, a jedynie gitarę 12 strunową w formie mandoliny. Zatem biorąc do ręki Duesenberg Mando w rzeczywistości weźmiecie gitarę!

Ok, najważniejsze za nami, zatem skupmy się teraz na detalach.
Duesenberg Mando 12 String to instrument dużo mniejszy aniżeli standardowa gitara elektryczna. Gitarę zbudowano na bazie mahoniowego body w jednym (póki co) wykończeniu Black. Wyposażono ją w 22 progi jumbo na palisandrowej podstrunnicy w skali 390mm/15.35″ z perłowymi znacznikami w postaci kropek i wspomniane 12 strun.

Instrument napędza para przetworników: jednym jest singlecoil Duesenberg VintageClass w pozycji gryfu, a drugim LittleToaster mini-humbucker w pozycji mostka Duesenberg 12-string bridge, z możliwością korekcji Volume, Tone i trójpozycyjnym przełącznikiem.
Bardzo ważnym potwierdzeniem na to, iż nie jest to klasyczna konstrukcja mandoliny jest również jej gitarowe strojenie (prawdziwa mandolina ma 4 pary strun).

Estetycznie instrument rzeczywiście robi ogromne wrażenie. Czarne wykończenie na wysoki połysk, kremowy binding i długa w stosunku do formy główka z błyszczącymi kluczami Duesenberg Z-Tuners wyglądają przefajnie!

Wracając jednak do brzmienia… Mandolinowa konstrukcja Duesenberg Mando 12 String wydaje się mocno podkreślać wysokie tony instrumentu. Oczywistym jest, iż podyktowane jest to mniejszymi niż w standardzie gitarowym rozmiarami. Posłuchajcie koniecznie.

Więcej szczegółów
Producent: www.duesenberg.de/en
Dystrybutor: www.fxmusic.com.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj