Chwila dla Dimebag Darrell’a – wczoraj obchodziłby 51 urodziny.

0
Pantera guitarist Dimebag Darrell live at Castle Donington Monsters of Rock, United Kingdom, 1994. (Photo by Martyn Goodacre/Getty Images)

Darrell Lance Abbott urodził się 20 sierpnia 1966 roku. Jego twórczość to kawał krótkiej lecz znakomitej historii muzyki gitarowej. Na czym grał Dimebag?

W 1966 roku w Dallas, na świat przyszedł człowiek, który miał mieć ogromny wpływ na kształt muzyki gitarowej współczesnego świata. Jego technika i melodyka gry poraża geniuszem po dziś dzień. Fani gitarzysty wciąż nie mogą zrozumieć i pogodzić się z jego śmiercią.

Dean ML – gitara o której marzył Dimebag. Później sygnował modele swoim nazwiskiem

Dime cieszył nas swoją muzyką przez 20 lat. I choć nie każdy zna jego twórczość, to warto wiedzieć na jakich instrumentach grał.
Darrell od zawsze uwielbiał mocne brzmienia. Jego ulubionymi instrumentami, w pewnym momencie stały się gitary Dean. Jako uznany na całym świecie gitarzysta, doczekał się nawet swojej własne sygnatury nazwanej Razorback.
Jeden z pierwszych modeli wyprodukowany został specjalnie dla Zakk’a Wylde’a, który po dziś dzień na bardzo wielu koncertach dedykuje przyjacielowi utwór “In This River”. Warto jednak wiedzieć, że utwór nie został skomponowany dla Dime’a.

Gitary Darrela, to kwintesencja agresywności brzmienia i wyglądu. W późniejszym czasie, po śmierci Dime’a gitary zyskiwały na nowoczesności. Delikatnie zmieniono ich kształt na jeszcze agresywniejszy. Zyskały również mozaikowych barw i różnych specyfikacji. Jednak Dean Guitars wciąż uznaje Dime’a jako jednego z najsłynniejszych gitarzystów, z którymi współpracowała firma.

Przetworniki Dime’a. To dzięki nim odnalazł swoje wymarzone brzmienie.

Aktualnie gitary Razorback, to instrumenty o różnych specyfikacjach technicznych. Jedne posiadają mostki stałe, inne typu Floyd. Warto wiedzieć, że Darrell grał na obydwu typach mostów, co słychać w niejednym utworze zespołu Pantera. Podobnie sprawa się miała z przetwornikami. Dime przez wiele lat szukał swojego wymarzonego brzmienia ogrywając tak pasywne jak i aktywne przetworniki.
Gdy mijały lata, a Darrell nadal nie znalazł swojego brzmienia, wtedy we współpracę wszedł z firmą Seymour Duncan. I tak, na świat przyszły przetworniki SH-13 DIMEBUCKERSH-8 DIMEBUCKER. Mocne, wręcz charczące z pięknymi, miękkimi górami i mocnym środkiem. Tego właśnie potrzebował Dime.
Co było piękne w muzyku, to fakt iż nie ograniczał się jedynie do jednej marki. Poniekąd zmuszając producenta swoich gitar, wywołał współpracę pomiędzy samym Dean’em i producentami przetworników. W ten sposób, do gitar Dean’a dodano również przetworniki Bill Lewrence LX-500. W efekcie, Dime pozostał przy pickupach pasywnych, stając się jedną z głównych twarzy tego rodzaju przetworników.

Instrumenty Dimebag’a Darrell’a to dzieła sztuki. Zachwycają nie tylko wyglądem ale i brzmieniem. I choć nie każdy jest w stanie poradzić sobie z formą (kształtem) gitar Razorback, to należy przyznać, że są to instrumenty o wyjątkowych właściwościach brzmieniowych.
Dean poświęcił Darrellowi niemałą część swoich instrumentów, na czym bez wątpienia wyszedł bardzo dobrze. Gitarzysta Pantery po dziś dzień uważany jest za jednego z najlepszych gitarzystów wszechczasów. Jego solówki nadal zachwycają melodyką i wprost genialnym wyczuciem frazy. Jego praworęczne glissando stało się niemal legendarne, podobnie jak kostkowanie – niczym nieskrępowane, chwilami jakby od niechcenia.

Dimebag Darrell niewątpliwie był geniuszem. Swoją grą zaraził niejednego gitarzystę. I podobnie było, i jest z gitarami Dean, które zyskały na wartości również dzięki temu, iż grał na nich Dime.

Jak co roku… R.I.P. Dimebag Darrell

Więcej o gitarach Dime’a znajdziecie na stronie producenta www.deanguitars.com oraz na stronie polskiego dystrybutora www.fxmusic.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here