Jak dbać o głos wokalisty?

0

Na oficjalnym kanale You Tube Sweetwater, pojawił się niedawno bardzo ciekawy, choć moim skromnym zdaniem, w pewnym momencie kontrowersyjny filmik. W ciągu niespełna 6-minutowego nagrania, studyjny lekarz, dr Todd Page opowiada, jak wokalista powinien dbać o swoje narzędzie pracy. Zaintrygowani?

Punkt pierwszy – jak radzić sobie z chrypą i kluchą w gardle?
Jak twierdzi dr Todd, nie istnieje żadna naukowa metoda, by pozbyć się przykrego uczucia. Każdy wokalista wie, że z kluchą w gardle świetnie radzi sobie woda z solą. Do takiego roztworu można oczywiście dodać soku z cytryny lub miodu, ale to już zależy od Waszych upodobań.
Najważniejsze, to po prostu robić takie płukanki tak często, jak tego potrzebujecie.

Kolejnym pomysłem są tzw. “parówki”. Jak mówi dr Todd, możecie wyprodukować tony pary np. pod prysznicem (tylko nie pakujcie się bezpośrednio pod strumień wrzątku!) a później wystarczy usiąść i wdychać tak długo, aż wasze gardło nie poczuje się odpowiednio nawilżone. Jeśli jednak domowe sposoby to dla was “hokus – pokus”, a gardło zaczyna naprawdę boleć, zawsze możecie sięgnąć po stary dobry sposób – paracetamol, ibuprofen czy naproxen (to właśnie ta kontrowersyjna część o której pisałem na wstępie, gdyż najważniejsze, to konsultacja medyczna!)

Wielbiciele homeopatii również znajdą w filmiku coś dla siebie. Może nie będą to konkretne nazwy ziół, niemniej dr Todd twierdzi, że ziołowych leków na gardło jest całe mnóstwo i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. On jednak poleca różnego rodzaju spraye do gardła. To oczywiście sposoby na radzenie sobie z nagłymi atakami chrypy lub bólu gardła. Jak jednak dbać o głos na tzw. “dłuższą metę”?

Resztę sposobów znajdziecie w powyższym filmie. Miłego seansu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here