Rejestratory ZOOM, to wyspecjalizowane i bardzo funkcjonalne narzędzia pracy dla muzyków, redaktorów i wszystkich tych, którzy swoją pracę opierają na rejestrowaniu wszelakich dźwięków. Tym bardziej ważne jest, by wiedzieć jakiej kapsuły użyć podczas pracy z rejestratorami. Spieszymy więc z wyjaśnieniem i pomocą.
Część profesjonalnych i przenośnych rejestratorów marki ZOOM oferuje wyjątkową funkcjonalność polegającą na możliwości wymiany kapsuły mikrofonowej. Sama wymiana jest banalnie prosta i opiera się praktycznie na wciśnięciu wtyku w gniazdo. Niczym jak kabel USB, z tą różnicąm, że kapsuła mikrofonowa jest zabezpieczona specjalną blokadą przed przypadkowym wysunięciem. Do rejestratorów z możliwością wymiany kapsuły zaliczają się modele: ZOOM H5, ZOOM H6 oraz ZOOM F1.
Zapraszamy do materiału video, w którym zobaczycie jakie możliwości kryją przed Wami wymienne kapsuły mikrofonowe marki ZOOM i jak prosta jest ich wymiana:
Mikrofony w układzie X/Y
Ścieżki nagrane w układzie X/Y, odtwarzane w trybie mono dają pełniejsze brzmienie, niż to, jakie udało by się osiągnąć z pojedynczym mikrofonem, jednak np. w przypadku nagrywania dźwięku do produkcji telewizyjnych, znacznie lepszym wyborem będzie układ Mid-Side.
Układ Mid-Side
Kapsuły Shotgun
Zoom posiada również w ofercie dwie kapsuły typu shotgun – SGH-6 i SSH-6. Wyjaśnijmy -shotgun to długi, cylindryczny mikrofon, który koncentruje się na dźwięku skierowanym bezpośrednio od frontu, jednocześnie nie rejestrując dźwięków docierających z boku i z tyłu. Mikrofony typu shotgun są często używane, gdy nie można ustawić mikrofonu bezpośrednio przed źródłem dźwięku. Na przykład, jeśli ktoś mówi przed kamerą wideo, a nie może trzymać mikrofonu w dłoni, rozwiązaniem jest użycie właśnie mikrofonu typu shotgun np. zamontowanego do kamery. Warto pamiętać, że mikrofony tego typu mają bardzo wąską scenę (jest mocno kierunkowy). Posiadają charakterystyką hiperkardioidalną (hipernerka ze szczególną wrażliwością jednostronną wobec dźwięku).
Wracając jednak do wspomnianych kapsuł: Zoom SGH-6 to mikrofon typu shotgun mono, z kolei SSH-6 to połączenie shotuguna i mikrofonu stereo, z możliwością nagrywania w technice mid-side.
Dodatkowe rozszerzenie!
Wisienką na torcie w zestawieniu jest kapsuła Zoom EXH-6. Jeśli potrzebujesz dodatkowych wejść XLR / TRS, wystarczy użyć opcjonalnej kapsuły EXH-6. Pozwala ona na użycie do sześciu niezależnych sygnałów z zewnętrznych mikrofonów, instrumentów, mikserów i przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. EXH-6 przekształca rejestrator H5 w 4-kanałowy rejestrator i H6 w najmniejszy rejestrator sześciu ścieżek na świecie!
Więcej szczegółów
Producent: https://www.zoom-na.com
Dystrybutor: https://www.sound-service.eu