Wskrzeszenie klasyki, czyli Avantone Pro CLA-10 i CLA-10A już w Polsce!

1

Pierwszy raz o nowych monitorach pisaliśmy dwa lata temu, kiedy producent poinformował świat o stworzeniu wiernej reprodukcji najbardziej kultowych monitorów studyjnych na świecie. Dziś wiemy, że nowe Avantone Pro CLA-10 w wersji pasywnej i aktywnej są już dostępne w Polsce!

Bob Clearmountain uznał kiedyś NS-10 za najgorsze odsłuchy świata, ale mimo tej niepochlebnej opinii trafiły one pod strzechy niezliczonych studiów nagraniowych. Wszystko za sprawą unikalnej cechy – monitory Yamahy potrafiły podkreślić wszystkie obszary miksu, które sprawiały kłopot, co uczyniło proces łatwiejszym, przynajmniej w usuwaniu niedoskonałości. Stało się to za sprawą podbicia pasma 2kHz o 5dB. Yamaha zaprzestała produkcji modelu w 2001 roku.

17 lat później, po roku badań i testów Avantone podjął odważną próbę odtworzenia charakterystyki NS-10. Podobne materiały, podzespoły, to samo pasmo przenoszenia (60Hz – 20 kHz). Endorserem CLA-10 został 5-ciokrotny zdobywca Grammy, producent i realizator Chris Lord-Alge, który swoją pracę włożył w albumy m.in. Prince’a, Tiny Turner, Joe Cockera, Madonny czy The Rolling Stones.

Obudowa

Ogromną wagę przyłożono do tego, aby jakość brzmienia odpowiadała jakości oryginałów. CLA10 jest wykonany z płyty MDF w okleinie z prawdziwego drewna. Zmieniona została tylna płytka z zastosowaniem złączy lepszej jakości. Zwrotnica pracuje na kondensatorach o tej samej wartości – tylko wyższej klasy. Induktory dokładnie odpowiadają oryginałom pod względem oporności, wymiarów uzwojenia i wartości.

„W związku z tymi wspaniałymi głośnikami postawiłem na szali swoją reputację realizatora miksu i właśnie na nich miksuję, pisząc te słowa.”

– Chris Lord Alge

Przetworniki

Kopułka wysokotonowa AV10-MHF przeszła trudny proces konstrukcyjny, polegający na uzyskaniu dokładnej domieszki żywicy fenolowej odpowiadającej charakterystyce pierwowzoru. Firma Avantone robi to we własnym zakresie, aby zapewnić dokładne dopasowanie każdej partii. Głośnik niskotonowy AV10-MLF wykorzystuje niestandardowe obrabiane ręcznie części mechaniczne, które stanowią odtworzenie pierwowzorów.

Membrana głośnika niskotonowego AV10-MLF jest wykonana w taki sposób, aby odpowiadała oryginałowi. Jeden z dostawców materiałów wykorzystywanych do produkcji pierwowzoru dostarcza teraz materiały dla Avantone i firma ściśle z nim współpracowała, aby uzyskać tę samą sztywność i wagę. Główną różnicą jest to, że zdecydowano się na membranę tłoczoną zamiast klejonej. Pozwala to na ściślejszą kontrolę sztywności i wagi. Wszystkie nasze testy nie wykazały żadnej różnicy ani w barwie, ani charakterystyce pomiędzy naszymi monitorami a pierwowzorem. Ma to tę dodatkową zaletę, że po raz pierwszy dostępne są naprawdę idealnie dobrane pary.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej na rynku dostępne są dwie wersje: pasywna Avantone CLA-10 w sugerowanej cenie za sztukę 3499 zł oraz aktywna Avantone CLA-10A w cenie 5499 zł za sztukę.

Więcej szczegółów
Producent: http://www.avantonepro.com
Dystrybutor: https://audiostacja.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here