Steinberg Dorico 4: Profesjonalne oprogramowanie do zapisu nutowego

0
Steinberg-Dorico-4

Profesjonalne oprogramowanie do zapisu nutowego i kompozycji, czyli Dorico firmy Steinberg, właśnie doczekało się dużej aktualizacji do wersji 4. Lista ulepszeń, usprawnień i poprawek jest bardzo długa – co na niej znajdziemy?

Oficjalna informacja prasowa Steinberga dotyczący Dorico 4 liczy aż sześć stron, a ilość nowych funkcji, które zostały dodane do tego oprogramowania, jest doprawdy imponująca. Pełny wykaz zmian znajdziecie na stronie producenta, a tutaj wymienimy tylko część z nich:

 • szereg ulepszeń w sposobie importowania, nagrywania i odtwarzania danych MIDI 
 • w trybie zapisu dostępny jest teraz dedykowany edytor klawiszowy (Key Editor) w dolnej części ekranu, który jest automatycznie synchronizowany z notacją w górnej części ekranu, co ma ułatwić edycję komunikatów, dynamiki i prędkości oraz kształtowanie brzmienia partytury w MIDI
 • trzy nowe instrumenty ekranowe do szybszego wprowadzania nut: klawiatura, podstrunnica gitarowa i pady perkusyjne (można je obsługiwać dotykowo na urządzeniach z systemem Windows z ekranami dotykowymi) do łatwego wprowadzania nut i komponowania muzyki nawet w czasie rzeczywistym
 • funkcja Smart MIDI Import inteligentnie interpretuje przychodzące ścieżki i zapamiętuje twoje wybory, co ma sprawić, że import dużych aranżacji orkiestrowych będzie znacznie szybszy i mniej żmudny niż dotychczas. 
 • polifoniczna transkrypcja MIDI do automatycznego rozdzielania melodii, linii basu i tekstur środka na poszczególne głosy
 • tryb Insert, będący jedną z unikalnych funkcji Dorico, został wzbogacony o edytowalną pozycję zatrzymania. Możliwe jest również ograniczenie zakresu operacji w trybie Insert do poszczególnych głosów, wszystkich głosów bieżącego instrumentu lub wszystkich instrumentów w ciągu; podczas edycji w trybie Insert, można łatwo zdecydować, czy partie mają być przeniesione do przodu do kolejnych taktów, czy takt ma być powiększony, aby ułatwić tworzenie kadencji lub dowolnych sekcji rytmicznych
 • szybki dostęp do typowych transformacji rytmicznych i melodycznych, takich jak rotacja, inwersja i odwrócenie; procesy te działają na nutach i wszystkich innych elementach notacji
 • odświeżony tryb Play
 • całkowicie przebudowany mikser
 • nowy menedżer bibliotek 
 • wiele innych ulepszeń i usprawnień pracy

Steinberg-Dorico-4

Jednymi z najważniejszych zmian w Dorico 4 jest również obsługa komputerów Apple Silicon z procesorami M1, a także rezygnacja z dotychczasowego systemu licencjonowania w postaci fizycznego klucza eLicenser na rzecz software’owego sposobu potwierdzenia tożsamości!

Oprogramowanie Cubase Dorico 4 można teraz używać bez klucza USB na maksymalnie trzech komputerach z jedną licencją, logując się na każdym urządzeniu. Nowy system licencjonowania zostanie również wprowadzony do nadchodzącego Cubase 12 i prawdopodobnie także kolejnej aktualizacji Nuendo.

Steinberg-Dorico-4

Steinberg Dorico 4 jest występuje w czterech wersjach: Pro, Elements, SE i Dorico for iPad. Pełna licencja na Dorico Pro 4 kosztuje 579 €. Dotychczasowi użytkownicy Finale lub Sibeliusa mogą skorzystać ze zniżkowej oferty crossgrade za 299 €. Dorico Elements 4 kosztuje 99,99 EUR, a wersja podstawowa Dorico SE 4 jest bezpłatna.

Na stronie Steinberg dostępne są również różne zniżki edukacyjne, aktualizacje opcje i crossgrade. A jeśli nabyliście Dorico 3.5 lub wcześniejszą wersję oprogramowania 25 sierpnia 2021 r. lub później, macie prawo do bezpłatnej aktualizacji subskrypcji do najnowszej wersji!

Dorico 4 działa na macOS Mojave, Catalina, Big Sur i Monterey, Windows 10 21H2 lub nowszym (64-bit) oraz Windows 11 21H2 lub nowszym (64-bit).

Dorico for iPad jest dostępne do bezpłatnego pobrania z App Store. Można w nim odblokować dodatkowe funkcje, kupując subskrypcję w aplikacji za 3,99 € miesięcznie lub 39,99 € rocznie.

Więcej szczegółów: https://www.steinberg.net/dorico

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj