25 rocznica Ortega Guitars – “Ziricote Wood” [cz.II]

0

W drugiej części naszego cyklu artykułów w 25 rocznicę Ortega Guitars, przedstawimy Wam kolejne dwa z czternastu instrumentów należących do “25th Anniversary Series”. Będą to gitary stworzone na bazie drewna ziricote, dodatkowo napędzane świetną elektroniką MagusGo. Zatem do dzieła. Dziś modele Ortega Guitars RE2019-25TH oraz Ortega Guitars RCE2019SN-25TH.

Zanim jednak na dobre zacznę, przypomnę Wam, że pierwszy tekst z naszego cyklu znajdziecie w artykule 25 rocznica Ortega Guitars – “Made In Spain” [cz.I]

Oba modele charakteryzują się kilkoma wspólnymi cechami.
Przede wszystkim musimy powiedzieć o drewnie z jakiego zostały wykonane. W tym miejscu wyjaśnijmy.
Nie ma w tym przypadku mowy o wykonaniu instrumentów z litego drewna ziricote gdyż jest ono zbyt ciężkie.
Przez gęstość jaką się charakteryzuje, gitary byłyby nie do użytku, gdyż ich ciężar sprawiałby trudności nawet rosłemu mężczyźnie. Właśnie dlatego ziricote sprasowano w laminat, z którego w efekcie wykonano korpusy. Oba instrumenty wyceniono na tę samą kwotę 2 447 zł, co jest wprost genialną wiadomością dla wszystkich tych, którzy pragną mieć instrument wyjątkowy pod każdym niemal względem – zarówno brzmieniowym jak i estetycznym.
Wspólna dla obu modeli jest również elektronika, o której warto wspomnieć nieco szerzej.

MagusGo Preamp System

Ortega MagusGo to wyjątkowe z kilku powodów rozwiązanie. Poza bardzo dobrymi parametrami dźwiękowymi, oferuje bezproblemowy i bezkolizyjny montaż w instrumentach, w których nie ma go na wyposażeniu.
W zestawie znajduje się Pickup Piezo, kontroler na którym znajdziemy potencjometry Volume i Tone oraz zaciski kablowe.
Wszystko napędzane jest baterią 9V. Ważnym jest natomiast fakt, iż montaż MagusGo nie wymaga żadnego cięcia, wiercenia czy też innych modyfikacji zagrażających parametrom akustycznym gitary. A jeśli o gitarach mowa, to wiedzcie, że MagusGo może napędzać nie tylko gitary klasyczne, ale i akustyczne oraz gitary basowe – ma się rozumieć, również akustyczne.

Tyle tytułem wstępu i widocznych gołym okiem podobieństw.

Ortega Guitars RE2019-25TH oraz RCE2019SN-25TH

Oba instrumenty zbudowano (jak już wcześniej pisałem) z drewna ziricote. Materiałem wykorzystanym na gryf jest selekcjonowany ręcznie mahoń, na którym wklejono podstrunnicę z klonu.
Klonowa podstrunnica, nie dość że coraz rzadziej spotykana w gitarach klasycznych i akustycznych to dodatkowo raczy uszy niesamowicie jasnym, przejrzystym dźwiękiem.
W połączeniu z ziricote i mahoniem, brzmienie obu gitar powinno powalić na kolana. Tak przynajmniej twierdzi producent 🙂

Pięknym akcentem instrumentów jest tu orzech, z którego wykonano kilka elementów gitar.
Po pierwsze, z orzecha właśnie przygotowano binding gryfu oraz podstrunnicy i inkrustacje umieszczone w pozycji 12 progu. Znajduje się tam liczba “25”, której znaczenia tłumaczyć nie trzeba. Z orzecha wykonano również most. Dla zachowania iście klasycznego charakteru, siodełko gitar wykonano z kości.

Menzura instrumentów to 650 mm, szerokość siodełka 48 mm.
I powtórzmy… cena 2 447 zł.
Dalszy komentarz zbyteczny!
Pamiętajcie, spieszcie się, gdyż 25 Anniversary Series jest serią limitowaną!
A już niebawem kolejny odcinek cyklu. Zatem “do napisania!”

Szczegóły dotyczące instrumentów znajdziecie na:
Ortega Guitars RE2019-25TH
Ortega Guitars RCE2019SN-25TH
Ortega Guitars MagusGo

Więcej szczegółów
Producent: https://ortegaguitars.com
Dystrybutor: http://www.meinldistribution.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj