Dean Guitars i nowy 12 strunowy akustyk Dean AXS Exotic Cutaway

0

12-strunowce to wciąż mało popularne instrumenty będące głównie w asortymencie muzyków Country. I nie wiedzieć czemu, gitarzyści zachowują się często tak, jak gdyby bali się tych rozbudowanych brzmieniowo i konstrukcyjnie gitar. Zaproponujmy więc pewną odmianę i spróbujmy zajrzeć pod strzechy firmy Dean Guitars, która to bardzo niedawno zaprezentowała ciekawą gitarkę o nazwie Dean AXS Exotic Cutaway 12 String Koa.

Z czego wynika mała popularność 12-strunowców?
Czy są za duże?
Biorąc pod uwagę ten konkretny model – Dean AXS Exotic Cutaway 12 String Koa – to chyba raczej nie. Gitara, mimo swojej 12 strunowej konstrukcji wydaje się mieć te same lub podobne rozmiary co klasyczne Jumbo. Jedynie główka, która w tym przypadku raczej powinna zachęcać do ogrania instrumentu ze względu na swoją urodę, jest na pewno znacznie dłuższa aniżeli w klasycznych 6 strunowych konstrukcjach.
Również ciężar instrumentu nie odbiega jakoś znacznie od “standardu”, gdyż każdy wie, że Jumbo musi swoje ważyć i kropka.

Zatem w czym problem?
12 strunowa gitara to pewnie nienajlepsze rozwiązanie dla gitarzystów lubujących się w długich rockowych czy też bluesowych solówkach, gdyż zdwojone oktawowo struny skutecznie zniechęcą zarówno do szybkich przebiegów jak i podciągania. Chociaż… odważnych zachęcamy do prób 🙂
Dean AXS Exotic Cutaway 12 String Koa to instrument, zbudowany na bazie mahoniowego korpusu. Producent postanowił również wykorzystać jeden z najciekawszych gatunków drewna do budowy TOPu. Otóż tu posłużyło drewno Koa, będące nie tylko drewnem o pięknym rysunku usłojenia, ale i nieprawdopodobnej wręcz charakterystyce akustycznej zbliżonej gdzieś pomiędzy gruszą afrykańską, a mahoniem amerykańskim.
Zatem najprościej rzecz ujmując, Dean AXS Exotic Cutaway 12 String Koa to gitara brzmiąca raczej ciemno lecz wciąż czytelnie pod względem składowych harmonicznych.

Prezentowany Dean wyposażono również w elektronikę DMT SL3 z tunerem, oraz pickup mostkowy piezo. Całość, według producenta gwarantuje czyste i mocne brzmienie, co zresztą słychać na filmie prezentującym instrument.

Dlaczego więc warto zainteresować się gitarą 12 strunową?
Instrumenty te, to przede wszystkim bogate w harmonię i alikwoty brzmienie. Zdwojone oktawowo struny sprawiają wrażenie jakby grały dwa instrumenty w divisi nadając tym samym głębi akordowej i lekkości.
Poza tym 12 strunowe gitary to po prostu coś wyjątkowego, co niestety dla muzyki, słyszymy bardzo rzadko.

A na zakończenie cena –  1400 zł

Specyfikacja techniczna Dean AXS Exotic Cutaway 12 String Koa:

 • Konstrukcja: Set Neck
 • Korpus: Mahoń
 • Top: Drewno koa
 • Podstrunnica: Balsamo
 • Gryf: Mahoń
 • Most: Balsamo
 • Skala: 25 1/2″ (648mm)
 • Progi: 20
 • Znaczniki: Perłowe kropki
 • Pickup (most): Piezo
 • Elektronika: DMT SL3 z tunerem

Więcej szczegółów
Producent: www.deanguitars.com
Dystrybutor: www.fxmusic.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj